fbpx
Close

Ashleigh Barty ja Karolina Pliškova mängivad Wimbledoni finaalis

Rahva kaasaelamine aitas ilmselt Karolina Pliškoval oma parimat tennist näidata. Olümpial peavad tipptennisistid taas vaikusega leppima. / Foto: EPA/Scanpix

Wimbledoni naiste üksikmängu finaalis kohtuvad laupäeval maailma esireket Ashleigh Barty (Austraalia) ja Karolina Pliškova (Tšehhi, 8).

Mõlemad naised on varem korra finaalis mänginud, aga selle erinevusega, et Barty oma ainsa finaali 2019. aasta Prantsusmaa lahtistel võitis, kuid Pliškova 2016. aasta US Openil kaotas. Seega pole Pliškoval veel slämmitiitlit, kuid ta on alates 2017. aasta juulist olnud kaheksa nädalat maailma esireket.

Esimeses poolfinaalis alistas Barty Angelique Kerberi (Saksamaa, 25) 6:3, 7:6. Murdeid oli selles mängus vähe, Bartyl õnnestus neid teha kaks ja Kerberil üks. Oma ainsa murde abil juhtis Kerber teises setis 5:2, aga siis võitis Barty kolm geimi järjest, neist kaks viimast nulliga. Tie-break oleks ka peaaegu lõppenud nulliga, kuid seisul 6:0 andis Barty oma servil punkti ära ja Kerber päästis kolm matšpalli, neljandat enam mitte.

Barty servis vastasest tunduvalt paremini. Kuigi esimese servi õnnestumisprotsent oli mõlemal võrdne (55), võitis Barty ässad 8:0 ja teenis esimeselt servilt koguni 88% punktidest (Kerber 64%). Äralöögid kuulusid Bartyle lausa 38:16.

“See on uskumatu. Minu tänase mängu tase oli lähedane parimale, mida kunagi elus olen mänginud. Angie tugev vastupanu tõi mu parimad omadused esile. Ta ei anna ühtki punkti kergelt. Laupäeval on mul võimalus täita lapsepõlve unistus,” ütles Barty.

Teises poolfinaalis peeti favoriidiks Arina Sabalenkat (Valgevene, 2), kes finaalipääsu korral kerkinuks maailma teiseks reketiks Naomi Osaka ette. Kuigi tänavused slämmiturniirid olid võitnud Osaka ja Barbora Krejcikova (Tšehhi), võis just Bartyt ja Sabalenkat pidada 2021. aasta parimateks mängijateks. Barty oli tänavu võitnud kolm turniiri ja kaotanud ühes finaalis, Sabalenka võitnud kaks turniiri ja samuti kaotanud ühes finaalis. Kaks finaali mängisid nad omavahel – Stuttgardis võitis Barty ja Madridis Sabalenka. Barty oli aga viimased kaks turniiri (Rooma ja Roland Garros) jätnud vigastuse tõttu pooleli, ent nüüd on ta taas tippvormis.

Seevastu Pliškova tulemused olid kuni Wimbledonini üsna lahjad. Ta mängis küll Rooma turniiri finaalis, aga seda ei tahaks Pliškova meenutada, sest kaotas seal Iga Swiatekile 0:6, 0:6. Kuid Australian Openil oli ta välja langenud 3. ja Roland Garrosis 2. ringis. Üldiselt arvati, et Pliškova koostöö kuulsa treeneri Sascha Bajiniga hakkab otsa saama, kuid praegune seis seda enam ei eelda. Õnnestus ju Bajinil viia esimese kahe slämmitiitlini Osaka ja ehk saab tema abiga “punni eest” ka Pliškova.

Tänases poolfinaalis alistas Pliškova Sabalenka 5:7, 6:4, 6:4, kuid tegelikult oleks pidanud pikk tšehhitar võitma juba esimese seti. Tal oli kolmes geimis kokku kaheksa murdepalli, kuid hoopis Sabalenka realiseeris seisul 6:5 oma ainsa murdepalli, mis oli ka settpall. Ja ainsaks murdepalliks see jäigi, sest teises ja kolmandas setis ei tekkinud Sabalenkal Pliškova servil mingeid võimalusi. Kümnes viimases pallingugeimis loovutas Pliškova ainult 11 punkti. Paremat seisu kui 30:30 Sabalenkal ei olnud. Kuna aga Pliškoval õnnestus nüüd mõlemas setis vastase serv murda, oligi mäng tehtud. Seega oli ka teises poolfinaalis sama arv murdeid: võitjal kaks ja kaotajal üks.

Kahe võimsa löögiga tennisisti kohtumine oli täielik servipidu – Sabalenka lõi 18 ja Pliškova 14 ässa. Esimeselt servilt võitsid mõlemad vähemalt 3/4 punktidest (Pliškova 78 ja Sabalenka 75%), kuid jäid selle näitajaga alla Bartyle. Äralöögid võitis Sabalenka 38:32, aga kui sealt ära võtta ässad, siis mängus oli tema paremus 20:18. Head taset näitab ka fakt, et vähe tehti lihtvigu – Sabalenka 20 ja Pliškova 17. Treener Harri Neppi ütles kunagi, et kui Sabalenka teeb kolmesetilises mängus alla 40 lihtvea, siis ta võidab, aga täna ei aidanud isegi 20st.

“Imeline on olla finaalis, see on erakordne saavutus,” ütles Pliškova. “Mäng oli meie mõlema poolt suurepärane. Esimeses setis olid mul oma võimalused ja nende luhtumine masendas mind, kuid ta servis murdepallidel uskumatult. Tuleb au anda vastasele, aga olen superõnnelik, et leidsin tee võiduni. Raske on mängu nautida, kui ta lööb nii kiiresti, et sa ei jõua isegi mõelda, mida võiksid teha. Meil olid mõned head pallivahetused, kogu aeg oli tasavägine. Jäin rahulikuks ning uskusin endasse ja oma mängu. Olen uhke.”

Kui Pliškova jõudis 2016. aastal US Openi finaali, kus kaotas Kerberile, tõusis ta maailma edetabelis kuuendaks. Pärast seda ei langenud tšehhitar kuue hulgast välja kuni 2018. aasta juunini. Uuesti hakkas Pliškova edetabelis kerkima 2019. aastal, kui ta jõudis Australian Openil poolfinaali. Nüüd püsis ta teisel/kolmandal edetabelikohal 2020. aasta septembrini ja siis hakkas “kolinal” kukkuma. Kümne viimase kuuga on Pliškova langenud täpselt kümme kohta, aga ta tõuseb uuesti. Pliškova on Wimbledoni järgses edetabelis kindlustanud 7. koha, aga kui ta võidab finaali, kerkib isegi neljandaks.

Barty tee on olnud teistsugune. Esikümnesse kerkis ta 2019. aasta aprillis ja oma laupäevasest finaalivastasest (ning ka kõigist teistest) kerkis mööda pärast samal aastal Roland Garrosi tiitli võitmist. Mõnel nädalal oli Barty ka maailma teine reket, aga muidu on ta rankinguliider olnud kaks aastat järjest. Eelkõige stabiilsuse poolest ongi Barty Pliškovast üle, aga kas see loeb ka Wimbledoni finaalis, selgub laupäeval. Omavahelised mängud 5:2 räägivad samuti Barty kasuks, austraallanna on võitnud kolm viimast kohtumist. Ent ühtki ühepoolset mängu pole neil olnud, viimati võitis näiteks Barty Stuttgardis 2:6, 6:1, 7:5.

scroll to top