fbpx
Close

EELVAADE | Na Li suurvõitude ja koduste tippturniiride najal üles kasvanud hiinlanna

Xiyu Wang New Yorgis pärast Maria Sakkari võitmist. / Foto: Sipa Press/Scanpix

Anett Kontaveidi avaringi vastane Tallinn Openil Xiyu Wang mängis noorteklassis esimesi aastaid, kui Na Li tõi Hiinale riigi kaks esimest slämmiturniiri võitu. Loomulikult olid noore mängija arengule kasuks ka Hiinas sügiseti toimuvad tippturniirid, mis on nüüd koroonaviiruse kartuses kolm hooaega järjest ära jäänud.

Nii kasvas Hiinas üles tugev plejaad tennisiste, kelle seas siiski kõige tugevam tundub olevat tänavu esile kerkinud 19-aastane Qinwen Zheng. Millegipärast on Hiinas kerkinud ainult tugevaid nais-, aga mitte meestennisiste. Kuid sama juhtus ju ka 1980ndatel Rootsis, kui Björn Borgi triumfi najal tõusid riburada pidi tippu mehed, aga mitte naised.

21-aastane Xiyu Wang on 182-sentimeetrise kasvuga üks pikemaid Hiina naistennisiste, kes noorteklassis kuulus maailma paremikku. Võiks isegi öelda, et tema tulemused juunuioride seas eeldanuks, et 21-aastaselt võinuks ta olla juba TOP20-30 seas, aga mitte 58. edetabelikohal. Wangist sai juunioride maailma esireket, kui ta 2018. aasta septembris võitis US Openi noorteturniiri. Meenutame, et samal kuul hiilgas tema tänane vastane Anett Kontaveit esimest korda just Hiinas, kui jõudis Wuhani Premier 5 (praegu Masters 1000) turniiri finaali. Samal turniiril tegi oma Masters 1000 debüüdi ka Wang, kes sai võidu Bernarda Pera üle, aga kaotas teises ringis Darja Kasatkinale. Lisaks võitis Xiyu Wang koos peaaegu nimekaimu Xinyu Wangiga 2018. aastal Wimbledoni noorteturniri paarismängu.

2019. aasta augustis terendas Xiyu Wangi silme ees maailma esisada, kui ta tõusis WTA edetabelis 115. kohale. Rääkides tema tolle aasta saavutustest, võitis Wang maikuus ITF-i 60-tuhandelise turniiri Hispaanias, suvel läbis kvalifikatsiooni Toronto turniiril ja US Openil. Kuid Wang oli väga hästi mänginud ka aasta varem 2018 augustis, kui ta jõudis järjest kolme ITF-i 25-tuhandelise turniiri finaali, millest kaks võitis. Nii juhtus, et Toronto ja US Openi tulemustest hoolimata hiinlanna edetabelis hoopis langes, maha läksid ka Wuhani teise ringi punktid.

Siiski võinuks Xiyu Wangilt peatselt oodata uut edu, aga koroonaviiruse paus mõjus kõige laastavamalt just Hiina tennisele, sest neid ei lastud pikka aega nakatumise kartuses kodumaalt välja. Pärast veebruaris Acapulco turniiril poolfinaali jõudmist ja maailma 106. reketiks tõusmist algaski paus, mille järel tegi Wang 2020. aastal vaid ühe turniiri, kui mängis detsembris Dubais 100-tuhandelisel ITF-i jõuproovil.

Nii juhtuski, et Xiyu Wang ei jõudnud esisajasse 2020. ega 2021. aastal. Ta hakkas küll mullu taas aktiivsemalt mängima, aga nüüd hakkasid 2019. aasta punktid nö hilinenult maha minema ja polnud enam ka koduseid turniire, kus vast kõige kergem olnuks teha suuremaid samme.

Tänavust hooaega alustas Wang edetabeli 131. kohalt, kust kiiresti tõusta enam nii kerge polnud. Ta pidi ikka veel lootma punktidele eelkõige ITF-i turniiridel ja lõpuks kevadel tegigi Xiyu Wang USA-s kõva seeria, mille hulka kuulusid kaks finaali 100-tuhandelistel ja üks finaal 60-tuhandelisel turniiril ning veel poolfinaal 100-tuhandelisel. Saavutatud 268 WTA punkti tõstsid Wangi 110. kohale, aga tema senine parim edetabelikoht (106.) oli ikka veel saavutamata. Lõpuks aitas Valencia WTA 125K finaal tal tõusta 105ndaks ja juulikuine Budapesti turniiri veerandfinaal 94daks.

