Davis Cupi finaal: kes saaks vastu Venemaale?

Selline näeb välja Davise karikas. / Foto: erakogu

Kolmes linnas algab neljapäeval Davis Cupi finaal, kus 18 meeskonda võistlevad karikale. Pole kahtlustki, et turniiri suurfavoriit on Venemaa, kes viimastele aastatele traditsiooniliselt, ei tee kaasa oma riigi lipu all, vaid Venemaa Tenniseföderatsiooni meeskonna nime all.

Alagrupiturniir ja veerandfinaalid on jaotatud kolme erineva riigi vahel. A ja B-grupp mängivad Madridis, C- ja F-grupp Innsbruckis, D- ja E-grupp Torinos, kus äsja toimus ka ATP finaalturniir. Veerandfinaalid C1-F1 ja D1-E1 peetakse vastavalt Innsbruckis ja Torinos, kuid play-offi ülejäänud mängud Madridis, kus 5. detsembril toimub ka finaal. A ja B-grupi võitjad kohtuvad veerandfinaalis alagruppide kahe parema teise koha meeskonnaga. Tänu sellisele reglemendile on alagrupimängud lõpuni pingelised, sest võistelda tuleb ka teise koha nimel ja arvestades võimalust, et lugema hakatakse settide või isegi geimide vahet.

Alagruppide koosseisud on sellised: A-grupp Hispaania, Venemaa TF ja Ekuador; B-grupp Kanada, Kasahstan ja Rootsi; C-grupp Prantsusmaa, Suurbritannia ja Tšehhi; D-grupp Horvaatia, Austraalia ja Ungari; E-grupp USA, Itaalia ja Kolumbia; F-grupp Serbia, Saksamaa ja Austria.

Tippmängijaid puudub siiski üsna palju. F-grupis jääb ära Novak Djokovici ja Alexander Zverevi mäng, sest Saksamaa esireket ei osale, nende parimana teeb kaasa Jan-Lennard Struff (ATP 51.). Itaalial ei mängi vigastatud Matteo Berrettini ja kindlasti olnuks tugev Kanada, ent neil ei mängi teise kümne mehed Felix Auger-Aliassime ja Denis Shapovalov. Kuid Venemaale omaselt on nad riigi eest (ja ka olümpial) alati väljas parimas koosseisus, kuigi neil oleks ilmselt varu ka üks tugev mees koju jätta. Kuid mängivad nii maailma 2. reket Daniil Medvedev kui ka 5. reket Andrei Rublev, samuti Aslan Karatsev (18.) ja Karen Hatšanov (29.).

Hispaanial ei tee mõistagi kaasa hooaja paar kuud tagasi lõpetanud Rafael Nadal, kuid nende meeskonda kuuluvad kaks TOP20 mängijat Roberto Bautista Agut ja Pablo Carreno Busta ning tõusev täht Carlos Alcaraz (32.). Hispaania, eriti kodus mängides, oleks ilmselt igas alagrupis favoriit, aga nad loositi kokku Venemaaga. Praegu võiks arvata, et Hispaania parim variant on võita Ekuadori 3:0 ja kaotada Venemaale 1:2, siis oleks lootust ühena alagrupi teise koha meeskondadest edasi pääseda. Kurb see ju oleks, kui Hispaania ei saaks kodupubliku ees mängida rohkem kui kaks matši.

Mõned põnevad vastasseisud on veel, kindlasti Horvaatia – Austraalia D-grupis ja USA – Itaalia E-grupis. Kuigi itaallastel puudub Berrettini, on Jannik Sinner (10.) edetabelis kõrgemal kõigist ameeriklastest, kelle kaks esimest reketit on John Isner (24.) ja Reilly Opelka (26.). Kaasa aga ei tee maailma 23. reket Taylor Fritz.

Ilmselt olnuks põnev ka Suurbritannia ja Prantsusmaa heitlus alagrupi võidule, ent prantslaste kõrgeima edetabelikohaga mees Davis Cupi finaalis on nende neljas reket Arthur Rinderknech (58.), aga brittidel teevad kaasa parimad: Cameron Norrie (12.) ja Daniel Evans (25.). Kindlasti on Suurbritannia üks soosik, aga eelduste kohaselt peavad nad veerandfinaalis kohtuma Serbiaga (C1-F1), kellele ainuüksi Djokovicist võib piisata. Ent samas pole sugugi kindel, et Djokovic koos ükskõik millise kaasmaalasega oleks paarismängus tugevam kui brittide selle mänguliigi spetsialistid Joe Salisbury ja Neal Skupski.

Esimesel võistluspäeval (25. november) algavad mängud Eesti aja järgi kell 17 ja vastamisi lähevad Kanada – Rootsi, Prantsusmaa – Tšehhi ja Horvaatia – Austraalia.