fbpx
Close

EELVAADE | Naiste poolfinaalid: mis halvasti, see uuesti

Iga Swiateki võidurõõm. / Foto: AFP/Scanpix

Prantsusmaa lahtistel meistrivõistlustel jõudsid naiste üksikmängu poolfinaali tennisistid, kellel US Open ebaõnnestus või kes seal üldse ei mänginud.

Viimasesse rühma kuulub küll argentiinlannast üllataja Nadia Podoroska (WTA 131) üksi, sest tema mängis US Openi ajal hoopis Euroopas WTA 125K ja ITF-i turniiril. Aga Sofia Kenin (USA, 4) ja Petra Kvitova (Tšehhi, 7) kukkusid New Yorgis välja kaheksandikfinaalis, poolatar Iga Swiatek (WTA 54.) 3. ringis. Samal ajal need, kes US Openil jõudsid kaugele (näiteks Viktoria Azarenka, Jennifer Brady, Serena Williams, Elise Mertens) langesid Pariiis üsna varakult. Siinkohal tuleb lisada, et ka Prantsusmaa lahtiste meeste poolfinaalis on täiesti uus nelik võrreldes US Openiga. Kaht slämmiturniiri järjest erinevatel mandritel kahenädalase vahega näib olevat ikka raske mängida. Seda enam, et paljud favoriidid osalesid ju ka Rooma turniiril. Seega: mis halvasti, see uuesti!

Nadia Podoroska poolfinaalis – kes oleks seda arvanud? / Foto: Reuters/Scanpix

Esimene poolfinaal: Swiatek (1,25) – Podoroska (4,20)

Sulgudesse on pandud ennustusportaali Paf koefitsiendid sellele mängule. Nii räägivad kihlveokontorid Tennisneti eest, et favoriit on Swiatek. Varasemast ei saa selle paari puhul millestki rääkida, sest Swiatek ja Podoroska pole omavahel seni kohtunud. Pole ka ime, sest Swiatek on alles paar aastat WTA karussellil tiirelnud, aga Podoroska mänginud peamiselt madalama taseme turniiridel.

19-aastane Swiatek jõudis maailma esisajasse esmakordselt mullu aprillis, pisut enne 18. sünnipäeva. Just siis võitis ta Lugano turniiri, mis on ka Swiateki seni ainus WTA turniirivõit. Aga ta tekitas veel furoori Roland Garrosis, kui jõudis 1/8 finaali, kus kaotas Simona Halepile 1:6, 0:6. Swiatek kordas saavutust tänavu Australian Openil ja siis kaotas ta 1/8 finaalis Anett Kontaveidile. Selge on see, et tegemist on andeka mängijaga, kes ühel hetkel pidi ka tõmbama jackpot’i.

US Openil poolataril ei vedanud, sest ta läks kolmandas ringis kokku üliheas vormis olnud Azarenkaga. Aga nagu sissejuhatuses öeldud, võis varajane langemine olla hoopis Swiateki õnn. Igatahes sai ta Halepilt 1/8 finaalis veenva revanši ja murdis barjääri pauguga, milleks võib lugeda nii tulemust 6:1, 6:2 kui ka veenvat esitust. Julgeksin öelda, et ükski praegune poolfinalist pole Pariisis sellist superesitust teinud (võib-olla ainult Kenin kaheksandikfinaali viimases setis).

Podoroska paistab tänavu silma hoopis teisiti. Koroonaajale vaatamata on argentiinlanna jõudnud võita juba 40 mängu, mis on rekord! Seda muidugi põhjusel, et jaanuaris võitis ta kaks ITF-i turniiri ja jõudis WTA 125K turniiri poolfinaali, sest Australian Openile Podoroska oma tollase edetabelikohaga (258.) ei pääsenudki! Nüüd näete, milline ümbersünd on teoks saanud: aasta algul slämmiturniirist sunnitult eemale jäänud 23-aastane tennisist mängib nüüd Roland Garrosi poolfinaalis. Teha sellises vanuses niisugune hüpe oma karjääris on ikkagi suur üllatus.

Ka US Openile poleks Podoroska oma edetabelikohaga (165.) pääsenud, sest kvalifikatsioon jäeti seal ära. Kuid selle asemel noppis ta Euroopas häid tulemusi: jõudis Praha 125K turniiril poolfinaali ja võitis ITF-i 60-tuhandelise. Seejärel murdis läbi Roland Garrosi kvalifikatsioonist ja on nüüd kahe nädalaga teeninud Pariisis kaheksa võitu. Ta alistas teises ringis Julia Putintseva (Kasahstan, 23), aga siis aitas Podoroskat pisut ka tabel – ta kohtus kahe omasuguse maailma teise saja mängijaga. Ent veerandfinaalis Elina Svitolina (Ukraina, 3) alistamine veenis lõplikult, et uus täht on sündinud.

Kokkuvõte: kui lähtuda Podoroska üsna veenvast ja samas parajalt agressiivsest mängust Svitolina vastu, peaks tal olema võimalusi ka Swiateki vastu. Aga poolatar on favoriit, selles osas peab nõustuma kihlveokontoritega. Kui Swiatek ei anna Podoroskale võimalust initsiatiivi haarata, võib mäng kiiresti lõppeda, aga pigem arvaks, et nii ei lähe.

