fbpx
Close

Avapäeval palju üllatusi: langesid Zverev, Tsitsipas, Osaka ja veel soosikuid

Naomi Osaka pole saanud kevadel jalgu alla. / Foto: Zumapress/Scanpix

Wimbledoni turniir algas üllatuslikult. Kuigi enamik avapäeva mänge lõppes soosiku võiduga, on nelja esikümne mängija ja veel mõne varasemate võitudega pärjatud kuulsuse langemine siiski ootamatu.

Kui alustada meestest, siis kaheksast esimesena asetatust on kaks juba väljas – Alexander Zverev (Saksamaa, 6) ja Stefanos Tsitsipas (Kreeka, 7). Zverev ei ole sel hooajal kuigi veenvat mängu näidanud, jääb mulje nagu novembrikuise ATP finaalturniiri võit oleks talle osutanud karuteene tuleviku suhtes. Zverev jäi 6:4, 3:6, 2:6, 5:7 alla Jiri Veselyle (Tšehhi, ATP 124.) Praegu 25-aastane Vesely on kunagine juunioride maailma esireket, aga pole täiskasvanute seas lootusi õigustanud. Raske on öelda, kas see oli Vesely karjääri kaalukaim võit, sest 2016. aastal alistas ta Monte Carlo turniiril Novak Djokovici. Aga seekordne edu maailma 5. reketi üle tuli ikkagi slämmiturniiril.

Zverev põhjendas kaotust isiklike probleemidega. “Kaks viimast päeva on mulle olnud isiklikus plaanis rasked. Kui saan need asjad korda, lähen paremaks ka tennises,” ütles Venemaa päritoli Saksamaa mängija. Kolm hooaega maailma esiviisikusse kuulunud Zverev pole ikka veel suure slämmi turniiridel veerandfinaali jõudnud.

Sama ei saa aga öelda Tsitsipase kohta, kes jõudis tänavu Australian Openil poolfinaali. 20-aastase kreeklase alistas 30-aastane itaallane Thomas Fabbiano, kes lisaks madalale edetabelikohale (ATP 89.) ei tohiks olla niigi tugev muruväljakul. Kuid Fabbiano võitis 6:4, 3:6, 6:4, 6:7, 6:3. Itaallane näitas head võistlusnärvi, sest neljanda seti tie-break’is (lõppes 8:10) mängis ta maha kaks matšpalli, neist ühe oma pallingul. Fabbiano pole võitnud ühtki ATP turniiri, vaid ainult kuus Challengeri ning tema kõrgeim edetabelikoht on olnud 70. Nii võib Fabbiano edu pidada isegi üllatuslikumaks, sest Veselyl on ikkagi suurem potentsiaal.

Meeste üksikmängu tänaseks väiksemaks üllatuseks võib pidada Grigoir Dimitrovi (Bulgaaria) kaotust prantslasele Corentin Moutet’le ja Gael Monfilsi (Prantsusmaa, 16) allajäämist kaasmaalasele Ugo Humbert’ile. Mõlemad prantslastest võitjad on noored (Moutet 20 ja Humbert 21) ning nad said nimekamast vastasest jagu 0:2 kaotusseisust. Tõsi, Dimitrov on maailma edetabelis alles 49. ning praegu vast tema kaotus nii suur üllatus polnud. Igatahes võitis Moutet 2:6, 3:6, 7:6, 6:3, 6:1 ja Humbert sai loobumisvõidu seisul 6:7, 3:6, 6:4, 7:5, 3:0. Dimitrov juhtis kolmandas setis oma pallingul 6:5, aga lasi vastasel tagasi murda.

Välja langes ka meie lõunanaaber Ernests Gulbis (ATP 92.), aga tema kaotus argentiinlasele Leonardo Mayerile (ATP 59.) 1:6, 6:7, 2:6 oli pigem seaduspärane tulemus.

Jätkub 21 nädalat maailma esireketi kohal püsinud Naomi Osaka (Jaapan, 2) madalseis. Kahe nädala jooksul teist korda kaotas ta Julia Putintsevale (Kasahstan, WTA 39.) – enne Birminghami turniril ja nüüd Wimbledoni avaringis 6:7, 2:6. Putintseva ütles pärast mängu, et tunneb sel hooajal end murul paremini kui kunagi varem, eriti hästi õnnestus tal täna pallingutõrje. Wimbledoni kolmekordne võitja John McEnroe aga leidis, et Osaka tegi vale otsuse, kui vallandas kevadel treener Sascha Bajini, kelle käe all ta kaks slämmiturniiri võitis. “Las keegi selgitab mulle, miks ta lasi lahti võiduka treeneri,” nurises McEnroe, kuigi Osaka on seda põhjendanud isiklike põhjustega.

Välja langes ka Arina Sabalenka (Valgevene, 10), kes küll edetabelis langes sel nädalal 11. kohale, aga ta asetati koha võrra kõrgemal. Ka Sabalenka püsib madalseisus, mis tal algas Australian Openil kaotusega Amanda Anisimovale (USA). Täna kaotas Sabalenka 2:6, 4:6 Magdalena Rybarikovale (Tšehhi), kes hetkel on WTA edetabelis alles 139., kuid ta on endine TOP20 tennisist ja Wimbledoni 2017. aasta poolfinalist.

Ei saa jätta mainimata ka Marketa Vondroušova (Tšehhi, 16) 4:6, 4:6 kaotust Madison Brengle’ile (USA, WTA 85.). Pärast finaali jõudmist Roland Garrosis tuleb Vondroušova kaotust avaringis igal juhul pidada üllatuseks ning tähtis oli see tulemus ka Anett Kontaveidi tabeliseisu tõttu. Kui Anett võidab Heather Watsonit (Suurbritannia), ei kohtu ta enam 3. ringis Vondroušovaga, vaid Brengle’i ja Karolina Muchova (Tšehhi, 68.) mängu võitjaga.

Turniiri pesamuna, märtsis 15-aastaseks saanud Cori Gauff (USA), kes nimetas oma iidoliks Serena Williamsi, sai loosi tahtel vastaseks tema vanema õe Venuse. Gauff võitis 6:4, 6:4, kuigi oli teises setis peaaegu maha mängimas 5:4, 40:0 edu oma servil. Gauff kerkis mullu suvel maailma juunioride esireketiks, aga nüüd on 7., sest keskendub rohkem täiskasvanute turniiridele, kus ta edetabelis on hetkel 313. kohal, aga on juba tänase võidu ja kvalifikatsiooni läbimisega ligi sada kohta tõusnud. Eelmisel aastal võitis Gauff Roland Garrosi noorteturniiri ja detsembris Orange Bowli.

Lõpetuseks taas Lätist. Anastassia Sevastova (12) küll võitis, aga 2017. aasta French Openi võitja Jelena Ostapenko püsib sügavas augus. Kuna tal enam asetust polnud, läks ta kohe kokku Su-Wei Hsieh’ga (Taipei, 28) ja kaotas 2:6, 2:6. Et Ostapenko oli mullune Wimbledoni poolfinalist, kukkus ta nüüd maailma jooksvas edetabelis 77. kohale, ka Kaia Kanepist tahapoole. See koht pole veel lõplik, aga kui Ostapenko järgmisel nädalal Bastadi WTA Challengeril (auhinnafond 125 000 dollarit) ei osale, siis ta tõusta enam ei saa.

scroll to top