fbpx
Close

EELVAADE | Lubage esitleda: maailma esireket isiklikult

Naomi Osaka pärast võidupunkti. / Foto: Xinhua/Scanpix

Anett Kontaveidi (8) ja Naomi Osaka (Jaapan, 1) Stuttgardi poolfinaali eelloo pealkirjas on natuke irooniat: tänapäeva naiste tennises ei pruugi maailma esireket olla sugugi kõige ohtlikum vastane.

Pärast seda, kui Serena Williams oma tiitli loovutas, on maailma esireketi kohalt jõudnud läbi käia ikka päris palju naisi: Angelique Kerber, Karolina Pliškova, Garbine Muguruza, Simona Halep, Caroline Wozniacki ja nüüd Osaka. Kindlat liidrit pole, pealegi mängib rolli väljakukate. Osakale on liivaväljak ilmselt kõige ebasobivam, põhimõtteliselt ta alles harjub siin mängima, ehkki on maailma esireket. Siiski on üpris reaalne, et Osaka hoiab oma liidrikohta vähemalt US Openini (kui mitte kauem), sest tema lähim jälitaja Petra Kvitova järgmisel kahel nädalal punkte juurde ei saa, Halepil on aga kaitsta 2000 punkti Roland Garrosist.

Kuna 2017. aastal polnud Osaka veel tegija, on meil põhjust vaadata ainult seda, mida ta saavutas saviliival mullu. Charlestonis kaotas 3. ringis, Madridis 1. ringis, Roomas 2. ringis ja Roland Garrosis 3. ringis. Tõsi, näiteks Roomas Osakal ei vedanud, sest läks teises ringis kokku Halepiga. Aga 1:6, 6:7 kaotus Pariisis Madison Keysile (USA), kes pole ka mingi liivaväljakute mängija, on üsna paha.

Stuttgardis on Osaka võitnud Su-Wei Hsiehi (Taipei, WTA 24.) ja eile Donna Vekicit (Horvaatia, 25.) otsustava seti 1:5 kaotusseisult. Kommentaarides kirjutatakse, et Osaka oli juba kaotusega leppinud, kui Vekic järsku seisult 5:1, 30:0 tegi kolm lihtviga järjest. Siis hakkas jaapanlanna uuesti võitlema. Samas pole Hsiehi ja Vekici võitmine eriline tunnus, et Osaka oleks liival hoogu sattunud.

Üldiselt on maailma esireketi CV üpris omalaadne. Tal on kirjas ainult 3 turniirivõitu, kuid need on US Open, Australian Open ja Indian Wells. Seega alustas Osaka võitmist Premier Mandatory turniiriga ning jätkas slämmidega. Tavaliselt saavad mängijad ikka kirja vähemalt 3-4 esikohta madalama auhinnafondiga turniiridelt, enne kui slämmideni jõuavad, ehkki Osakaga sarnaselt talitas ka tema eakaaslane (mõlemad 21) Jelena Ostapenko.

Enne mullust suuredu oli Osakal kirjas vaid üks finaal 2016. aasta Tokyo turniirilt. Kuid ka sellega on huvitav lugu: enne mängis Osaka Tokyos International-taseme turniiri, kus ta võitis ainult avaringis Anett Kontaveiti 6:0, 6:2 ja siis kaotas, aga järgmisel, Tokyo Premier-turniiril alistas ta kaks TOP20 vastast, olles ise maailma edetabeli 66. Madalama taseme turniirid ei sobi Osakale kuidagi! Ilmselt on ta mängija, kes mõtleb suurelt.

Osaka juhib Kontaveidi vastu omavahelistes mängudes 3:0, aga kaks esimest olid mõlema karjääri arvestades varajased, lisaks Tokyo-mängule võitis Osaka Anetti 2015. aastal Surbitoni ITF-i turniiril murukattel. Ainus praeguses mõistes oluline kohtumine peeti mullu Dubais, kus Osaka võitis 6:2, 7:6, ehkki oli tollal WTA 48. reket, aga Anett juba 28. Selles mängus juhtis Osaka otsustavas setis 5:2, jäi siis taha 5:6, aga just nüüd ei võitnud Kontaveit oma servigeimi. Tollal mainiti, et Osaka ja Kontaveit on WTA tuuri ühed suuremad eduseisude mahamängijad, kuid võib kindel olla, et praegu enam kummagi kohta nii ei räägita.

Pärast Australian Openi võitmist ja enne Stuttgarti on Osaka pidanud vaid kolm turniiri ja olnud neil üpris edutu. Kaotused on ta saanud mängijailt, kes polnud isegi TOP20 seas, ehkki üks neist, Belinda Bencic, nüüd sinna kuulub. Seepärast võib täiesti õigustatult arvata, et tänases mängus on Osaka ja Kontaveidi šansid umbes võrdsed. Seda enam, et liivaväljak sobib Anettile paremini kui vastasele.

Kihlveokontorid päris nii ei arva, kuid siin on üks aga… Nimelt on koefitsientide määrajaile teada, et panustajad kipuvad eelistama tuntud nimesid ja staare. Seepärast on kavalam Osaka algkoefitsienti pisut alandada ja nii on see hetkel erinevates kontorites 1,7 kandis, Kontaveidil 2,1-2,2. See ei ole suur vahe, protsentides umbes 55-45, aga ridade vahelt võib välja lugeda, et küllap hinnatakse mängijaid enam-vähem võrdselt. Sest muidu poleks Anettile isegi sellist koefitsienti määratud. Järgmiste tundide jooksul võivad koefitsiendid vastavalt panustele muutuda.

Tennisnetil on raske hinnata, milliseks mäng võib kujuneda. Osaka lööb kõvasti, aga seda tegi ka eile Viktoria Azarenka ning loomulikult teeb Kontaveit ise. Pikki tagajoonepunkte ei pruugi tekkida ning jällegi võib määravaks saada lihtvigade arv, ehkki eile ei saanud, sest Azarenka tegi neid vähem kui Kontaveit. Eks õhtul näeme, mäng algab kell 19.30. Pöidlad pihku!

scroll to top