fbpx
Close

EELVAADE | Mängija, kes taastas Austria naiste tennise koha esisajas

Julia Grabher mullu aprillis talle edukal Istanbuli WTA turniiril. / Foto: Imago Sport/Scanpix

Anett Kontaveit (16) kohtub teisipäeva hommikupoolsel ööl Australian Openi avaringis 26-aastase austerlanna Julia Grabheriga, kes asub maailma edetabelis 85. kohal.

Austria naiste tennis ei ole võrreldes sama riigi meeste tennisega (Thomas Muster, Dominic Thiem) kunagi päris tipus olnud ja viimasel kümnendil valitses täielik madalseis. Kümmekond aastat tagasi lootis Austria Tamira Paszekile, kes kerkis 2013. aastal edetabelis 26. kohale. Huvitaval kombel oli see aga üheksa aasta jooksul viimane kord, kui keegi austerlannadest asus esisajas. Paszek kukkus sealt hooaja lõpus välja ja tagasi enam ei saanud. Noorte seast loodeti eelkõige Barbara Haasile, kes aga ei ole kunagi jõudnud 133. kohast kõrgemale ja praeguseks on langenud 480ndaks.

Kuid mullu kaks-kolm aastat tagasi hakkas Haasi varjust välja astuma temaga sama vana (kolm ja pool kuud noorem) Grabher, kes oli riigi esireket juba 2020. aasta FedCupi turniiril Tallinnas. Tollal maailma edetabelis 226. kohal asunud Grabher kaotas matšis Eestiga Kontaveidile 1:6, 2:6.

Kui aga minna tagasi Anetti vastase nooruspäevile, siis juunioride maailma edetabelis Grabher TOP50 sekka ei jõudnud, alles 18-aastaselt sai ta parima edetabelikoha (57.), kuigi enamik tippjuuniore on just parimad 15-16-aastaselt, sest hiljem hakkavad juba pürgima naiste paremikku. Grabheri osaks jäi 2. kategooria turniiridel üks võit ja üks finaalipääs. Noorte slämmil ta 2. ringist kaugemale ei jõudnud.

Täiskasvanute klassis kerkis Grabher alles 20-aastaselt TOP300 sekka. Ja siis järgnes paigalseis. Loetleme siin Grabheri parimad edetabelikohad aastatel 2016-2021: 283., 261., 198., 226., 220. ja 184. Ühesõnaga viie aastaga oli Grabher vaevaliselt sada kohta tõusnud. Selles ajavahemikus võitis Grabher kaheksa ITF-i turniiri, aga alles viimane neist oli W60 turniir Šveitsis 2021. aasta aprillis.

Kõik muutus eelmisel aastal. Jaanuari 188. kohalt kerkis austerlanna veebruariks TOP150 sisse ja septembris ka esisajasse. Grabher võitis hooaja jooksul koguni neli turniiri. Neist esimene, mis teda TOP150 sisse viis, oli Portos peetud W25 turniir, aga järgmised võidud tulid kõrgemalt tasemelt: augustis Kanaari saartel W60, septembris Itaalias WTA 125K ja oktoobri algul Põhja-Hispaanias uuesti W60. Kahe kuuga võitis Grabher kolm turniiri, kuid päris suure osa edetabelikoha tõusule andsid ka aprillis Istanbulis WTA 250 veerandfinaal ja juulis Palermos kvalifikatsiooni läbimine + avaringi võit.

Tõsi, kõigi nende edukate turniiride jooksul ei saanud Grabher vastaste taset (ja edetabelikohta) arvestades kuigi palju kaalukaid võite. Märkida võib Jil Teichmanni alistamist Istanbulis, Anastassia Potapova võitmist Valencias ja Xinyu Wangi võitmist Palermos. Samas kaotas Grabher oma parimal perioodil ka sellistele mängijatele nagu Noma Noha Akugue (tol hetkel WTA 404.), Kayla Day (194.) ja Paula Ormaechea (185.).

Tänavu enne Australian Openit osales Grabher kahel turniiril – Aucklandis jõudis teise ringi, aga Hobartis kaotas juba kvalifikatsioonis. Võidu sai Grabher Tereza Martincova (71.) üle, mis on siiski soliidne tulemus. Slämmiturniiridel oli Grabher kuni tänaseni üritanud 12 korda pääsu põhiturniirile, aga kõik need ebaõnnestusid. Parimana jõudis ta kvalifikatsiooni 3. ringi 2021. aasta Prantsusmaa lahtistel.

Ja veel: kõik mullused turniirivõidud (välja arvatud Porto W25) ning head tulemused Istanbulis, Palermos ja Valencias saavutas Grabher liivaväljakutel. Ta on aeglase põrkega kattel olnud selgelt parem ja oleks ikkagi päris suur ime, kui ta suudaks Anettile kõvakattel võrdset vastupanu osutada. Sama arvavad ka kihlveokontorid, Anetti võidukoefitsient on isegi pisut parem kui Kaial teise sajasse kuuluva austraallanna vastu. Ennustusportaal Paf annab Anetti võidu korral raha tagasi 1,09 ja Grabheri võidu korral 8-kordselt. Seega on Eesti esireket isegi 90% favoriit.

Millal mäng öösel algab, on raske ennustada. Showväljakul 1573 algab esimene mäng Grigor Dimitrovi ja Aslan Karatsevi vahel kell 2 öösel, sellele järgneb Anetti kohtumine. Meeste mäng võib lõppeda kolme setiga, aga võib kesta ka viis pikka setti, sest favoriit on küll Dimitrov, aga kiiresti võita (kui üldse) ta ei pruugi. Julgeks ennustada, et enne kella 5 Anetti mäng ei alga, aga need, kes öösel jälgivad kell 2 algavat Kaia mängu, võivad ka vaadata, milline on meeste matšis seis.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Kommenteeri
scroll to top