Andrei Rublev lõpetas austraallaste peo

Andrei Rublev tänab võidu eest taevaseid vägesid – publikut tal seekord põhjust tänada polnud. / Foto: EPA/Scanpix

Alex De Minaur (10) püsis viimase austraallasena kodusel slämmiturniiril konkurentsis, aga tänases 1/8 finaalis lõpetas tema tee Andrei Rublev (5), kes võitis 6:4, 6:7, 6:7, 6:3, 6:0.

Jutt on muidugi üksikmängust, sest paarismängus veel mõned austraallased konkurentsis püsivad.

Nagu tulemus näitab, oli Rublev siiski mänguliselt üle ja De Minaur pidas vastu vaid tänu kahe tie-break’i võitmisele. Eelmise ringi võitu järel ütles De Minaur, et talle on kõvasti eneseusku lisanud Novak Djokovici alistamine United Cupi, ent kõva löögiga Rublevi vastu jäi tal jaksu väheseks. De Minaur oli kogu aeg justkui tagaajaja või päästja rollis ning serviga austraallane piisavalt mõjule ei pääsenud, sest ta kaotas kokku kaheksa pallingugeimi, ise murdis venelase servi kolm korda.

Kui teises setis murdeid polnud, siis kolmandas läks De Minaur 3:0 ette ja omas seisul 5:3 oma servil settpalli, aga Rublev suutis viigistada. Veel oli De Minauril settpall seisul 6:5 tõrjegeimis, aga Rublev mängis tähtsaid punkte väga julgelt ja risk ka õigustas end. Tie-break’is oli venelane siiski närvilisem ja lisaks lõpetas De Minaur seti uskumatu passeerlöögiga. Aga kui arvestada kahe viimase seti kulgu, siis tundus see tie-break olevat austraallase viimane pingutus. Tõsi, ka neljandas setis tuli De Minaur veel seisult 0:3 järele 2:3, aga kaotas siis uuesti oma servigeimi ja pärast võitis juurde vaid ühe geimi.

Otsustavaks võis saada ka murdepallide realiseerimine, sest Rublev võitis neid 13st 8, aga De Minaur 16st 3. Teiseks ei saanud De Minaur hästi hakkama esimese serviga, mille õnnestumisprotsent oli tal 52 (Rublevil 63). Rublev pidi muidugi võitlema ka publiku vastu, aga ta närvid pidasid vastu, ehkki reketi loopimisest ta hoiduda ei suutnud – ega Rublev tavaliselt suudagi, kui just mäng väga lihtsalt tema kasuks ei kulge.

Rublev jõudis slämmiturniiril veerandfinaali 10. korda, aga kõigil eelmisel üheksal korral on ta selles staadiumis kaotanud. Maailma viienda kuni kaheksanda reketina kohtub Rublev tihti veerandfinaalis esineliku meestega ja nii on ka teisipäeval, kui tema vastane on Jannik Sinner (Itaalia, 4), kes alistas Karen Hatšanovi (15) 6:4, 7:5, 6:3.

Sinner pole Melbourne’i neljas mängus veel settigi kaotanud. Avaringis oli tema tulemus hollandlase Botic van de Zandschulpi vastu numbri pealt täpselt sama nagu täna, aga ülejäänud kaks mängu on ta võitnud veel kindlamalt. Hatšanovi parim šanss oli teise seti seisul 4:3, kui ta omas Sinneri servil kaht murdepalli. Sinner ei saanud küll esimest servi kuigi hästi sisse (55%), aga ta suutis kõik murdepallid peale ühe päästa. Kuid see üks suurt ei otsustanud, sest Hatšanov tegi ainsa murde teise seti teises geimis, kui ta oma servi oli juba kaotanud.

Sinner juhib Rublevi vastu omavahelistes mängudes 4:2, kusjuures venelane on saanud mõlemad võidud vastase loobumisega, korra seisul 2:1 ja korra seisul 1:6, 6:4, 2:0. Mullu võitis Sinner mõlemad kohtumised, mis peeti ka kõvakattel, aga neist teine Viini siseväljakul. Statistika justkui näitab, et Rublevil on endiselt raske murda veerandfinaali needust.

Tabeli ülemises pooles pääsesid veerandfinaali maailma esimene, neljas ja viies mees, kuid täismängu TOP8 osas rikkus Taylor Fritz (USA, 12), kes alistas Stefanos Tsitsipase (Kreeka, 7) 7:6, 5:7, 6:3, 6:3. Kohtumise teisel poolel ja eriti neljandas setis oli Fritz uskumatult hea ja seda ka tõrjel, mis pole tema parim löök. Lõpuks võitis Tsitsipas esimeselt servilt 73, aga Fritz 84% punktidest ja see vahe võis tulla just tõrje kvaliteedi arvel.

Lisame veel, et kui alumises tabelipooles üllatusi ei sünni, pääsevad sealt edasi maailma teine, kolmas, kuues ja üheksas mees. Meeste üksikmäng kulgeb loogilist rada pidi…

Naiste üksikmängus suutsid aga kõik asetatud mängijad täna oma kõrgemat edetabelikohta õigustada. Arina Sabalenka (2) ja Coco Gauffi (USA, 4) võitudest juba kirjutasime, aga veerandfinaali pääses ka Barbora Krejcikova (Tšehhi, 9), kelle puhul kaheldi, kas ta ikka suudab alistada 16-aastast komeeti Mirra Andrejevat. Näiteks kihlveokontorid pidasid Andrejevat soosikuks – ümardatult oli venelanna võidukoefitsient ca 1,5 ja Krejcikoval 2,5. Kuid Krejcikova võitis 4:6, 6:3, 6:2 ja kohtub nüüd veerandfinaalis Sabalenkaga.