Kui esmaspäevases Anett Kontaveidi mängus Danielle Collinsiga (USA) oli küsimärk eelkõige vastase vorm, siis teisipäeva õhtul peetavas Kaia Kanepi ja Katerina Siniakova (Tšehhi) kohtumises on mõlema hetkeseis mõnevõrra teadmata.
Kaks aastat tagasi oli US Openi avaring Kaia jaoks mälestusväärne, kui ta karjääri jooksul teist korda sai jagu valitsevast maailma esireketist, kelleks siis oli rumeenlanna Simona Halep. Pidurdamatu Kanepi, kes tuli kaitsma oma 2017. aasta veerandfinaali punkte, alistas Halepi 6:2, 6:4 ja alles hilisem finalist Serena Williams suutis 1/8 finaalis Kaia tee katkestada, aga sedagi kolmes setis.
Samal ajal mängis Anett Kontaveit tabeli teisel poolel märksa lihtsama vastasega, aga kaotas 7:6, 3:6, 5:7. Selleks vastaseks oligi Siniakova, kes siis paiknes maailma edetabeli neljandas kümnes, aga praegu asub 54. kohal. Nii et kaks aastat hiljem seisab Eesti tennisefännidel ees uus kohtumine Siniakovaga, aga nüüd on tema vastane Kaia.
Tõsi, Siniakova 2018. aasta edu Kontaveidi vastu ongi jäänud ainsaks võiduks, mille 24-aastane tšehhitar Eesti naiste vastu täiskasvanute klassis saavutanud. Anett sai temalt revanši kuu aega hiljem Wuhani turniiri veerandfinaalis ning ka enne seda oli meie mängijatel kirjas kummalgi üks võit. Kaia alistas Siniakova 2018. aasta mais Rooma turniiri kvalifikatsioonis 6:3, 3:6, 6:3. Seis enne tänast ongi 1:0 Kaia kasuks.
Huvitav on fakt, et maailma edetabelis paiknesid Collins (53) ja Siniakova (54) loosimise hetkel täiesti kõrvuti, kuid esmaspäeval langes ameeriklanna 55. ja Siniakova 57. kohale. Võrdsed vastased Eesti tennisistidel? “Ei,” arvas treenerist ekspert Harri Neppi. “Siniakova oskab küll ka palli kõvasti lüüa, aga on siiski Collinsist kehvem. Kaial on head võimalused, aga ennustada on raske, sest Kaia enda vorm on praegu küsimärk. Merko Cupil nägin teda küll, aga nüüd on sellest kuu aega möödas ja vahepeal ta mänginud pole.”
Aga eks me siin Eestis kõik teame Kaia Kanepi võimekust mängida slämmiturniiridel hästi ega peaks ülemäära tema pärast muretsema. Kuid kirjutame siis põgusalt tema vastasest – mida on suutnud Siniakova oma karjääri jooksul ja viimasel hooajal?
Juunioride klassis tegi Siniakova suuri tegusid samaaegselt Anettiga, sest nende vanusevahe on väiksem kui viis kuud, ehkki tšehhitar on sündinud teise aastanumbri (1996) sees. Kahel noorte slämmiturniiril nad isegi kohtusid: 2012 US Openil võitis Kontaveit ja 2013 Australian Openil Siniakova. Tšehhitar, kes parimal nädalal oli maailma juunioride teine reket, jõudis Austraalias lõpuks sama kaugele kui Kontaveit 2012 USA-s ehk noorte slämmiturniiri finaali, aga kaotas seal Ana Konjuhile. Just Konjuhi tõttu jäi Siniakoval võitmata ka Orange Bowl, sest ka selle turniiri finaalis tšehhitar talle kaotas. Muidu olnuks Siniakova Orange Bowli võitjate nimistus Kontaveidi järglane.
