fbpx
Close

Barty Party! Maailma esireket näitas WTA finaalis meisterlikkuse tipptaset

Muhe naeratus ja muud ei midagi – nii väljapeetult tähistas Ashleigh Barty suurt võitu.
/ Foto: Reuters/Scanpix

Justkui kirsiks tordil suurepärasele hooajale näitas maailma esireket Ashleigh Barty (Austraalia) meisterlikkuse tipptaset ka Shenzhenis WTA finaalturniiri lõppkohtumises.

Barty alistas finaalis tiitlikaitsja Elina Svitolina (Ukraina, 8) 6:4, 6:3 ning korjas Shenzhenist 3,2 miljonit dollarit auhinnaraha ja 1375 WTA punkti. Maksimumist (1500) jäi puudu üks võit alagrupis, sest Barty jõudis poolfinaali kahe võiduga, olles kaotanud mängu Kiki Bertensile (Holland).

Enne finaali ei olnud Barty mäng liiga veenev, sest veel kahes kohtumises oli ta kaotanud esimese seti – alagrupi avavooru mängus Belinda Benciciga (Šveits, 7) ja poolfinaalis Karolina Pliškovaga (Tšehhi, 2). Aga need mängud ta võitis ja finaalis suutis oma taset oluliselt tõsta.

Sündmused hakkasid pihta esimese seti seisult 4:4. Sinnamaani olid mõlemad mängijad hoidnud oma servi nii, et vastasel polnud isegi murdepalli. Nüüd sai esimesena murdevõimaluse Svitolina, kuid ei kasutanud seda ja seisul 5:4 Barty realiseeris kolmanda murde- ehk samaaegselt ka settpalli. Õnnejumalanna oli selles geimis ka Barty poolel, sest ühe edu teenis austraallanna tänu ülinapile võrgutripsule.

Svitolina mäng on tänavusel hooajal muutunud agressiivsemaks ning eriti on ukrainlanna suutnud tõsta esimese pallingu efektiivsust. Paljuski neil põhjustel jõudis Svitolina poolfinaali nii Wimbledonis kui ka US Openil – varem tal slämmiturniiridel sarnaseid saavutusi ette näidata polnud. Ning muidugi on edasimineku tunnistuseks poolfinaalis Bencicile löödud 16 ässa. Ent mida lõpu poole mäng läks, seda edukamalt tõrjus Barty Svitolina teist servi. Austraallannal oli ka õnne, kui mitmel tõrjel maandus pall vaid paari millimeetri võrra piiril. Ent kui tegemist on maailma esireketiga, siis võiks öelda, et see on oskus, mitte õnn. Ka esimese seti lõpetas Barty punktitõrje.

Igatahes teises setis vaatamata pallingu loovutamisele suutis Barty kaks korda järjest murda Svitolina servi ja minna juhtima 4:2. Aga visalt mänginud ukrainlanna ei andnud alla ja murdis tagasi – see oli üks väheseid geime, kus ajutine nõrkusehetk tabas ka Bartyt, kes tegi järjest kaks lihtviga ja topeltvea. Aga taktikaliselt geniaalselt ja teostuse poolest briljantselt mänginud Barty vastas uuesti murdega ja viimase servigeimi võitis juba nulliga. Aasta neljas turniirivõit oli tõsiasi – ükski teine naistennisist ei suutnud sama, kolm turniirivõitu said kirja Bianca Andreescu (Kanada) ja Sofia Kenin (USA).

Tänu mõlema mängija headele tõrjetele ei olnud ässasid finaalis palju: Svitolina 2 ja Barty 1. Kuid Barty oli minimaalselt üle nii esimese servi õnnestumisprotsendi (63 vs 58) kui ka esimeselt pallingult võidetud punktide (66 vs 63%) osas. Aga hoopis suurem vahe tuli sisse teise servi punktidelt – Barty 64 ja Svitolina 44%. Just needsamad riskantsed, aga täpsed tõrjed esimese seti lõpus ja teise keskel kallutasid vaekausi Barty kasuks.

scroll to top