Aasia päritolu ameeriklane tõi USA-le esimese võidu NextGen ATP turniiril

Brandon Nakashima turniiri aihinnaga. / Foto: AP/Scanpix

Esimest korda 2017. aastal peetud turniiri nimega NextGen ATP, kus mängivad kaheksa paremat kuni 21-aastast meestennisisti, võitis tänavu ameeriklane Brandon Nakashima (ATP 49.).

Tegelikult ei löönud kaasa kolm mängijat, kes vanuse poolest saanuks Milanos peetud turniiril mängida – Carlos Alcaraz (Hispaania), Holger Rune (Taani) ja Jannik Sinner (Itaalia), kes on maailma edetabelis vastavalt 1., 10. ja 15. kohal. Alcaraz pidi mängima ATP finaalturniiril, aga nüüd ei mängi vigastuse tõttu kuskil. Sinner loobus juba varem ja Rune pääses viimasel hetkel ATP aastalõputurniiri varumeheks, kuigi oli NextGen ATP tabelisse juba loositud.

Sel põhjusel jäi esimene alagrupp nõrgemaks ja sealt läksid kahe paremana läbi Nakashima ja Jiri Lehecka (Tšehhi, ATP 74.). Teise gruppi aga sattusid nüüd turniiri kaks kõrgeima asetusega meest, kes muidu pidanuks olema teine ja kolmas – Lorenzo Musetti (Itaalia, ATP 23.) ja Jack Draper (Suurbritannia, 41.). Kuid alagrupi võitis hoopis üllataja Dominic Stricker (Šveits, 111.), kes alistas Musetti maratonmängus 4:3, 4:3, 3:4, 3:4, 4:3. Viis minisetti tähendas sama pikka mängu kui näiteks kolmesetiline tulemus 7:6, 4:6, 7:5 (mõlemad 35 geimi). Kuigi minisettides mängiti viis tie-break’i, ei olnud ülejäänud geimid pikemad kui 7 punkti, sest NextGen ATP-l mängitakse seisul 40:40 geimi otsustav punkt.

Draper sai aga viimases voorus jagu Musettist, kuid langes välja poolfinaalis kaotusega Nakashimale. Finaalis võitis Nakashima Lehecka 4:3, 4:3, 4:2.

Varem oli NextGen ATP kahel korral võitnud peafavoriit – 2018. aastal Stefanos Tsitsipas (Kreeka) ja mullu Alcaraz. Väike üllatus oli 2017. aastal Hyeon Chungi (Lõuna-Korea) võit finaalis Andrei Rublevi üle ja suurem üllatus tollal kõige madalama edetabelikohaga (93.) Sinneri edu 2019. aastal. 2020. aastal turniiri ei peetud.

Nakashima isa on sündinud juba pikka aega USA-s elanud jaapanlaste suguvõsas, aga ema saabus Californiasse elama Vietnamist, kui ta oli viieaastane. Seega tõi USA-le võidu Aasia päritolu mees. Mullu kaotas Nakashima poolfinaalis Sebastian Kordale, kes oli seni edukaim ameeriklane NextGen ATP turniiril, aga temagi vanemate poolt täielikult Tšehhi päritolu. Frances Tiafoe, kelle vanemad sündisid Sierra Leones, oli 2019 jõudnud poolfinaali.