Kolme kuu jooksul kolmandat korda kohtuvad olulises mängus maailma esireket Carlos Alcaraz (Hispaania) ja pikaaegne valitseja Novak Djokovic (Serbia, 2), kes jõudsid Cincinnati turniiri finaali.
Eelmised kaks kohtumist peeti slämmiturniiride otsustavas faasis, kui Djokovic alistas Alcarazi Prantsusmaa lahtiste poolfinaalis, aga 20-aastane hispaanlane sai revanši Wimbledoni finaalis. Seekord veel maailma esireketi kohale ei mängita, sest kui Djokovic finaalis võidab, jääb ta ATP edetabelis 20 punktiga Alcarazist maha, aga sisuliselt see tähendab, et pärast US Openit, kus hispaanlane tiitlikaitsjana punkte juurde ei saa, oleks serblane ikkagi esireket.
Alcaraz pääses finaali väga napilt, ta pidi selleks päästma ka matšpalli Hubert Hurkaczi (Poola) vastu. Alcaraz kaotas esimese seti 2:6 ja oli teises setis oma servil taga 4:5, 30:40. Kuid lõpuks teises setis murdeid ei tulnudki ja tie-break’is suutis Alcaraz seisult 3:4 võita neli punkti järjest. Hispaanlasele kuulus võit 2:6, 7:6, 6:3 ja ta võitis tegelikult Hurkaczist kaks punkti vähem (98:100). Poolakas oli efektiivsem esimesel servil, aga Alcaraz võitis tunduvalt rohkem punkte teiselt servilt (65 vs 47%). Murdepalle realiseeri Hurkacz 4st 2, Alcaraz 11st 1.
“Poolfinaalis tuli mul kogu vaimutugevus mängu panna, et püsida võitluses,” ütles Alcaraz. “Mul oli palju murdepalle, see oli väga keeruline. Matšpalli päästmine pole kunagi lihtne, kuid püüdsin jääda positiivseks, nagu oleme ka treeneriga rääkinud. Teadsime, et šansid veel tulevad. Hubi vastu on iga mäng väga raske ja olen tõeliselt õnnelik, et suutsin võita.”
Djokovicil ei olnud ka kerge, kui ta võitis Alexander Zverevi (Saksamaa, 16) 7:6, 7:5. Selge, et vene päritolu sakslase edetabelikoht on petlik, sest ta on ju pikka aega olnud maailma esikolmikus ja praeguseks juba paranenud mullusest raskest hüppeliigese vigastusest. Mängu esimese murde tegi Djokovic teise seti avageimis, aga Zverev sai selle tagasi viimasel hetkel seisul 4:5. Nüüd aga murdis Djokovic uuesti ja teist tie-break’i enam ei tulnud.
Naiste poolfinaalides läks vastupidi, maailma esimene ja teine reket kaotasid. Iga Swiatek (Poola, 1) oli võitnud 19-aastase Cori “Coco” Gauffi vastu kõik eelmised seitse omavahelist kohtumist, kuid laupäeva õhtul kaotas 6:7, 6:3, 4:6. Esimeses setis juhtis Swiatek 4:2 ja 5:3, aga kahel korral sai Gauff murde tagasi ja võitis tie-break’i kindlalt 7:2. Hiljem oli murdeid vähe ja näiteks otsustavas setis sai määravaks vaid ameeriklanna üks murre. Swiatekit alistada pole aga lihtne ja veel viimane geim oli väga pikk – Gauff võitis neljandalt matšpallilt, poolataril oli ka üks murdepall.
Sarnaselt Hurkaczile kaotas ka teine Poola mängija selles mõttes õnnetult, et punktidega jäi Swiatek peale 103:99. Samas tuleb muidugi mainida, et Gauff on ilmselt jõudmas tippvormi, sest üldiselt on ta sel hooajal pigem mänginud keskpäraselt, aga suutnud püsida esikümnes (praegu seitsmes, homme tõuseb kuuendaks olenemata finaali tulemusest).
“Ma ei tahaks solvata Gaeli (Monfils – toim), kuid ma ei soovi sellist tulemust nagu on temal Novakiga,” ütles Gauff, viidates Monfilsi ja Djokovici omavahelisele seisule 0:19. “Nüüd loodan, et saan Iga vastu numbrid edaspidi veel paremaks. Sellise mängija võitmine lisab enesekindlust.”
Kui Gauffil õnnestuks täna finaalis võita, saaksid ameeriklannad esikoha mõlemal US Openi eelsel Masters-turniiril, sest Montrealis võitis Jessica Pegula. Gauffi teel seisab aga Karolina Muchova (Tšehhi), kes maailma 17. reketina jäi esimesena asetatute seast välja. Kahe ja poole kuulise vaheaja järel teist korda alistas Muchova maailma teise reketi Arina Sabalenka, kelle ta oli võitnud ka Prantsusmaa lahtiste poolfinaalis. Muide, Pariisis olid vastamisi ka Swiatek ja Gauff, aga seda veerandfinaalis.
Muchova oli pärast avaseti kaotamist väga võimas ja alistas Sabalenka 6:7, 6:3, 6:2. Kahes viimases setis ei kaotanud Muchova ühtki servigeimi ja näiteks teises setis loovutas ta oma servil ainult neli, otsustavas setis seitse punkti. Sabalenkal polnud neis settides ühtki murdepalli. Samas oli valgevenelanna hästi võidelnud esimeses setis, kui ta sai seisul 4:5 murde tagasi ja tie-break’i võitis seisult 1:3 tulemusega 7:4.
Muchova tõuseb homme esmakordselt maailma esikümnesse, täpselt 10. kohale. Ka tema puhul on sama nagu Gauffil – olenemata finaali tulemusest on ta ikka kümnes, tema ette üheksandaks jääb hetkeseisuga parim tšehhitar Marketa Vondroušova ja Muchova taha veel üks kaasmaalanna Petra Kvitova. Seega edetabelikohale täna ei mängita, küll aga suurele tiitlile. Mitte kumbki pole varem Masters 1000 turniiril isegi finaalis mänginud, seega ka mitte võitnud. Küll on aga nii Gauffil kui ka Muchoval senine parim saavutus täiesti võrdne – Prantsusmaa lahtiste finaalipääs vastavalt 2022. aastal ja tänavu. On muidugi küsitav, kumb tulemus oleks suurem – Masters-turniiri võit või slämmi finaal.