Neljasetiline võit ei ole võib-olla kõige kindlam, kuid olgem ausad: tänastes Australian Openi meeste üksikmängu poolfinaalides Rafael Nadal (Hispaania, 6) ja Daniil Medvedev (Venemaa, 2) reaalsesse kaotuseohtu ei sattunud.
Nadal saavutas suure varu juba alguses, kui tema vastane Matteo Berrettini (Itaalia, 7) ei suutnud kuulsa hispaanlase tagajoonemänguga harjuda. Berrettinit saanuks päästa ainult serv, aga Nadal suutis ka tugevad esimesed servid enamasti mängu panna ja riskides kohe tõrjet rünnata Berrettini tihti eksis. Nadali pallingul pidi itaallane leppima, et vastane dikteerib mängu ja sellises olukorras ei ole Berrettini kahjuks nii hea tagajoonemängija nagu mõned muud esikümne tennisistid.
Kuid ka Nadal ei ole ikkagi enam see mängija, kes 5-10 aastat tagasi ja kolmandas setis suutis Berrettini vähemalt pisut leida rohtu tema vastu. Kuigi tegelikult peitus itaallase edu eelkõige selles, et nüüd hakkas tema ründelöökide õnnestumise protsent selgelt kasvama. Esialgu väljendus see vaid oma servigeimide mängimise kindluses, sest Nadal võitis kolmanda seti kolm esimest pallingugeimi nulliga. Aga seisul 4:3 Berrettini ometi murdis ja suutis pärast 3:6 ja 2:6 kaotatud setti võita ise 6:3.
Neljase sett oli aga kolmanda peegelpilt. Nüüd oli Berrettini oma servil hea tunde kätte saanud. Ta võitis ise kolm esimest servigeimi nulliga. Nadali serv oli ka üsna kindel, aga kahel korral Berrettini siiski juhtis 30:15. Kuid samamoodi seisul 3:4 andis ta oma pallingu ära ja Nadal võitis 6:3, 6:2, 3:6, 6:3.
Tuleb kindlasti märkida, et Melbourne’is sadas täna paduvihma ja mängiti katuse alla. Seda mainis ka Nadal: “Kõik teavad, et olen rohkem väli- kui siseväljakute mängija. Aga täna oli õhkkond siin suurepärane ning ma ei saa kurta.” Nadal tuletas taas meelde, et oli vigastuse tõttu keerulises olukorras. “Teadsin enne mängu, et katus suletakse, aga teate mida? Poolteist kuud tagasi ma ei teadnud, kas olen üldse võimeline tennist mängima, mistõttu mul polnud vahet, kas sees või väljas. Tahtsin mängu nautida.”
“Minu jaoks on Australian Open praegu tähtsam kui kõik muud turniirid,” lisas Nadal. “See on suurepärane sündmus, aga mul on olnud siin pisut ebaõnne vigastustega. Mul oli mitmes finaalis häid šansse, näiteks Novaki vastu 2012. ja Rogeri vastu 2017. aastal, aga ma ei mõelnud kunagi, et saan 2022. aastal uue võimaluse.”
Nadal jäi äralöökide/lihtvigadega plussi 28:19. Berrettini tegi 38 äralööki ja 39 lihtviga. Aga kui võtta arvestusest maha ässad, millega Berrettini jäi peale 14:5, oli mängust tehtud äralöökide arv peaaegu võrdne.
Stefanos Tsitsipasel (Kreeka, 4) oli Medvedevi vastu see eelis, et kolmapäevases veerandfinaalis jõudis ta võiduni kolme kiire setiga. Medvedev rassis Felix Auger-Aliassime’i (Kanada, 9) vastu viis setti ja pidi päästma ka matšpalli, ehkki võiduvõimalusi kanadalasel sellel punktil ei olnud – ta eksis tugeva servi tõrjumisel. Kuid Tsitsipas eelistab pigem pikemaid punkte, aga just selles osas on Medvedevit raske alistada.
Medvedevi tugevus tagajoonemängus peitub peamiselt selles, et ta võib mängida igatmoodi. Püüad teda rütmist välja lüüa, aga tema lööb sind hoopis tugevamini. Lihtsalt kõigutad, hoiad palli mängus ja ootad võimalust, kuid sellises mängus on Medvedev nagu robot. Ainus võimalus on tegutseda agressiivselt riski piiril, ent ka siin tuleb arvestada, et Medvedev võib igast asendist äralöögiga üllatada. Ta on ka kaitsemängus tugev. Novak Djokovic, kes on stabiilsuse osas Medvedeviga vähemalt võrdne, üritas teda alistada pigem kõigutavas ja äraootavas stiilis. See õnnestus 2021. aasta Australian Openi finaalis, aga US Openi finaalis enam mitte.
