Raske öelda, kuivõrd printsipiaalne on kaks päeva enne maailma tuntuima tennisesündmuse Wimbledoni algust Eastbourne’i turniiri finaal, aga loodame, et Anett Kontaveit ja Jelena Ostapenko annavad siiski naabritele väärilise lahingu.
On tõsi, et WTA turniiri (ATP finaalis pole eestlased kunagi mänginud, Toomas Leiuse ajal olid sarnased, aga muidugi teise nimega võistlused) finaalis ei ole Eesti – Läti vastasseisu kunagi olnud, ehkki nelja peale kokku on Kontaveit, Kaia Kanepi, Ostapenko ja Anastasija Sevastova mänginud juba 31 finaalis. Anett on endise NSV Liidu mängijaist kohtunud finaalis venelanna ja valgevenelannaga, aga Kaia pole kunagi punaimpeeriumi teiste riikide tennisistidega finaalis mänginud.
Miks ütleme, et esimest korda suurel profiturniriil? Sest ITF-i turniiridel on naabrite vastasseisu ette tulnud. Piisab sellest, et meelde tuli 2014. aasta Merko Estonian Open, kus Vladimir Ivanov alistas Janis Podzuse, aga küllap on Eesti – Läti finaale ITF-i tasemel veel olnud.
Ostapenko elulugu me lahti kirjutame enam ei pea, sest enne mullusuvist Merko Cupi ehk Eesti – Läti maavõistlust kirjutas Tennisneti kaasautor Nell Natali Kivi pika loo 2017. aasta Roland Garrosi võitjast. Suures plaanis on selles loos kirjas Ostapenko kogu karjäär koroonaviiruse pausini.
Mis aga puutub omavahelistesse mängudesse, siis neist ei ole eraldi kirjutatud, kuid seis on selline, et ametlikult juhib Kontaveit 2:0, mitteametlikult 4:0. Üks neist mitteametlikest kohtumistest oligi Merko Cupi mäng mullu juuli lõpus, kui Kontaveit võitis raskelt 6:2, 6:7, 10:7. Teine statistikas kajastamist mitte leidnud mäng peeti 2011. aastal Linzis juunioride ITF-i 1. kategooria turniiril, kus Anett jäi peale 6:3, 6:1. Kuid tollal luges kindlasti vanusevahe, Anett oli juba 15-aastane, aga Ostapenko äsja saanud 14-aastaseks.
Kontaveidi ja Ostapenko esimene profiturniiri mäng peeti 2015. aastal Ilkley 50 000 dollari ITF-i turniiri muruväljakutel. Tol aastal oli Anett murul väga tugev ja valitses ITF-i võistlustel, Ostapenko pidi talle alla vanduma 1:6, 2:6. Järgmine mäng peeti Australian Openi (2018) 3. ringis juba hoopis teistsugustes oludes. Nüüd oli favoriit Ostapenko, kes pool aastat varem oli võitnud Pariisis suure slämmi turniiri ja Melbourne’is asetatud seitsmendana (Kontaveit 32.). Kuigi teises setis tundus Ostapenko ülivõimas, oskas Anett tema hoogu pidurdada ja võitis 6:3, 1:6, 6:3. Võib-olla lihtsalt huvitava faktina märgime ka ära, et 2013. aastal võitsid Tallinnas ITF-i turniriil Kontaveit ja Ostapenko koos paarismängu.
Seega: vaata, kust otsast tahes – Ostapenko on Anetti jaoks soodne vastane. Seda enam, et pärast koroonaviiruse pausi on Läti esireket mänginud halvemini kui Anett. Põhimõtteliselt võib öelda, et kahel aastal (2017, 2018) oli Ostapenko selgelt parem, aga ülejäänud hooaegadel on Anett olnud edetabelis eespool.
Koroonaviiruse pausi alates oli Ostapenko maailma 43. reket ja on samal kohal ka praegu. Ta on läbi teinud kerge mõõna, kuid 54. kohast allapoole pole 2020/21 aastatel siiski langenud. Tagasi endisele positsioonile aitas Ostapenkot tema viimase 11 kuu parim võistlus, kui ta jõudis Rooma WTA 1000 turniiril veerandfinaali. Mullusest US Openist Ostapenko loobus, aga ülejäänud kolm slämmiturniiri ei ole tal kuigi hästi läinud. Vaid eelmisel sügisel Pariisis üllatas ta 2. ringis Karolina Pliškovat, aga kolmandas kaotas ikkagi Paula Badosale. Tänavu langes Ostapenko nii Austraalias kui ka Roland Garrosis avaringis välja. Vastased polnud ka lihtsad – Karolina Muchova ja Sofia Kenin.
Kuid tõsi ta on, et Ostapenko viimasest WTA finaalist (võitis 2019. aastal Luksemburgis) on möödas 20 kuud, aga Anett on viimase 12 kuu jooksul juba kolmandat korda finaalis. Ent tõele au andes: kui jätta välja Ostapenko slämmivõit, on võrdluses Anettiga tema käes ka paremuselt teine ja kolmas tulemus – Wimbledoni poolfinaal ja Miami finaal (mõlemad 2018). Seega on Ostapenko muruväljakute mekas jõudnud lausa kolme ringi võrra kaugemale kui Anett.
Homne finaal algab kell 14.30 Eesti aja järgi ja seda loomulikult peaväljakul. Kellaaeg võib muutuda ainult vihma tõttu – täna nii juhtuski ja Anetti mäng algas koguni 3 tundi ja 20 minutit ettenähtust hiljem. Ilmateade vihma ei luba ja ilm peaks olema ka pisut soojem, 18-19 kraadi. Tänase jahedusega võis tribüünil näha isegi talvemütsis ja kinnastes pealtvaatajat ning Anett mängis pikas särgis.
Kihlveokontorite arvates on tegu täiesti võrdse paariga. Ühes portaalis olid võidukoefitsiendid isegi võrdsed (1,91 mõlemal), mõnes oli eelistatud Ostapenkot väga napilt (näiteks 1,90-1,96), mis sisuliselt on ainult 51-protsendiline paremus. Ennustusportaal Paf on pakkunud veel veidi suurema vahe – Ostapenko 1,85 ja Kontaveit 1,97, kuid ega selline jõudude vahekord peale sümboolse paremuse midagi ei näita.