fbpx
Close

Eakaaslased Alcaraz ja Rune kohtuvad Wimbledoni veerandfinaalis

Holger Rune Wimbledonis. / Foto: Zumapress/Scanpix

Wimbledoni meeste üksikmängus moodustavad huvitava veerandfinaalpaari 20-aastased Carlos Alcaraz (Hispaania, 1) ja Holger Rune (Taani, 6), kelle vanusevahe on kuus päeva (Rune napilt vanem).

Mõlemal mehel on suhteliselt väike muruväljakute tennise kogemus ja Wimbledoni veerandfinaali jõudsid nad esmakordselt. Võiks ka öelda, et tulevikumehed, aga kas maailma esireketit saab nimetada tulevikumeheks?

Rune alistas Grigor Dimitrovi (Bulgaaria, 21) 3:6, 7:6, 7:6, 6:3, mis edetabeli järgi oleks justkui loogiline tulemus, aga meeste eelmisi kohtumisi arvates pidasid kihlveokontorid bulgaarlase šansse paremateks. Kuid samas põhines ju Rune paremus ainult kahe tie-break’i võitmises, muu seis oli võrdne. Ent taanlane, kes nii mitmeski mängus on olnud pisut hajevil, keskendus seekord 1/8 finaaliks paremini. Dimitrov jäi siiski äralöökidega peale 49:46, kuid tegi lihtvigu märgatavalt rohkem (38:27). Just Rune hoolikus ja vigade vältimine andiski talle võidu võtme.

“Täna oli hullumeelne matš,” ütles Rune. “Grigor on suurepärane mängija ja ta surus mind viimase piirini. Eks me tegelikult mõlemad surusime teineteist. Võitlen alati lõpuni. Ütlesin endale, et Wimbledon toimub ainult korra aastas ja siin peab võitlema, et omada võiduvõimalusi.”

Alcarazi ja Rune seniste mängude seis on 1:1, aga kumbki kohtumine pole olnud täisväärtuslik. Alcaraz alistas Rune teistsuguse reglemendi järgi peetaval NextGen finaalturniiril 4:3, 4:2, 4:0, aga Rune võidumäng 2022. aasta Pariisi Mastersil jäi seisul 6:3, 6:6 pooleli Alcarazi vigastuse tõttu.

Alcaraz võitis Matteo Berrettini (Itaalia) 3:6, 6:3, 6:3, 6:3. Samuti loogiline tulemus, aga pärast seda, kui Berrettini oli hiilgavas stiilis alistanud Alexander Zverevi (Saksamaa, 19), nägid spetsialistid tall olevat päris häid võimalusi Alcarazi alistamiseks. Kuid avaseti võitmisest kaugemale itaallane ei jõudnud. Nagu statistikagi näitab, sai Alcaraz Berrettini serviga paremini hakkama kui Zverev. Berrettini lõi täna ainult 9 ässa (Zverevi vastu 15), aga kõige suurem vahe tuli ikka sellest, et Alcarazi vastu võitis itaallane ainult 67% esimese servi punktidest, Zverevi vastu 86%.

Päeva suurüllatus sündis aga varem, kui Chris Eubanks (USA, ATP 43.) alistas Stefanos Tsitsipase (Kreeka, 5) 3:6, 7:6, 3:6, 6:4, 6:4. Siinkohal tuleb rõhutada, et Eubanks ei ole mingi noor tulija, vaid ta on juba 27-aastane. Mitte kuidagi ei võinud parast kolmandat setti arvata, et mängu tuleb veel pööre, sest selleks hetkeks oli Tsitsipas teinud juba neli murret, Eubanks mitte ühtki. Tie-break’iga lõppenud setis oli ka Tsitsipas pigem parem, sest ta võitis punktid 40:36 ning tal oli kolm murdepalli, Eubanksil mitte ühtki. Kuid tie-break’i ainus minimurre kindlustas Eubanksile 7:4 edu ja setivõidu.