Esimeses setis ei olnud Tsitsipasel Medvedevi servil mingeid šansse. Venelane võitis viis servigeimi nulliga ja alles seisul 5:6 kaotas ühe punkti. Tsitsipas oli ka kindel seisuni 4:4, kuid jäi siis oma servil 0:40 taha. Kreeklane päästis neli murdepalli ja viis mängu tie-break’i. Aga kuidas seal võita, kui vastase servist punkti ei saa? Siiski Tsitsipas teenis selle vajaliku punkti ja juhtis 4:1. Kuid ühest minimurdest ikka ei piisanud. Medvedev võttis ennast kokku ja mängis suurepäraselt, eriti efektne oli tema passeerlöök seisul 3:4. Ta võitis tie-break’i 7:5 ja sellega oli suur samm võiduni astutud.
Teises setis alustas Tsitsipas üllatusliku servimurdega, võib-olla tekkis Medvedevil kerge pingelangus. Kuid sellegi sai Medvedev tagasi seisuks 3:3. Aga seisul 4:4 juhtus Medvedevi kindlust arvestades ime: seisult 30:15 tegi ta topeltvea, kiire lihtvea ja murdepallil jälle topeltvea. Järgnes väike skandaal. Geimikaotusest nördinud venelane pöördus pukikohtuniku poole, et Tsitsipase isa ja treener Apostolos ütleb midagi iga punkti järel. Kui kohtunik ei reageerinud, hakkas Medvedev karjuma: “Vasta mulle! Vaata mulle otsa!” Nüüd oli õhus pinget ja elektrit, kuid Tsitsipas hoidis oma servi ja viigistas seisu.
Kuid alates kolmandast setist hakkas ikkagi juhtuma see, millest kirjutasime ülal: Medvedev jätkas nagu robot, aga Tsitsipas ei pidanud enam sellisele mängule vastu ja hakkas sagedamini eksima. Eriti masendav oli kreeklasele neljas sett, kus ta teenis ainult kümme punkti. Medvedevi võidunumbrid kirjutati 7:6, 4:6, 6:4, 6:1. Mängu lõpus vabandas Medvedev kätlemisel kohtuniku ees. Venelane soovis sõbralikult suruda kätt ka Tsitsipasega, kuid kreeklane andis vaid hetkeks käe ja pööras pilgu ära…
Väljaku intervjuus küsis Jim Courier Medvedevilt, kas teise seti emotsionaalsus aitas tal ennast üles kütta. Medvedev raputas pead: “Liigne emotsionaalsus pole kunagi hea, eriti halvad emotsioonid. Sellega raiskad energiat. Suutsin hiljem ümber orienteeruda ja jääda rahulikuks.” Venelane lisas: “Tegime mõlemad võtmehetkedel vigu. Neljandas setis tekkis mul parem tunne ja vastane läks tujust ära, kui nägi, et ma enam ei eksi.”
Medvedev jäi äralöökidega peale 39:35, kuid see edu tekkis alles neljanda setiga (7:3). Lihtvigu tegi Medvedev 28 ja Tsitsipas 32. Serv oli venelasel parem, sest ta võitis ässad 13:5 ja esimeselt pallingult 86% punktidest, Tsitsipas ainult 67%. Üldpunktidega jäi Medvedev peale 123:97, sellist ülekaalu lõpptulemus ei eeldaks.
Pühapäeval mängib Medvedev oma neljandas suure slämmi turniiri finaalis. Kaks esimest ta kaotas – 2019. aasta US Openil Nadalile ja nagu eelpool mainitud, lõppesid mullused finaalid Djokoviciga 1:1. Nadal on mänginud juba 28 finaalis ja võitnud neist 20. Kuid protsendi teeb heaks eelkõige edu Prantsusmaa lahtistel, kus ta on võitnud kõik 12 finaali. Ülejäänud slämmidel on seis seega 16st 8 ja Austraalias eriti halb – 5st 1.
Omavahelistes mängudes juhib Nadal 3:1. Kolm esimest mängu peeti 2019. aasta suvel ja sügisel, kui Medvedevil oli hiilgav periood. Tol ajal ta kaotaski ainult Nadalile ja mitte kellelegi teisele. Nende hulgas oli ka mainitud US Openi finaal, mis kestis viis setti. 2020. aastal sai Medvedev ATP finaalturniiri alagrupimängus Nadali üle esimese võidu, kuid sealgi juhtis hispaanlane seti ja murdega, kuni venelane võitis 3:6, 7:6, 6:3.
Eelmisel aastal rikkus Medvedev Djokovici suure slämmi ja rekordilise 21. slämmiturniiri võidu. Nüüd jahib sama rekordit Nadal ja Medvedev võib ka selle nullida. Kuid pole siiski usutav, et Medvedev on nüüd nii kõva, et keegi suurest kolmikust oma 21. tiitlit ei saagi. Venelane pole ju veel saviliiva- ega murukattel oma tugevust tõestanud. Ta on kõik senised turniirid võitnud kõvakattel.