Hetkel tundub nii, et kui meeste tennises on Australian Openi keskmes ikkagi turniiri kümnekordne võitja Novak Djokovic, kogub naiste turniiril üha enam kuulsus 16-aastane Mirra Andrejeva.
Eelmisel aastal jõuliselt esile tõusnud ja praegu neutraalsena mängiv venelanna, keda ukrainlasest rivaal Dajana Jastremska on süüdistanud ka Vladimir Putini sõjapoliitika toetamises, polnud isegi oma vanuseklassis (U14 või U16) maailma parim. Näiteks tšehhitar Brenda Fruhvirtovat, kes on sama noor, peeti pigem järgmiseks uueks staariks pärast Coco Gauffi (USA, 4).
Nüüd on aga nii, et pärast tänast 1:6, 6:1, 7:6 võitu Diane Parry (Prantsusmaa) üle on Andrejeva maailma jooksvas edetabelis kerkinud 32. kohale. Võrdluseks: Gauff tõusis paar nädalat enne 17. sünnipäeva 35. kohale, aga Andrejeval on veel Australian Openi lõppedes kolm kuud aega sama sünnipäevani. Muidugi võib 32. koht veel nii paraneda kui ka halveneda, aga juba kipub Andrejeva olema ees ka võrdluses Gauffiga, kes ise täna päris kergelt 6:0, 6:2 kaasmaalanna Alycia Parksi alistas.
Andrejeva ja Parry mängisid algul kaks ühepoolset setti ja mäng võinuks lõppeda prantslanna kasuks omapärase tulemusega 6:1, 1:6, 6:1, ent ta ei suutnud otsustavas setis võiduks vormistada 5:1 edu. Andrejeva tuli järele ja ühes geimis seisul 5:2 pidi päästma matšpalli, aga seda oma servil. Kui Andrejeva läks 6:5 ette, ärkas Parry ootamatult ja võttis murde tagasi. Aga tie-break’is otsustasid Andrejeva kaks minimurret eduseisuks 7:2, mille järel tema edu püsis ja ta võitis otsustava geimi 10:5.
Kui Gauff on ühes mängus kolmest ka natuke rohkem pingutama pidanud, siis seni kõige võimsama eduga on naiste üksikmängus esinenud Arina Sabalenka (2), kes alistas täna Lesja Tsurenko (Ukraina, 28) koguni 6:0, 6:0. Teisena asetatud valgevenelanna on kolmes mängus kaotanud kokku kuus geimi ja nendest viis juba mainitud Brenda Fruhvirtovale. Järsku olnuks Fruhvirtoval siiski parema loosi korral võimalus ka 1/8 finaali jõuda nagu seda tegi Andrejeva?
Neutraalsetest venelannadest üllatas taas maailma 170. reket Maria Timofejeva, kes alistas Beatriz Haddad Maia (Brasiilia, 10) 7:6, 6:3. Eelmises ringis oli Timofejeva välja lülitanud 2018. aasta tšempioni Caroline Wozniacki (Taani). Tundub, nagu Melbourne’is oleks täielik Venemaa naistennisistide buum, aga me ei tohiks ära unustada, et kolm asetatud venelannat – Ljudmilla Samsonova, Veronika Kudermetova ja Darja Kasatkina – ei jõudnud isegi kolmandasse ringi. Ning veel ühe üllataja Eliba Avanesjani lülitas täna välja ukrainlanna Marta Kostjuk, kes samamoodi nagu Andrejeva sihib esmakordset pääsu TOP30 sekka.
Vaata naiste üksikmängu tabelit siit.
Meeste üksikmängus ei ole tänases päevast esialgu palju kirjutada, sest neli esitosina meest on käinud väljakul ja ükski neist ei kaotanud settigi. Seni on veenvaimad võidud saanud Alex De Minaur (Austraalia, 10), aga tal on olnud ka lihtsamad vastased. Esimeses ringis küll mitte, aga paraku sealne vastane Milos Raonic (Kanada) polnud vigastuse tõttu võimeline lõpuni mängima. Täna alistas Austraalia esireket Flavio Cobolli (Itaalia, ATP 100.) 6:3, 6:3, 6:1. Veel kindlam oli täna Jannik Sinneri (Itaalia, 4) 6:0, 6:1, 6:3 võit Sebastian Baezi (Argentiina, 26) üle, kuid itaallasel oli natuke rohkem tegemist avaringis Botic van de Zandschulpi (Holland) vastu. Ilmselt on Sinneril olnud siiski raskemad vastased kui De Minauril.
Maailma esireket Novak Djokovicile (Serbia) on iseloomulik, et turniiri käigus läheb ta üha paremasse vormi. Kaks esimest mängu tekitasid pigem küsimärke, et kas ta on ikka peamine pretendent võidule ja tiitli kaitsmisele, aga tänane edu Tomas Etcheverry (Argentiina, 30) üle 6:3, 6:3, 7:6 oli üsna veenev. Peab muidugi mainima, et Etcheverryl, kes enne juba lülitas välja kaks vanameistrit Andy Murray ja Gael Monfilsi, ei olnud ka erilist relva Djokovici vastu. Muidugi oskavad kõik tippmängijad tänapäeval tugevalt lüüa, aga Etcheverry relv on pigem stabiilsus, mitte võimsus. Kuid sellega Djokovici ei alista, sest serblane on ise stabiilsuse musternäide. Ainult kolmandas setis lasi Djokovic Echeverryl murde tagasi võtta, kui oli tavapäraselt kindel tie-break’is, mille maailma esireket võitis 7:2.
“Ma arvan, et see oli hea mäng. Kindlasti minu parim esitus sel turniiril,” ütles Djokovic väljaku intervjuus. “Olen eriti rahul kahe esimese setiga. Kolmandas ta tõstis taset, kuid tie-break’is leidsin õiged löögid ja õiged servid ning tulin toime kolme setiga.”
Djokovici vastane 1/8 finaalis on Adrian Mannarino (Prantsusmaa, 20), kes neli tundi ja 46 min utit kestnud mängus alistas Ben Sheltoni (USA, 16) 7:6, 1:6, 6:7, 6:3, 6:4. Igatahes oli Mannarino väljakul poole kauem kui Djokovic. Omapärase stiiliga 35-aastane prantslane võib ju olla maailma esireketile pisut ebamugav vastane, aga kindlasti olnuks üllatusvõimelisem noor ja plahvatuslik Shelton. Omavahelistes mängudes juhib Djokovic Mannarino vastu 4:0, ent nende viimane omavaheline kohtumine peeti 2018. aasta augustis ja neljast mängust kolm on toimunud muruväljakutel, seega ei saa kindlaid järeldusi siit teha.
Vaadake meeste üksikmängu tabelit siit.