fbpx
Close

Charlestonis algab jaanilaupäeva hilisõhtul suur naiste turniir

Sofia Kenin on edetabeli põhjal Charlestoni matšturniiri tugevaim mängija. / Foto: WTA

Suurim naiste tenniseturniir pärast koroonaviirusest tingitud pausi algab Eesti aja järgi täna õhtul kell 23, mil meie mail põlevad ilmselt tuhanded jaanilõkked.

Turniir nimega Credit One Bank Invitational toimub Charlestonis, kus alates 1973. aastast on peetud WTA turniiri, mis viimati kandis nime Volvo Car Open. 2019. aastal võitis selle turniiri Madison Keys, kes on täna algaval turniiril ühe naiskonna kapten. Lisame veel, et Charlestoni turniiri võitjate nimekiri on ülimalt tugev – kaheksa korda on siin võitnud Chris Evert, neli korda Steffi Graf ja Martina Navratilova, kolm korda Serena Williams, kaks korda Martina Hingis ja Justine Henin – kõik endised maailma esireketid ja paljukordsed slämmivõitjad.

Credit One Bank Invitational on võistkondlik turniir, mis sarnaneb meeste Laver Cupile, kus omavahel on vastamisi Euroopa ja Maailma koondised. Kui aga Laver Cupil on võistkondade kaptenid endised tipptennisistid (viimati Björn Borg ja John McEnroe), kes siis vastavalt mängijate osavõtusoovile panevad meeskonna kokku, siis täna algaval naiste turniiril valisid endale drafti reeglite kohaselt tiimi kaks mängivat kaptenit, ameeriklannad Madison Keys (WTA 13.) ja Bettanie Mattek-Sands (359.). Keysi naiskond kannab Headuse ja Mattek-Sandsi võistkond Rahu tiimi nime.

Esimesena alustas mängijate valimist (ülejäänud 14 osalist olid varem teada, valida sai vaid nende seast) edetabelis tagapool asuv Mattek-Sands, kes kõigepealt võttis enda naiskonda viimase slämmivõitja, valitseva Australian Openi tšempioni Sofia Kenini (USA, 4.). Veel kuuluvad Rahu naiskonda Jennifer Brady (USA, 48.), Danielle Collins (USA, 51.), Ajla Tomljanovic (Austraalia, 56.), Caroline Dolehide (USA, 134.), Eugenie Bouchard (Kanada, 332.) ja Emma Navarro (USA, 504.). 19-aastane Navarro, kes on võistluse ainus mängija väljaspool TOP 500, pääses turniirile Charlestoni elanikuna.

Keysi ehk Headuse naiskonnas mängivad lisaks talle Alison Riske (USA, 19.), Amanda Anisimova (USA, 28.), Sloane Stephens (USA, 37.), Viktoria Azarenka (Valgevene, 58.), Monica Puig (Puerto Rico, 90.), Shelby Rogers (USA, 113.) ja Leylah Fernandez (Kanada, 118.).

Esmapilgul tundub, et Rahu võistkonnast ei ole Headuse naiskonnale vastast, sest kuulub ju Keysi tiimi neli naist maailma TOP40 seast, lisaks endine maailma esireket Azarenka ja viimasel ajal küll vormi minetanud olümpiavõitja Puig. Aga reglement on selline, et väga palju otsustavad Charlestoni turniiril paarismängud, mille osakaal matši üldpunktidest on pisut üle 40%.

Milline siis on reglement? 23. juunil ehk täna peetakse neli üksikmängu, 24.-27. juunil kolm üksikmängu ja paarismäng ning viimasel päeval ehk 28. juunil on võistlustules kõik 16 mängijat, sest peetakse neli paarismängu. Aga küsimus on ka selles, et saadavad punktid on erineva kaaluga. 23.-24. juunil annab iga võit tiimile ühe punkti, 25.-26. juunil kaks punkti ja 27.-28. juunil kolm punkti. Aga just kolme punkti päevadel peetakse 8st kohtumisest viis paarismängu. Kokku võivad võistkonnad teenida üksikmängudest 28 ja paarismängudest 20 punkti. Kokku on seega mängus 48 punkti ehk siis 25 on ühele tiimile üldvõiduks piisav summa.

Keys ütles juba drafti (võistkonna liikmete valiku) eelsel pressikonverentsil, et kõige raskem on panna tiim niimoodi kokku, et oleks arvestatud tugevus üksikmängudes, aga ka paarismängude tase ja hea klapp. “Ma ei saa valida nii, et need kolm mängijat on üksikmängus kõige paremad, võtan nemad. Paarismängude punktidel on liiga suur roll,” ütles Keys.

Mattek-Sands aga ootab nüüd põnevusega uut võimalust mängida paari koos Australian Openi tšempioniga, sest viimati olid nad koos Keniniga edukad, kui võitsid FedCupil Läti vastu paarismängu 6:4, 6:0. Muide, FedCupi Maailmaliiga üleminekumängud oli üldse viimane turniir, mida naised pidasid enne koroonaviiruse pausi.

Kui lähtuda paarismängu maailma edetabelist, siis oleks Mattek-Sandsi tiim etem, sest tema ise asub WTA Doubles edetabelis 20. ning Dolehide ja Kenin vastavalt 31.-32. kohal. Parim paarismängija on hetkeseisuga siiski Keysi tiimi liige Azarenka (18.).

Tänase esimese päeva kohtumistes, mil toimuvad ainult üksikmängud, on vastamisi sellised paarid (eespool Rahu tiimi liikmete nimed): Kenin – Riske, Navarro – Fernandez, Collins – Anisimova, Tomljanovic – Rogers. Muide, Collins ja Anisimova juba kohtusid pärast pausi maikuus UTR Pro Match Series turniiril, mis jäi vihma tõttu pooleli. Tookord võitis alagrupimängu Collins.

Ei tasu vist mainidagi, et turniir toimub kooskõlas koroonaviirusest tingitud rangete piirangutega, mis tähendab Eestiski tuntud kahe meetri distantsi hoidmise reeglit, platsi, mänguvahendite ja muu keskkonna hoolikat puhastamist iga kohtumise järel, igale mängijale tähistatud palle, pealtvaatajate puudumist, käesurumisest loobumist jne.

scroll to top