fbpx
Close

EELVAADE | Anett Kontaveidi tänane vastane naasis profituurile pisitütre emana

Patricia Maria Tig mängimas aasta tagasi Bukaresti turniiri finaalis. / Foto: Imgo Sport/Scanpix

Täna hilisõhtul kohtub Anett Kontaveit Palermo turniiri avaringis Patricia Maria Tigiga (WTA 85.), kes on maailma esisajas üks väheseid emasid.

Kui enamik tennisefänne teab, et väikese lapse kõrvalt mängivad tennist Serena Williams ja Viktoria Azarenka, siis äsja 26-aastaseks saanud Tig sünnitas tütre 2018. aasta novembris, kui ta oli juba enne seda poolteist aastat pidanud võistluspausi.

Kuna Kontaveidi ja Tigi vanusevahe ei ole kuigi suur, siis nad läbisid karjääris enam-vähem samaaegselt nii juunioride kui ka täiskasvanute ITF-i karjääri. Juunioride seas ei olnud rumeenlanna kaugeltki nii edukas kui Anett, tema parim edetabelikoht oli 67.

Kui aga Tig hakkas alates 2011. aasta lõpust kaasa lööma ITF-i 10 000 dollari auhinnafondiga turniiridel, korjas ta järgnevate hooaegade jooksul 11 esikohta, mis kõik tulid kas koduses Rumeenias (6 võitu) või Türgi kuurortlinnas Antalyas (5). Võime meenutada, et enam-vähem samadel aastatel (2011-2014) võitis 11 ITF-i turniiri ka Kontaveit ning WTA turniiride tasemele jõudsid ka tänased vastased enam-vähem üheaegselt 2015/2016. aastatel. Kuid võrdluses oli Anetti tõus siiski kiirem, sest ta on ju ligi poolteist aastat Tigist noorem. Siiski õnnestus Tigil 2015. aastal mängida ka Bakuus WTA turniiri finaalis.

2015. aastal läksid Kontaveit ja Tig ka omavahel kaks korda kokku tugevamatel (auhinnafond 100 000 ja 50 000 USD) ITF-i turniiridel. Seis jäi 1:1, aga kumbki ei kuulunud siis maailma esisajasse. Kontaveit kerkis sinna samal hooajal pärast US Openil 1/8 finaali pääsemist, aga Tigi parim edetabelikoht 2016. aasta lõpuni oli 110. Nii et nende kahe matši tulemusi ei saa tänase mängu seisukohalt küll olulisteks pidada – ajad olid hoopis teised.

2017. aastal kerkis Tig ka esisajasse (parim koht 83.), aga siis võttis võistluspausi, et ravida selga. Tütre sünni tõttu venis paus peaaegu kaheaastaseks. Tagasi tulles pidi Tig alustama ITF-i 15 000 dollari auhinnafondiga turniiridelt, sest tal ei olnud enam punkte, pealegi olid nüüd ITF-i ja WTA edetabelid löödud lahku, mis tegi naasmise veel raskemaks. Tig mängis kümme nädalat järjest (!) Mehhiko kuurortlinnas Cancunis ja alates 5. turniirist hakkas tulema ka edu – kaks finaali ja kaks võitu. Tänu sellele sunnitud perioodile on rumeenlanna nüüd ITF-i turniirivõitude poolest Kontaveidist ees 14:11, aga need numbrid suurt ei loe, sest pigem võidavad ITF-i turniire vähem need, kes kiiremini tippu jõuavad.

Kui Tig sai mullu juulis Bukaresti turniiri kvalifikatsiooni vabapääsme, kasutas ta võimaluse hiilgavalt ära. Ta alistas koos valikturniiri mängudega seitse vastast ja alles põhiturniiri finaalis kaotas Jelena Rõbakinale (Kasahstan), kes nüüd on maailma TOP20 sees. Sellelt turniirilt teenis Tig ka karjääri kaalukaima võidu, kui ta 2. ringis alistas Anastasija Sevastova (Läti), kes tol hetkel paiknes edetabelis 11. kohal. Kui paar nädalat hiljem võitis Tig Karlsruhes WTA 125K turniiri, oli ta maailma edetabelis juba nullist tõusnud 148. kohale.

Tänavu naasis Tig kolmeaastase vaheaja järel esisajasse, kui jõudis poolfinaali Hua Hinis (Tai). Teiste hulgas võitis ta maailma 36. reketi Saisai Zhengi (Hiina). Hetkel on Tig maailma edetabelis 85. kohal, kuid teatud mõttes on tema tegelik tase küsimärk, sest ta on saanud ju tippturniire pärast pausi üsna vähe mängida, aga on neil olnud suhteliselt edukas (WTA finaal ja poolfinaal, 125K võit). See võib tähendada, et Tig on pisut tugevam kui tema ranking näitab.

Kuid näiteks suure slämmi turniiridel pole Tig võitu saanudki. Neljal korral (2016-17) on ta pääsenud otse põhiturniirile, aga seal avaringis kaotanud. Ning isegi kvalifikatsioonis on Tig võitnud 13st mängust vaid 2, ka tänavu langes ta Australian Openil kohe välja. Tigi treener on kaasmaalane Razvan Sabau, kelle profikarjääri parim koht (74.) on umbes sama kõrge nagu õpilaselgi (80.).

Kahtlemata on Kontaveit tänase mängu favoriit. Ennustusportaal Paf annab eestlanna võidukoefitsiendiks 1,28 ja Tigile 3,75 ehk siis hinnatakse Anetti võiduvõimalusi umbes 75-protsendilisteks. Võib-olla see koefitsient võinuks olla isegi kindlam, aga tegemist on siiski esimese profiturniiriga pärast koroonaviiruse pausi ja seetõttu mängijate tase paljudel juhtudel küsimärk. Me küll teame, et Anett mängis hästi kodusel Merko Cupil Sevastova ja Jelena Ostapenko vastu, aga kui palju seda kihlveokontorid arvestavad?

Eile venis võistluspäev Palermos nii pikaks, et viimane mäng algas kesköö paiku. Loodame siiski, et ehk pääseb Anett täna platsile varem, reaalne aeg on kella 22-23 vahel, sest tema kohtumine Tigiga on alates kella 17st peaväljaku neljas mäng. Delfi TV kannab seda mängu üle.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Kommenteeri
scroll to top