Läbimurre WTA tasemel sündis aga augusti algul Washingtonis Citi Openil, kus Wang läbis kvalifikatsiooni, sai põhiturniiril kolm võitu ja jõudis poolfinaali. Alistatute seas oli ka endine maailma esireket ja slämmiturniiride võitja Viktoria Azarenka, kes tollal oli maailma 20. reket. Poolfinaalis kaotas Wang Ljudmilla Samsonovale, kes finaalis Kaia Kanepit võites teenis turniiril ka tiitli.

Pärast Washingtoni 75. reketiks kerkinud Wang tegi uue sammu US Openil, kus ta teises ringis võitis maailma kolmanda numbri Maria Sakkari. Wang kaotas 3. ringis Alison Riske-Amritraj’le, aga kerkis edetabelis 60. kohale, kust ta järgmisel kahel nädalal ilma mängimata on veel kahe pügala võrra tõusnud. Seega saabus Wang Tallinna oma karjääri parima edetabelikohaga ja TOP60 sees on ta olnud vaid kolm nädalat.

Kui eile jätsime kirjutamata eelvaate Belinda Bencicist, sest temast on viimase aasta jooksul niigi palju juttu olnud, teeme antud artikli lõpus siiski põgusa ülevaate Maileen Nuudi tänasest vastasest Donna Vekicist. Vekicist oli Tennisnetis viimane eelvaade 2021. aasta veebruaris enne tema Australian Openi 3. ringi mängu Kaia Kanepiga. Vekici karjäärist kuni 2019. aasta sügiseni on aga põhjalikum eelvaade siin.

Tookord Austraalias võitis Vekic Kanepi dramaatilises mängus eestlanna matšpallilt 5:7, 7:6, 6:4. Pärast Austraaliat oli Vekic maailma 29. reket (kümme kohta puudu tema 2019. aasta novembri parimast rankingust), kuid ta pidi kodumaale naastes minema põlveoperatsioonile ja oli turniiridest eemal kuni mai lõpuni, mil Vekic osales Roland Garrosis, aga kaotas kohe avaringis. Kuna häid tulemusi ei tulnud ka suvel ja esimesel sügiskuul septembris, langes Vekic esisajast isegi välja, aga ree peale tagasi aitas praegu 26-aastase tennisisti Courmayeuri turniiri võitmine oktoobri lõpus, samal nädalal kui Anett Kontaveit võitis Cluj-Napocas.

2022. aastat alustas Vekic 79. edetabelikohalt, aga kaotus Australian Openi esimeses ringis ja eelmise aasta 1/8 finaali punktide äralangemine kukutasid horvaaditari uuesti esisajast välja. Pealegi pidas Vekic taas kahekuulise vigastupausi ja pidi nüüd Roland Garrosi slämmiturniiri üle pika aja alustama kvalifikatsioonist. Viimati enne seda oli Vekic suure slämmi turniiri pidanud kvalifikatsioonist alustama 2016. aasta US Openil. Kuid Vekic läbis Pariisis valikturniiri ja jõudis ka 2. ringi. Ta naasis esisajasse (90.), kuid on sealt tänaseks edasi kerkinud vaid viie koha võrra, kuigi tal ei olnud 2021. aasta suvest eriti palju punkte kaitsta. Põhiturniiril on Vekic alates Wimbledonist võitnud ainult ühe mängu, aga ka kvalifikatsioonis (Torontos) on ta näiteks kaotanud maailma 187. reketile Asia Muhammadile.

Nii ei saabunud Vekic Tallinna sugugi hea vormi pealt, tema viimane kaotus oli kaks nädalat tagasi Portorožis Diane Parryle. Kuid vaatamata sellele ei ole suureks optimismiks põhjust – tunnistagem, et Maileen Nuudil on kehvas vormis Vekicile võimalik vastu saada, aga vastane on selge favoriit. Ennustusportaal Paf annab Vekici võidukoefitsiendiks 1,04 ja Nuudile 13,0, seega on vastane 95-protsendiline soosik.

Anett Kontaveiti Xinyu Wangi vastu nii suureks soosikuks ei loeta, aga koduväljak ja turniiri esireketi staatus annavad Anettile koefitsiendiks 1,23 ja Wangile 4,25, mis tähendab ligi 80-protsendilisi võiduvõimalusi.

Tuletame meelde, et Nuudi ja Vekici mäng algab kell 18, kuigi äärmisel juhul võib alata ka pisut hiljem. Kontaveit ja Wabg alustavad pärast Nuudi ja Vekici mängu lõppu.

scroll to top