Slämmiturniiride kolmas finaal oli Daniil Medvedevile (Venemaa, 2) õnnelik. Kaks eelmist kaotanud mees alistas nüüd US Openi finaalis maailma esireketi ja suurt slämmi jahtinud Novak Djokovici ühepoolses mängus 6:4, 6:4, 6:4.
Kui Djokovic alistas aasta algul Medvedevi Australian Openi finaalis 7:5, 6:2, 6:2, oli selline ülekaal ka mõneti üllatav. Tookord ei saanud venelane taktikaliselt mänguga hakkama, Djokovic kavaldas ta täielikult üle. Aga eks läheb ju 25-aastase Medvedevi tase kogu aeg paremaks. US Openi finaalis ei saanud välja tuua midagi, mille poolest Medvedev olnuks vastasest nõrgem.
New Yorgi publik ootas, et Djokovic teeb ajalugu ja võidab pärast 52-aastast vaheaega suure slämmi. Tribüünidel olid kohal pea kõik endised tennisekuulsused ja paljud tuntud Hollywoodi näitlejad. Oli ka Rod Laver ise, kes 1969. aastal viimati suure slämmi vormistas. Eurospordi kommentaator tunnistas juba esimeste geimide järel, et polnud varem näinud Djokovicile nii suurt poolehoidu. Seni olid Roger Federer ja Rafael Nadal rohkem tennisefännide lemmikud, aga nagu Tennisnet ka poolfinaalide järel eeldas, meeldivad ameeriklastele erakordsed saavutused ja slämm olnuks kindlasti selline.
Raske on öelda, kas tegemist oli pigem Medvedevi hiilgemängu või Djokovici liiga suure pingega, ilmselt mõlemad. Igatahes alustas serblane närviliselt ja kaotas esimes geimis oma servi 40:15 eduseisult. Ta tuli küll välja 0:2, 15:40 kaotusseisult, aga midagi ei aidanud, sest Medvedevi servi polnud Djokovicil lootustki murda. Venelane lõi esimest servi avasetis sisse 65% ja võitis sellelt kõik (!) punktid – 15st 15. Mõjuda võis ka Medvedevi suurem värskus – enne finaali oli Djokovic US Openil väljakul viibinud vastasest 5 tundi ja 35 minutit kauem. Medvedev oli kõik võidud saanud kiirelt, aga Djokovic kaotas viies mängus esimese seti.
Ta oli neljal korral tulnud avaseti kaotusest välja, aga seekord enam mitte. Ei ole kahtlustki, et kaalukeeleks sai teise seti algus. Nüüd õnnestus Djokovicil saada ka mõned punktid Medvedevi esimesel servil. Venelane jäi avageimis 0:40 taha, aga siis võitis punkti, kus vastasel oli initsiatiiv ja pärast seda tuli heade servide abil kaotusseisust välja.
Kolmandas geimis teenis maailma esireket veel kaks murdepalli, aga ta tegi täna liiga palju lihtvigu ja seda tähtsatel hetkedel. Nüüd, kui Medvedevi esimene serv enam nii hästi ei töötanud nagu avasetis, oli Djokovicil võimalus, mis jäi kasutamata. Nördinud Djokovic lõhkus reketi ja sai kohtunikult hoiatuse. Hullem oli aga see, et kasutamata šansid mõjusid ka vaimselt. Seis võinuks 2:2 asemel olla 4:0, aga ei olnud ja pinge all loovutas Djokovic taas servigeimi. Seejärel oli Medvedev taas oma servigeimides hea ega andnud uut võimalust. Seti lõpp oli iseloomulik tänasele mängule. Medvedev juhtis 5:4, 40:30, kuid lõi siis kesise tilkpalli. Aga Djokovic ei saanud järgmisel löögil palli väljakule… “Sellisel löögil ta peaaegu kunagi ei eksi,” ütles Eurospordi kommentaator.
Kolmanda seti algatuseks kaotas Djokovic kohe oma servi. “Novak ei tea, millist taktikat ta saaks kasutada. Ainult agressiivsus ilma vigadeta päästaks,” ütles Eurospordi ekspert Mats Wilander, Kuid ei midagi, isegi Djokovici võrku tungimised, mis teises setis ajutiselt edu tõid, ei tulnud enam välja.
Paraku ei saanud lõpus ikkagi läbi seiklusteta. Medvedev juhtis 5:2, 40:30, matšpall. Aga tegi siis järjest kaks topeltviga ja otsa lihtvea. Ootamatus olukorras suutis Djokovic esimest korda murda vastase servigeimi. Venelase teine võimalus tuli seisul 5:4, 40:15. Aga jälle topeltviga… Kuid mängu kolmandal matšpallil sai Medvedev esimese servi sisse ja Djokovic lõi tõrjel võrku. Kõik! 6:4, 6:4, 6:4 Medvedevile ja tribüünil hakkasid avaliku elu tegelaste sektoris istunud inimesed pildistama Rod Laverit. Ikka veel ainus, kes profiajastul meeste üksikmängu suure slämmiga hakkama saanud!
Vastase õnnitlemisel oli Djokovic juba rahunenud. Kas tuleb veel üks võimalus suur slämm välja mängida? Pigem mitte, sest kõik tema peamised jälitajad on 25-aastased või nooremad ja lähevad kogu aeg paremaks. Medvedev on hetkel vaieldamatu number kaks, aga temalgi on üks miinus – suuri turniire võidab ta ainult kõvakattel (üks slämmiturniir, ATP finaal ja neli Masters 1000 turniiri). Kuid liivaväljakul on Djokovicil teised ohtlikud vastased – võib-olla ikka veel Nadal ja ka Stefanos Tsitsipas. Ainult Wimbledonis näib Djokovici seis vääramatu, sest murukatte suurmeister Federer ei ole 40-aastasena enam endine.
Autasustamisel tunnustas rahvas Djokovici marulise aplausiga. Serblasel oli raske pisaraid tagasi hoida. Ta tundis senisest suurimat toetust, aga samas oli ju kaotanud. Lõpukõne pidas Djokovic siiski vaoshoitult. Mõistagi õnnitles ta kõigepealt Medvedevit: “Kui keegi oli suure slämmi turniiri tiitli ära teeninud, siis olid see sina. Ma küll täna ei võitnud, aga tunnen ennast maailma õnnelikuima mehena, sest tundsin teie toetust. Suur tänu selle eest!”
Medvedev alustas kõnet sellega, et palus vabandust Djokovicilt ja publikult. “Ma tean, mille pärast te täna siia tulite. Kuid vaatamata sellele, et Novak ei võitnud, on ta ikkagi minu silmis suurim mängija tennise ajaloos,” ütles Medvedev. “Nagu alati, sain publikult palju energiat. Täna olite küll rohkem Novaki poolt, aga see on arusaadav.” Lõpuks lisas Medvedev, et just täna oli tal kolmas pulma-aastapäev. “Mul ei olegi olnud võimalust abikaasa Darjale kingitust teha ja mõtlesin, et ma ei tohi täna kaotada, sest muidu tal kingitust polekski,” ütles venelane.
Lõpuks ka natuke statistikat. Medvedev võitis äralöögid 38:27 ja tegi ka vähem lihtvogu (31:38). Servi näitajad muutusid lõpu poole võrdsemaks, välja arvatud ässad, milles Medvedev jäi peale 16:6. Esimese servi õnnestumisprotsent oli Medvedevil lõpuks 57 ja Djokovicil 54 ning esimeselt pallingult võitsid mõlemad 80% punktidest.