Carlos Alcaraz sai kolmandas setis vigastada, Novak Djokovic murdis finaali

Novak Djokovic jõudis slämmiturniiri finaali 34. korda. / Foto: AP/Scanpix

Prantsusmaa lahtiste meistrivõistluste oodatud poolfinaal praeguse esireketi Carlos Alcarazi (Hispaania) ja kauaaegse esireketi Novak Djokovici (Serbia, 3) vahel sai kurva lõpu, kui 20-aastane hispaanlane tõmbas kolmanda seti algul reielihase ära.

Alcaraz jätkas lõpuni, aga pärast vigastust võitis vaid ühe geimi ja sellegi sisuliselt lootusetus seisus. Kuid tasavägist mängu võis oodata, sest meeste ainsa omavahelise kohtumise oli 2022. aasta Madridi turniiri poolfinaalis võitnud Alcaraz 6:7, 7:5, 7:6.

Ja mäng oligi tasavägine. Esimeses setis otsustas lihtsalt see, et üks mängija sai murde, teine mitte. Djokovic mängis otsustavatel punktidel siiski paremini ja ilmselt ei olnud Alcaraz nii hästi mängu sisse saanud, ta tegi algul palju vigu. Djokovic realiseeris murdepallid 2st 1, aga Alcaraz 4st 0.

Teises setis läks aga kõvaks andmiseks. Nüüd nähti pallivahetusi igale maitsele. Djokovic justkui kontrollis rohkem mängu, aga Alcarazi uskumatu kaitse(aga see pole enam uskumatu, sest ta on korduvalt sellist mängu näidanud) aitas kaasa, et hispaanlane pääses murdega ette. Siis tuli aga Djokovici kord: seisul 3:5 sai ta murde tagasi ja siis päästis oma servil seisu 4:5, 0:40. Kuid mida pikemaks läksid punktid, seda rohkem kandus eelis Alcarazi poole – noormees võis joosta lõputult, aga Djokovici hakkas juba väsimus vaevama. Ikkagi võitis viimased kaks geimi Alcaraz ja viigistas settide seisu.

“Djokovic on palju kavalam, väga hästi varieerib servi, aga mis teha, kui vastane kõik pallid ära toob. Ja nüüd hakkab Djokovic väsima,” ütles pärast teist setti treenerist ekspert Harri Neppi.

Võib-olla ta olekski väsinud, aga kolmanda seti teise geimi viimasel punktil maandus Alcaraz hüppelt jalale nii, et tõmbas säärelihase ära. Tekkis kramp ja kui sellise mängija liikumine on pärsitud, ei ole isegi poolt Alcarazi väljakul. Rahvas vilistas, kui Djokovic hakkas uuesti servima seisul 2:1, aga paraku on reeglid sellised, et kui mängija võtab arstipausi mitte pooltevahetuse ajal (seis oli 1:1) peab ta geimi vastasele loovutama. Nii läkski, aga Djokovic polnud ju selles süüdi. Kuid põhimõtteliselt ei olnud vahet, kas kohtunik selle geimi Djokovicile andis või mitte, sest Alcaraz ei olnud enam võimeline seisu päästma. Võib-olla neljanda seti keskel hakkas ta natuke paremini liikuma, aga oli niikuinii hilja. Lõpptulemus 6:3, 5:7, 6:1, 6:1 Djokovicile.

Füsioterapeut üritab aidata Carlos Alcarazi. / Foto: AFP/Scanpix

Alcarazil on see teine vigastus 7-kuulise vaheaja järel, sest eelmisel aastal Pariisi Mastersi ajal vigastas ta kõhulihast ning jäi eemale ATP finaalturniirist ja Australian Openist – mõlemad turniirid võitis Djokovic. Samas jäi serblane koroonavaktsiini puudumise tõttu eemale Indian Wellsi ja Miami turniirist, aga nüüd on see probleem tema jaoks ilmselt lõplikult läbi, enam tõendeid kuskil ei kontrollita.

Väljaku intervjuus oli Djokovic väga viisakas, aga ta pidi ka olema, sest publik oli mängu käigu üle üsna rahutu. Millega võib-olla serblane natuke õigustatud meelepaha teenis, et ta mõnikord liiga demonstratiivselt juubeldas võidupunkti üle, kui vastane oli vigane. Aga kõnes kiitis ta Alcarazi taevani ja soovis talle kiiret paranemist. Eurospordis ütles ekspert, endine Briti tippmängija Tim Henman, et maailma tennises pole ilmselt olnudki nii head liikujat nagu Alcaraz.

“Esiteks tahaksin öelda, et Carlosel oli halb õnn. Mul on temast kahju. Loodan, et ta paraneb kiiresti ja tuleb peatselt tagasi,” rääkis Djokovic. “Võrgu juures kätlemisel ütlesin talle, et sul on nii palju aega ees, võidad selle turniiri veel mitu korda. Ta on uskumatu mängija ja erakordne võitleja ning ka kena inimene, kes väärib teie aplausi ja toetust.”

Mängu statistikas tasub vaadata ainult kaht esimest setti. Ja nende summas võitis Alcaraz äralöögid 23:15, aga tegi lihtvigu pisut rohkem (28 vs 25). Huvitav oli aga fakt, et kui esimeses setis võitis Djokovic esimeselt pallingult 79 ja Alcaraz 58% punktidest, siis teises setis olid need numbrid pea täielikult vastupidi – 58 ja 73%.

“Arvan, et teise seti lõpus olime mõlemad lähedal füüsiliste võimete piirile,” ütles Djokovic. “Ma ei tundnud ennast üldse värskena. Sinnamaani oli see päris võrdne mäng.”

Uskumatu on muidugi ka Djokovic – ta jõudis suure slämmi turniiri finaali 34ndat korda! Senisest 33st finaalist on ta 22 võitnud ja 11 kaotanud, aga need plussid tulevad Australian Openi (Djokovici finaalid 10-0) ja Wimbledoni (7-1) arvel. Pariisis on ta kuuest finaalist võitnud ainult kaks (2016 ja 2021). Kui Djokovic pühapäeval finaali võidab, kerkib ta maailma esireketiks, kaotuse korral säilitaks Alcaraz tiitli.