fbpx
Close

EELVAADE | Marketa Vondroušova kohtub teist slämmiturniiri järjest avaringis eestlannaga

Marketa Vondroušova tänavu Stuttgardi turniiril. / Foto: EPA/Scanpix

2017. aastal oli huvitav kokkusattumus, kui venelanna Darja Kasatkina pidi kahel slämmiturniiril järjest reketid pakkima kaotusega Eesti mängijale – Wimbledonis Anett Kontaveidile ja US Openil Kaia Kanepile. Nüüd oleks tšehhitaril Marketa Vondroušoval võimalus eestlannat võita kahe slämmiturniiri avaringis järjest.

Prantsusmaa lahtistel lõppes dramaatiline matš, kus Kaia võimalusi võis veel teise seti keskel pidada paremateks, eestlanna 6:4, 3:6, 0:6 kaotusega. Kuid Vondroušova mängis siis oma lemmikväljakukattel, aga nüüd peab kohtuma endast edetabelis eespool asuva ja asetatud Eesti mängijaga muruväljakul. Selge see, et lähtepositsioon ei ole sama ja meil on täielik alus loota, et Anett ei lase ajalool korrata.

Kuna neli nädalat tagasi Tennisnet kirjutas eelloo Vondroušovast, siis ei ole mingit põhjust 21-aastase tšehhitari karjääri uuesti üksipulgi läbi vaadata. Pöörame selle asemel tähelepanu, kuidas on Vondroušova mänginud muruväljakutel. Nagu eelmises eelvaates kirjutatud, jõudis Vondroušova juunioride slämmil võrdselt poolfinaali nii Prantsusmaa lahtistel kui ka Wimbledonis, kuid edaspidi on olnud saviliival edukam.

Nüüdseks on Vondroušova jõudnud Roland Garrosis finaali (2019), Australian Openil ja US Openil 1/8 finaali, aga Wimbledonis kolm korda avaringis välja langenud. Wimbledoni eelturniiridel, mis peetakse samuti murul, on Vondroušova seitsmest korrast kuuel langenud välja avaringis. Tänavu tegi tšehhitar kaasa nii Berliinis kui ka Eastbourne’is, aga kaotas neil turniiridel vastavalt Ljudmilla Samsonovale (hilisem võitja!) ja Ons Jabeurile. Eks vastased olid muidugi tugevad, nii et päris selget sotti need kaotused ei andnud, aga koos varasemate tulemustega on selge, et muru ei ole Vondroušovale sobiv väljakukate.

Roland Garrosi ja Wimbledoni vahelisel ajal sai Vondroušova hakkama ka ühe “sigadusega”, mida WTA tennisefoorumis kõvasti kritiseeriti. Tegemist on seadusliku, ent samas natuke ebaeetilise sammuga, mille tulemusena puksis Vondroušova Tokyo olümpialt välja kaasmaalanna Karolina Muchova, kes seisab temast edetabelis ligi paarkümmend kohta kõrgemal.

Nimelt oli Vondroušova 2019. aasta teisel poolel vigastuse tõttu profitennisest eemal pool aastat, mis andis talle võimaluse teatud arvu turniiridel kasutada vigastuseelset edetabelikohta. Kuid paradoks seisnes selles, et tänu Prantsusmaa lahtiste finaali punktidele ei olnud Vondroušova edetabelikoht pool aastat hiljem sugugi halvem kui enne vigastust – vastavalt WTA 16. ja 14. Nii ei olnud Vondroušoval vaja turniiridel vigastuseelset edetabelikohta kasutada.

Kui aga pärast Prantsusmaa lahtiseid tõusis tšempion Barbora Krejcikova edetabelis mööda nii Muchovast kui ka Vondroušovast, kes lõpuks 2019. aasta finaalipunktid kaotas, oli Anetti tänane vastane järsku langenud Tšehhi viiendaks mängijaks. Nüüd oligi õige aeg kasutusele võtta kahe aasta tagune 14. edetabelikoht ja sellega lülitada Muchova Tokyo olümpialt välja. “Olen pettunud, et ei saa mängida Tokyo olümpial, ootasin väga seda turniiri. Kuid tuleb austada ITF-i reegleid ja elada Tšehhi naiskonnale kaasa kodunt,” kirjutas Muchova Twitteris.

Vigastuseelse edetabelikoha kasutamine on paljudel juhtudel aus, sest mängija pole süüdi, et ta sunnitult oma edetabelipunkte kaotab. Aga samas saab ta turniire valida. Näiteks tegi ka Jürgen Zopp pärast 2012. aasta seljavigastust nii, et kasutas varasemat edetabelikohta suure slämmi turniiridel, sest Challenger’idel sai ta mängida ka kehvema edetabelikohaga. Zoppi idee oli arusaadav – suure slämmi turniiridel võimaldab isegi esimese ringi kaotus korjata kopsaka auhinnaraha. Tennisnet on ka varem kirjutanud, et Zopp tegi kõik õigesti ja tema lisaks ei kahjustanud sellega mitte kedagi, aga seekord jäi Vondroušova otsusele mõru maik külge.

Vondroušova “sigadus” ei ole siiski põhjus, miks kihlveokontorid tema šansse tänases mängus Anettiga madalaks hindavad. Ennustusportaal Paf pakub Anetti võidukoefitsiendiks 1,35 ja Vondroušovale 3,25, mis sisuliselt tähendab Eesti esireketile 70-protsendilisi võidušansse. Selle põhjal tundub, et võitjat ennustada on palju kergem, kui kohtumise algusaega, sest lisaks mängude pikkusele võib faktorina kõne alla tulla vihm. Igatahes 15. väljakul, kus Anett ja Vondroušova kohtuvad, eelnevad nende mängule kaks naiste ja üks meeste üksikmäng ja otsustavas setis pooleli jäänud naiste mäng. Kell 13 Eesti aja järgi algaval võistluspäeval peetakse seega enne väljaku viimast kohtumist maksimaalselt 11,5 ja minimaalselt 7,5 setti. Poolik sett võib samas lõppeda ühe geimiga, sest seis on 5:4. Nii ei ole praktiliselt võimalik väljaku viimase mängu algusaega ennustada, kuid arvatavasti mitte enne kella 20 Eesti aja järgi. Homsele lükkumine või pimeduse tõttu poolelijäämine pole välistatud.

scroll to top