Aasta 2023 on olnud väga edukas Eesti Tennise Liidu kohtunikele rahvusvahelisel tasemel. Maikuus kirjutasime uudise Kairi Karpast, kes sooritas ITF-i Pronksmärgi pukikohtuniku eksami. Paraku ei saanud kaua puhata – augustis hakkas juba ettevalmistus järgmiseks eksamiks.
Oktoobris käisid Taavi Treier ja Kairi Karpa Amsterdamis ning läbisid edukalt ITF-i Hõbemärgi peakohtuniku koolituse ja eksami ning on esimesed selle tasemega kohtunikud Eestis.
Taavi mõtted ITF-i International kooli kohta
„Kooliks ettevalmistamiseks oli vaja läbi töötada kõikide tuuride reeglistikud, mille maht on üle tuhande lehekülje. Ettevalmistuseks väga palju aega ei olnud, kuna kooli valik tuli üpris hilja ja ausalt öeldes ma alguses eriti ei uskunud, et peale saan, sest ühest väikeriigist enamasti kahte kandidaati korraga ei võeta.
Kooli ettevalmistusel aitasid palju kaasa materjalid, mille sain Kairilt, kes oli varem juba läbinud selle kooli pukikohtunikuna. Samuti oli ITF-i poolt määratud meile mentorid, kelle käest sai enne kooli küsida erinevaid küsimusi ja kes andsid meile erinevaid harjutusi ja materjale.
Kool oli üsna pingeline, vähemalt minu jaoks, sest meid hakati hindama esimesest hetkest, kui uksest sisse astusime. Üldkokkuvõttes oli see hea kogemus, kus sai ennast proovile panna.“
Positiivseid uudiseid jagus oktoobrisse veel. Mathias Tempel läbis Heraklioni linnas Kreekas edukalt ITF-i Valgemärgi pukikohtuniku koolituse ja eksami.
Mathiase mõtted ITF-i Valgemärgi kooli kohta
„Kooliks valmistumine läks üle kivide ja kändude, sest nädal enne lendu sattus olema eksamiperiood ülikoolis, aga leidsin ikka kuu aja jooksul endale õhtuid, kus sirvisin läbi reegleid ja küsimuste korral uurisin targematelt. Samuti saadeti meile ITF-i kohtunike toimkonna poolt harjutusteste, kus sain ka väga kõrged tulemused varasemate teadmiste põhjal, mis ei andnud liigseks muretsemiseks põhjust.
Kool oli nelja päeva pikkune, aga jõudsin kohale päev varem. Õpetajateks olid Pascal Maria ja Jaume Campistol, kes kolme päeva jooksul rääkisid meile kõik tennisereeglid üle, küsisid meilt küsimusi ja saime võimaluse ka ise küsida enda “tulnukas maandub väljakule” stsenaariume.
Kuigi õppisime päevad läbi klassiruumis, siis õhtusöögilauas jätkus diskussioone ka pikemaks. Neljanda päeva hommikul toimus 50 valikvastusega test, mille said kõik pukikohtunikud edukalt sooritatud (seda saime teada muidugi järgmise päeva hommikul). Pärast teoreetilist eksamineerimist tuli sooritada praktiline osa ehk teha enda tavalist tööd ja olla pukikohtunik ühel ITF WTT naiste kvalifikatsiooniturniiri kohtumisel.
Tunnen, et isiklikult läks koolis väga hästi, sest kordagi ei hakanud pabistama ja sain hea lükke tulevikuks. Kuna õpin nüüd järgnevad aastad Hollandis ülikoolis, hakkan peamiselt pukikohtunikuna töötama selle riigi lähiregioonis, aga suviti Eestisse sattudes võib mind leida pukist ka kodumaistel mängudel. Kuigi hetkel on prioriteet õpingutel, siis saab vaadata, mida tulevik pakub kohtunike maailmas, aga kindlasti jätkan sellega tegelemist, sest see on üks huvitamaid ja parima seltskonnaga erialasid.“
Edukale tennisekohtunike aastale pani viimase punkti Karl Toomsoo, kes läbis detsembri alguses Larnaca linnas Küprosel ITF-i Valgemärgi peakohtuniku koolituse ja eksami.
Karli mõtted ITF-i Valgemärgi kooli kohta
Minu jaoks käis White Badge kooliks valmistumise protsess käsikäes ülikooli õpingutega. Hetkel olen Erasmuse ülikooli tudeng ning see ei jätnud ettevalmistuseks liialt aega, kuid siiski leidsin need lõunad ja õhtud, millal sain läbi töötada erinevate tuuride juhendeid ja muidugi ka reegleid. Suur abi oli Kairi poolt, kes ebaselged kohad üle selgitas. Enne kooli saadeti ka peakohtunike moodulid, mille pidime iseseisvalt läbima.
Kool kestis kokku viis päeva ning lõpus oli vaja sooritada 50 küsimusest koosnev eksam. Õpetajateks olid Iain Smith ja Ivan Martinez Barredo, esimesed kaks päeva töötasime läbi tennisereegleid ning seejärel erinevate tuuride juhendeid ja eripära. Alati sai küsida täpsustavaid küsimusi kõikvõimalike müstiliste juhtumite kohta. Õhtud veetsin töötades läbi märkmeid ning hiljem viskasin tennise ka peast mõneks tunniks välja.
