Anett Kontaveidi alistamiseks Tokyo turniiril vajas Barbora Strycova koguni kaheksat matšpalli

– Anett Kontaveit / Foto: Siim Semiskar

Tokyo WTA-turniiri teises ringis tuli Anett Kontaveit (WTA 27.) platsile ajal, mil paljud tennisehuvilised nautisid veel und. Need, kes vaevusid internetiavarustest mängu otsepilti hankida, said osa dramaatilisest ja pikast mängust.

Anett Kontaveit oli oma vastase tšehhitar Barbora Strycovaga (WTA 25.) seni kohtunud kaks korda. Kui 2016.aastal Wimbledonis pidi meie tennisist vastu võtma napi kaotuse 6:4 4:6 4:6, siis tänavusel Cincinnati turniiril oli ta juba kindlalt parem 6:3 6:0. Seega tuttav vastane, kelle mängutaktika oli ette teada: sage võrku tungimine ja kompromissitu võitlus iga palli pärast. Strycova näol on tegemist emotsionaalse tennisistiga, keda on vahel võimalik “rivist” välja lüüa. Olgu lisatud, et Strycova on olnud maailma edetabelis 16.kohal, tema kontos on kaks WTA-turniirivõitu ja korra on ta jõudnud Suure slämmi turniiril veerandfinaali (2014. aasta Wimbledon).

Esimese seti avageim kuulus läbi servimurde küll Kontaveidile, ent seejärel tabas teda tõsine mõõnaperiood ja kaotusseis 1:5 oli tõsiasi.  Kontaveit suutis end siiski koguda ning pallid hakkasid väljakupiiridesse maanduma. Kuigi 32-aastane Strycova omas seisul 5:3 ja 5:4 settpalli, läks esimene sett kiiresse lõppmängu. Kiires lõppmängus algul tagaajaja rolli jäänud Kontaveit pääses 5:4 ette. Seisul 5:5 soosis õnn Strycovat kui tema löök võrgupuutega Kontaveidi poolele langes. Lõpuks sett Strycovale 7:6(5).

Valus esimese seti kaotus ei heidutanud Kontaveiti. Ta alustas teist setti hästi, juhtis 2:0 ja omas võimalust 3:0 ette minna, kuid kuue tasamängu juures libises geim ikkagi Strycovale. Kriitiline hetk saabus seisul 3:3, kui Kontaveit jäi oma servil taha 0:30. Julge ja agressiivne mäng tagas aga eestlannale olulise geimivõidu ja sillutas tee setivõidule – 6:3. Esimese servi õnnestumisel haaras Kontaveit pallivahetustes kohe initsiatiivi ja kasutas palju lühikesi diagonaallööke, millega tõmbas mängu laiali ning sundis niiviisi vastast rohkem liikuma.

Kolmandas setis jäi eestlanna kiiresti 1:4 taha, kusjuures hädas oli ta eelkõige tõrjega ja vastane tegutses omakorda efektiivselt võrgus. Järgmises geimis jäi Kontaveit oma servil 0:30 taha ja olukord oli juba kriitiline. Julge tegutsemine analoogselt esimese ja teise seti teisele poolele tõi Kontaveidi tagasi mängu – 4:4. Seisul 4:5 omas Strycova matšpalli, mille Kontaveit pareeris. Peab tunnistama, et otsustavas setis hoidis Strycova oma servi Kontaveidist kindlamini. Geim seisul 5:6 Kontaveidi poolt vaadatuna kujunes tõeliseks trilleriks. Riski piiril mängides päästis eestlanna kolm matšpalli ja teenis hoopis geimpalli, mis jäi kahjuks realiseerimata. Viiendal matšpallil eksis kohtunik, lugedes Kontaveidi napi audi sisse. Strycova protestis, ent kuna tal olid videokordused selleks hetkeks ära kasutatud (sealhulgas neist üks eelnevas geimis üsna süütus olukorras) läks punkt Kontaveidile. Kaheksandalt matšpallilt võtab tšehhitar lõpuks oma – 7:6(5) 3:6 7:5. Kolm tundi ja viis minutit kestnud maratonmatšis oli mängitud punktide üldseis 129:128 Strycova kasuks.

Servide tõrjumisel jäi silma, et meie tennisisti esimest servi tõrjus tšehhitar kas tagajoonel või sellest seespool, vastupidiselt Kontaveidile, kes tõrjus pigem tagajoonest poole meetri kaugusel. Tuleb muidugi arvestada, et ka paarismängijana (olnud maailma nr. 7) tuntud Strycova varieeris servi, mistõttu Kontaveidil (eriti teises kastis) oli tõrjumisega raskusi.

Mängu jooksul näidati telepildis mitu korda ka Anett Kontaveidi isa Andres Kontaveiti, kes saabus koha peale tütrele kaasa elama. Tennisisti britist treener Nigel Sears kaameraobjektiivi ette millegipärast ei sattunud.

Kontaveidi alistanud Barbora Strycova kohtub veerandfinaalis USA lahtiste värske võitja Naomi Osakaga (Jaapan). Muudes veerandfinaalpaarides lähevad vastamisi Camila Giorgi (Itaalia) – Victoria Azarenka (Valgevene), Alison Riske (USA) – Karolina Pliskova (Tšehhi) ja Donna Vekic (Horvaatia) – Caroline Garcia (Prantsusmaa).