Alles neljandas setis teenis ameeriklane mängu esimesed murdepallid, milles teise ta seisul 5:4 realiseeris. Eubanks alustas murdega ka otsustavat setti, kuid Tsitsipas viigistas 3:3. Aga sellelt seisult tegi ameeriklane uue murde ja võitis mängu, kus ta peaaegu enamike statistiliste näitajatega alla jäi, näiteks punktid kaotas Eubanks 137:149. Tõsi, äralöökide võit 53:37 näitas vähemalt Eubanksi agressiivsust.

Eubanks läheb nüüd veerandfinaalis vastamisi Daniil Medvedeviga (3), kes pärast kahe seti võitmist 6:4, 6:2 sai Jiri Leheckalt (Tšehhi) loobumisvõidu. Medvedevi hea loos suure slämmi turniiridel on muutumas traditsiooniks. Kui ta nüüd Eubanksi võidab, jõuab venelane poolfinaali nii, et pole kohtunud ühegi TOP30 mängijaga. Muidugi on Medvedevi tabeliosas ka asetatud mängijaid, aga millegipärast alati selliseid, kes kiiresti välja kukuvad. Peab tunnistama, et ei ole kellelgi tippmängijaist juba ammu näinud sellist loosiõnne nagu Medvedevil, kuigi Pariisis see teda ei aidanud, sest ta kaotas avaringis maailma 182. reketile Thiago Seyboth Wildile.

Kuid üks meeste mäng, õigemini pool mängu, peeti esmaspäeval veel ja seal lõpetas Novak Djokovic (Serbia, 2) Hubert Hurkaczi (Poola, 17) vastu pühapäeval pooleli jäänud mängu võidukalt 7:6, 7:6, 5:7, 6:4. Kuid just need pühapäevased tie-break’id otsustasidki mängu. Djokovicil polnud sugugi kerge hakkama saada poolaka serviga ja ta tegigi mängu jooksul ainult ühe murde, ehkki murdepalle oli serblasel üsna palju (8).

Ent tie-break’is nagu nõiaväel (ja natuke Hurkaczi abiga) suutis Djokovic alati saada minimurde siis kui vaja. Esimese seti tie-break’is oli ta taga 3:6, võttis oma servid ära, aga siis murdis ise kaks korda – 8:6. Teise seti tie-break’is oli Djokovic taga 4:5 ja servimas Hurkacz. Taas oli üht murret igal juhul vaja, aga serblane tegi neid kaks. Nii on imeline Djokovic võitnud juba 12 ja slämmiturniiridel 11 tie-break’i järjest. Hurkacz võitis selles mängus äralöögid 64:44, aga rohkem kui pooled (33) neist olid ässad.

Naiste esamspäevastest mängudest pole suurt midagi rääkida peale ühe, kus Madison Keys (USA, 25) võitis 16-aastase venelanna Mirra Andrejeva 3:6, 7:6, 6:2. Andrejeva oli teises setis ees 3:0, kui Keys tõi mängu pöörde ja viigistas 4:4. Tie-break’is otsustas Keysi minimurre seisul 4:4.

Kõik teised kohtumised olid ühepoolsed ja tiitlikaitsja Jelena Rõbakina (Kasahstan, 3) ei saanudki mängida rohkem kui viis geimi, sest seisul 4:1 tema vastane Beatriz Haddad Maia (Brasiilia, 13) loobus seljavalu tõttu. Kui Arina Sabalenka (2) kindlat võitu 6:4, 6:0 Jekaterina Aleksandrova (21) üle võis eeldada, siis täielik üllatus oli Ons Jabeuri (Tuneesia, 6) 6:0, 6:3 võit Wimbledoni kahekordse tšempioni Petra Kvitova (Tšehhi, 9) üle. Jabeur on küll mullune finalist, aga ta ei jätnud eelmistes ringides kuigi võimast muljet.

scroll to top