22st kohtunikust said läbi 19. Minu jaoks kulges kool edukalt, märk on käes ning õpetajate tagasiside positiivne. Nagu ka Mathias, õpin hetkel Hollandis ning seetõttu hakkab graafik kulgema nii, kuidas ülikool lubab. Loodan töötada paljudel erinevatel turniiridel ja vaadata rahulikult, mis tulevik edasi toob.
Eesti Tennise Liidu kohtunike toimkonna juht Kairi Karpa selgitas lähemalt mõningaid teemasid:
Mille poolest erinevad ITF-i Valgemärgi kool ja ITF-i International kool?
ITF-i Valgemärgi kool on rahvusvahelise kategooria kohtunike esimese taseme kool, kus alustatakse õppimist päris algusest – tennisereeglid ning kohtunike protseduurid ja kohustused. Valgemärgi tasemel õpetatakse regulatsioone ainult ITF World Tennis Tour’i turniiridest. Valgemärgi pukikohtuniku koolis on üks moodul ka praktiline eksam väljakul.
ITF-i International kool on väga intensiivne ja mahukas, kus teadmised peavad olema nii ITF WTT, Davis Cup’i, BJKC, ATP, WTA ja Grand Slam’i turniirisarjade reeglite ning protseduuride kohta, lisaks veel tennisereeglid ja kohtunike kohustused. Materjali, mida endale selgeks teha, on väga palju ning enamik sellest peab olema selge juba enne kooli. Koolis toimuvad iga päev kirjalikud ja suulised testimised ning viimasel päeval kirjalik lõpueksam. ITF-i Hõbemärgi peakohtunikud peavad lisaks sooritama ülesandeid arvutipõhises turniiriprogrammis. Kõikide moodulite tulemused liidetakse kokku ning lähevad arvesse lõpptulemuses.
Kas Eestis on nüüd piisaval arvul rahvusvahelise kategooriaga kohtunikke?
Hetkel on meil paras arv rahvusvahelise kategooriaga kohtunikke. Kui võtta võrdluseks 2023. aastal toimuma pidanud ITF WTT sarja turniirid, saaksime kasutada kohalikke kohtunikke kõikidel rahvusvahelistel peakohtunike ja pukikohtunike ametikohtade määramistel. Paraku on hetkel olukord selline, et rahvusvahelisi meeste ja naiste profivõistlusi meil ei toimu ning need kohtunikud ei saa oma tööd Eestis teha. Toimuvad ainult rahvusvahelised noorte, seenioride ja rannatennise võistlused ning nendel võistlustel saavad töötada ITF-i Valgemärgi peakohtunikud, et oma miinimumturniiride normi täita.
Mis saab nendest kohtunikest, kellel on teised kategooriad?
Viibisin just Larnacas Euroopa kohtunike toimkonna juhtide konverentsil, kus selgitasin Euroopa kolleegidele meie olukorda ning mitmed neist juba andsid lubaduse Eesti kohtunikele tööd pakkuda. Nende vastutulelikkus ja abivalmidus teeb mulle heameelt. Samuti lubas ITF-i kohtunike toimkond meile vastu tulla 2024. aasta lõpus, kui meie rahvusvahelise kategooria kohtunikud ei ole täitnud miinimumturniiride/mängude norme, mis on eeldus, et kategooriat hoida.
Millised on miinimum turniiride/mängude normid rahvusvahelise kategooria kohtunikele aasta jooksul?
ITF-i Hõbemärgi peakohtunik peab tegema minimaalselt 3 profiturniiri.
ITF-i Valgemärgi peakohtunik peab tegema minimaalselt 2 turniiri (ITF-i juuniorid, seeniorid, rannatennis).
ITF-i Pronksmärgi pukikohtunik peab tegema minimaalselt 40 mängu profiturniiridel.
ITF-i Valgemärgi pukikohtunik peab tegema minimaalselt 25 mängu profiturniiridel.
Kuna rahvusvahelise kategooria tennisekohtunikele ei ole hetkel kodus tööd, kas siis pole enam nende kategooriate kohtunikke juurde vaja?
Kindlasti ei tähenda meie praegune olukord seda, et Eesti Tennise Liidul ei ole vajadust või soovi saata kohtunikke rahvusvahelistesse koolidesse. Tenniseliit koostöös kohtunike toimkonnaga toetab meie kohtunike rahvusvahelistes koolides osalemist ning kindlasti julgustame kohtunikke soovi korral kõrgema kategooriate koolidesse kandideerida. Samuti on kohtunike toimkonna huvi, et järgmised rahvusliku kategooria kohtunikud soovivad panna ennast proovile ITF-i Valgemärgi koolides.
Praegu on Eestis olemas ITF-i tunnustusega:
Pukikohtunikud: pronksmärk – Kairi Karpa, valgemärk – Kimberly Valgemäe, Madis Tarum, Taavi Palu, Arbo-Karl Bramanis, Mathias Tempel
Peakohtunikud: hõbemärk – Kairi Karpa, Taavi Treier, valgemärk – Henri Nelk, Madis Tarum, Karl Toomsoo
Chief Umpire: valgemärk – Kairi Karpa
Kairi Karpa: “Mul on väga hea meel Eesti kohtunike edu üle sellel aastal – suur kummardus Taavile, samuti järelkasvu kohtunikele Mathiasele ja Karlile – tore, et nad jaksavad ülikooliõpingute kõrvalt ka tennisekohtuniku ametile pühenduda. Loodan, et järgmised noored saavad nende tegemistest indu. Suur tänu Eesti Tennise Liidule kohtunike toetamise eest!”