fbpx
Close

EELVAADE | Alison van Uytvanck on korra juba Anett Kontaveidi tuju rikkunud

Alison van Uytvanck Tokyo olümpiamängudel. / Foto: Reuters/Scanpix

Pisut üle kolme aasta on möödas, kui Anett Kontaveit (2) kohtus viimati 27-aastase belglanna Alison van Uytvanckiga. Hea meelega Anett seda mängu ei meenuta, sest üsna suure tähtsusega matši Wimbledoni 3. ringis võitis van Uytvanck 6:2, 6:3.

Võidu korral terendas Anettile Wimbledoni veerandfinaal, sest 1/8 finaalis olnuks tema vastane Darja Kasatkina, keda ta aasta varem samal slämmiturniiril oli väga kindlalt võitnud. Kuid van Uytvanck kaotas Kasatkinale ja kaugemale Anetti võitmisest ei jõudnud.

Mäletan üpris hästi, kuidas pärast kohtumist kommenteeris Eurospordi ekspert Mats Wilander, et van Uytvanck on üks neist mängijaist, kes lähiajal võivad tõusta esikümnesse. Wilanderil ei ole Kontaveidi kohta kunagi nii häid sõnu leidunud, aga tegelikkus näitab vastupidist – Anett on kohe teel esikümnesse, aga van Uytvancki kõrgeim edetabelikoht (37.) jääbki 2018. aasta suvesse. Belglanna on tuntud oma lamedate ründelöökidega, mis Anettile ei meeldi. Eesti esireket tunneb end sõiduvees krutitud löökidega pallivahetuses, aga van Uytvanck võib mõnikord lajatada hirmsa pommi. Lame löök on mõjus, aga samas võib sellega teha rohkem lihtvigu.

Kaks korda on Kontaveit ja van Uytvanck kohtunud ka varem, aga need mängud ei olnud nii tähtsad. 2016. aastal Poitiersi ITF-i 100-tuhandeliselt turniiril võitis hollandlanna, 2017. aastal Miami WTA 1000 kvalifikatsioonis Kontaveit.

Juunioride klassis oli van Uytvanck heatasemeline mängija, aga mitte päris tipp. Tema parim edetabelikoht oli 19., mille ta saavutas 2011 veebruaris kuu enne 17. sünnipäeva. Ta võitis samal aastal ka ühe 1. kategooria noorteturniiri. 2012. aastal, mil noorte slämmidel tegi häid tulemusi (kaks poolfinaali ja finaal) Kontaveit, ei mänginud van Uytvanck enam juunioride seas kaasa, kuigi vanuse poolest võinuks. Kuid 2011. aastal nad kohtusid Šiauliais 2. kategooria noorteturniiri finaalis ja siis võitis van Uytvanck, aga eks oli tal ka noorteklassi kohta päris tugev vanuse eelis (aasta ja 9 kuud vanem). Nii et tegelikult juhib van Uytvanck Anetti vastu isegi 3:1.

Täiskasvanute ITF-i turniire hakkas van Uytvanck võitma juba siis, kui veel noorteklassis mängis – aastal 2011 koguni neli turniiri ja aastatel 2011-2013 kokku üheksa turniiri pluss esikoht WTA 125K (Challenger) turniiril Taipeis nimetatud perioodi lõpus. Edetabelis tähendas see tõusu 100. kohale 2013. aasta novembris. Aasta lõpus oli ta tosin kohta tagapool, aga 2014. aastal kinnitas kanda esisajas. Et aga van Uytvanck hakkas tol hooajal mängima juba peamiselt WTA turniiridel, siis ta enam ühtki tiitlit juurde ei teeninud ja samuti mitte ka 2015. aastal, kus belglanna parimal nädalal (26. oktoober) kerkis 41. kohale.

Kuid isegi ilma võitudeta oli 2015 van Uytvanckile hea aasta. Varakevadel murdis ta nii Indian Wellsis kui ka Miamis põhiturniirile ja võitis ühe ringi, kevadel jõudis Katowice WTA turniiril poolfinaali ja suurima saavutusena Prantsusmaa lahtistel veerandfinaali. See ongi van Uytvancki karjääri parim tulemus slämmiturniiridel ja teisel kohal juba mainitud 2018. aasta Wimbledoni 1/8 finaal. Kõigil ülejäänud kordadel ei ole belglanna slämmiturniiril 2. ringist kaugemale saanud.

2016. aasta kevadel pidi van Uytvanck hüppeliigese vigastuse tõttu tegema pausi liivahooajal ja niimoodi kaotas Roland Garrosi veerandfinaali punktid. Enne pausi oli ta 53., aga naastes 132. edetabelikohal. Kuid van Uytvanck naasis esisajasse 2017. aastal ja on seal püsinud tänaseni, ehkki suurema osa ajast olnud TOP100 teisel poolel. Huvitav on aga see, et kuigi aastatel 2017-2019 oli van Uytvanck pidevalt edetabelis Anettist taga, võitis ta selle ajaga neli WTA turniiri, kuid Anett ainult ühe. Tänavu sügisel võitis van Uytvanck oma viienda WTA turniiri Nur-Sultanis ja jätkab WTA finaalides sajaprotsendiliselt – 5st 5. Anett on samas jõudnud 11 finaali, aga võitnud neli. Kõik esikohad on van Uytvanck saanud WTA 250 turniiridel, aga samas pole ta aastatel 2017-2021 suurtel võistlustel (slämm ja WTA 1000) pääsenud edasi 2. ringist, välja arvatud 2018 Wimbledonis.

Kui jõuame tänavuse aasta juurde, siis van Uytvancki võitude-kaotuste suhe on hetkel 20-16. Siiski on ta enamikel turniiridel kaotanud 1. või 2. ringis, neljal slämmiturniiril on tal kokku vaid üks võit Austraaliast. Kuid lisaks Nur-Sultani tiitlile võitis van Uytvanck juunis Nottinghamis ITF-i 100-tuhandelise turniiri. Nii võiks van Uytvancki tänavusi tulemusi iseloomustades öelda: kui ta jõuab teisest ringist edasi, siis ta turniiri ka võidab! Kui homme Anett belglanna alistab, siis me muidugi teada ei saa, kas nii oleks juhtunud.

Kuid kihlveokontorid arvavad, et alistab, sest enamik neist pakuvad Anetti võidukoefitsiendiks 1,15-1.2. See tähendab vähemalt 80-protsendilisi võiduvõimalusi. Ennustusportaal Paf ei ole homme õhtustele mängudele veel panuseid teinud, aga selle lingi kaudu leiate üles nende koduleheküljelt tennise ja kui panused on ilmunud, siis ka need.

Erinevalt tänasest algab Anetti homne mäng Cluj-Napoca turniiri 2. ringis õhtul. Kui päevased mängud liiga pikaks ei veni, algab õhtune osa kell 18 Simona Halepi (Rumeenia) ja Varvara Gratšova (Venemaa) kohtumisega. Selle kestvusest oleneb, millal pääsevad platsile Kontaveit ja van Uytvanck. Võiks ennustada, et reaalne algusaeg on 19.30 ja 20 vahel.

scroll to top