Sofia Kenin pärast veerandfinaali võitmist. / Foto: AP/Scanpix

Teine poolfinaal: Kvitova (1,58) – Kenin (2,43)

Raske isegi öelda, miks konkreetselt eelistavad kihlveokontorid Kvitovat, Tennisneti arvates on mängijate šansid täiesti võrdsed, mõlemal on oma plussid. Nad ei ole ka omavahel palju kohtunud, et midagi sellest järeldada. Kvitova juhib 2:0, aga mõlemad mängud toimusid ajal, mil Kenin veel TOP30 hulka ei kuulunud. Võiks öelda, et tõeline tippmängija sai Keninist siiski alles mullu augustis, kui ta Torontos ja Cincinnatis järjest poolfinaali jõudis. Sealt alates on tema tulemused keskmiselt edukamad kui Kvitoval.

21-aastane Kenin on üsna hea näide “tasa sõuan, kaugele jõuan” stiilist. TOP100 piirile jõudis ta 19. sünnipäeva künnisel ja TOP50 piirile 20. sünnipäeva künnisel. On hulk mängijaid, kes on teinud seda kiiremini. 2018. aastal, kui Kenin vaevu TOP50 lähistele jõudis, tegi tema eakaaslanna Arina Sabalenka juba suuri tegusid. Aga Kenini aeg tuli. Tema pluss on eelkõige võitlusvaim ning tähtsate seisude suurepärane mängimine. Kenin ei ole siiski veel stabiilne, mida näitab tema 0:6, 0:6 kaotus Azarenkale Rooma turniiril.

Mis aga kõige olulisem: Kenin polnud enne käimasolevat turniiri üldse liivaväljakute mängija. Ta on praegu võitnud Pariisis viis mängu ja enne 2020. aasta Roland Garrosi oli selle katte tippturniiridel kokku võitnud ka ainult viis mängu! Neist kaks (lisaks loobumisvõit Serena Williamsilt) tulid mullustel Prantsusmaa lahtistel, kus ta 1/8 finaali jõudis. Aga näiteks veel 2018. aastal langes Kenin Euroopa liivaturniiridel järjekindlalt esimeses ringis välja. Samas ei ole Kenini mängustiil selline, et ei tohiks sobida aeglase põrkega väljakule. Ta oskab suurepäraselt kasutada erinevaid lööginurki ja tilkpalle, mis on just liival väga tähtis.

Petra Kvitova. / Foto: Zumapress/Scanpix

Kvitova (30) on erinevalt Keninist juba terve dekaadi olnud tippmängija. Ta kerkis esile 2010. aasta Wimbledoni turniiril, kus ta jõudis poolfinaali meile väga dramaatilise võiduga Kaia Kanepi üle ja siis järgmisel hooajal juba võitis Wimbledoni. Sellest ajast on Kvitova stabiilne esikümnemängija, kui mitte lugeda 2017. aastat. Aga me võime seda tõesti mitte lugeda, sest 2017 oli tšehhitarile rehabilitatsiooniaasta pärast kurjategija jõhkrat noarünnakut tema enda kodus 2016. aasta detsembris. Neljal hooajal (2011, 2012, 2015, 2019) on Kvitova parimal nädalal olnud maailma teine reket. Viimati juhtus see pärast 2019. aasta Australian Openil finaali jõudmist.

Ka Kvitova jaoks ei ole saviliiv lemmikkate. Seda näitavad ka tema varasemad tulemused slämmiturniiridel. Prantsusmaalt on tal kirjas üks poolfinaal (2012), aga ülejäänud aastatel polnud ta enne tänast 1/8 finaalist kaugemale jõudnud. Huvitav fakt: Roland Garrosis on Kvitova kaotanud nii Kanepile (2008) kui ka Kontaveidile (2018). Tõsi, Kaiaga mängis ta siis, kui oli alles 18-aastane tõusev täht. Kuid sähvatusi heade tulemuste näol on Kvitoval liivaväljakult siiski olemas. Tema ilmne lemmikturniir on Madrid Open, mille Kvitova on võitnud kolm korda (2011, 2015, 2018). Samuti on ta võidutsenud Prahas ja Stuttgardis.

Kokkuvõte: kahjuks ei saa ennustamisel üldse lähtuda tänavuse turniiri eelmistest tulemustest, sest olgem ausad: eriti tõsiseid vastaseid pole Keninil ega Kvitoval Pariisis olnudki. Kvitova kõrgeima edetabelikohaga vastane on seni olnud Shuai Zhang (Hiina, WTA 39.) ja Keninil Fiona Ferro (Prantsusmaa, WTA 49.). Kuna Ferro võitis tänavu liivaturniiri ja mängis kodus, oli vast Keninil isegi raskem. Pakuksin, et pigem Kenin võidab, sest Kvitova on küll samamoodi võitluslik, aga tal on pahatihti juhtunud, et hakkab liialt lahmima ja eksima.

Kell 15.50 algab Kanal 12 ekraanil ja Postimehe veebis ülekanne Roland Garrosi naiste poolfinaalidest.

scroll to top