Rohkem tegi Siniakova noorte seas ilma paarismängus, kus ta on koos kaasmaalanna Barbora Krejcikovaga kolmekordne juunioride slämmivõitja (2013 Roland Garros, Wimbledon ja US Open). Kui ette rutates minna Siniakova täiskasvanute karjääri juurde, siis Krejcikovaga kerkisid nad 2018. aastal ka maailma parimaks paariks, olles võitnud tol hooajal Roland Garrosi ja Wimbledoni. Nii et võrgus peaks Siniakova mängima Kaiast paremini…
Täiskasvanute üksikmängus jõudis üks maailma parimaid noori esisajasse üsna kiiresti. 2014. aasta 20. oktoobril kerkis Siniakova 18-aastaselt maailma edetabelis 86. kohale. Selle põhjus oli poolfinaali jõudmine Moskvas Kremlin Cupil, kus Siniakova alustas kvalifikatsioonist ja alistas põhiturniiril kolm esisaja mängijat. Kui ta seejärel võitis ka ITF-i 50 000 dollari auhinnafondiga turniiri, tõusis Siniakova 73. kohale.
Edasi liikus Siniakova siiski “kukesammudega”. Tema parim koht 2015. aastal oli 65. ja napilt TOP 50 sekka (49.) kerkis ta 2016. aastal jälle oktoobris, olles vahepeal “ära käinud” ka maailma teises sajas. Tol hooajal jõudis Siniakova esmakordselt kahe WTA International turniiri finaali – Bastadis ja Tokyos.
Kuid 2017. aasta esimesel nädalal (turniir peeti 1.-7. jaanuarini) tuli Shenzhenis ka võit, kusjuures Siniakova alistas teel tiitlini kaks esikümne mängijat: Halepi (tollal 4.) ja Johanna Konta (10.). Finaalis alistus tšehhitarile praegune TOP20 mängija Alison Riske. Nii jõudis Siniakova esimese WTA turniirivõiduni pool aastat enne Kontaveiti ja maailma edetabelis viis edu Shenzhenis tšehhitari 37. kohale.
Aga sellega oligi põhimõtteliselt Siniakova tõus maailma edetabelis läbi. Ta võitis ka Bastadis, aga sealt enam kuigivõrd punkte juurde ei saanud, sest oli ju mänginud aasta varem finaalis. Neljas kümme on jäänud Siniakova laeks, ehkki ta on jõudnud seal päris etteotsa – 2018. aastal ja taas oktoobris saavutas tšehhitar WTA edetabelis 31. positsiooni. Selle aluseks olid tema head mängud Hiinas – veerandfinaali jõudis ta Wuhanis (kaotas Kontaveidile nagu eespool mainitud) ja Pekingis.
Eelmine hooaeg ei olnud Siniakovale enam nii edukas kui 2017. või 2018. aasta ja sügiseni kõikus tema edetabelikoht 40 lähistel. Kahest poolfinaalist ja sedagi International-taseme turniiridel ta paremat ei saavutanud. Siiski peab mainima, et 2019. aastal saavutas Siniakova oma seni parima tulemuse slämmiturniiridel, kui jõudis Roland Garrosis 1/8 finaali. Teistel slämmidel ta 3. ringist kaugemale jõudnud pole. US Openil on tema võitude kaotuste saldo 3-5, kusjuures kaks võitu kolmest saigi Siniakova aastal 2018, mil ta alustas Anetti alistamisega.
2019. aasta lõpuks langes Siniakova TOP 50 seast välja ja nii on jäänud tänini. Tänavu on Siniakova WTA turniiride põhitabelis võitnud ainult ühe mängu – kaasmaalanna Karolina Muchovat Dubai avaringis. Pärast koroonaviiruse pausi langes Siniakova esimeses ringis välja nii Prahas kui ka New Yorgis peetud Cincinnati turniiril, kus ta kaotas Kirsten Flipkensile 3:6, 3:6.
Kui eelpool toodud tulemused ei lisa Siniakovale kindlasti eneseusku, siis veel hullem juhtus juulis koroonaviiruse pausi ajal, kui kodumaal peetud turniiril jäi maailma 54. reket sensatsiooniliselt 1:6, 6:7 alla 13-aastasele Brenda Fruhvirtovale, kes on küll Tšehhi tennise üks suuremaid tulevikulootusi (Euroopa U14 klassi neljas reket Brit Martin sai Fruhvirtovalt vaid ühe geimi).
Siniakova viimase aja tulemusi teavad ka kihlveokontorid. Ehkki tšehhitar on 100. kohal asuvast Kaiast edetabelis eespool, on näiteks ennustusportaal Paf pakkunud eestlanna võidukoefitsiendiks 1,66 ja Siniakovale 2,28. Nii hinnatakse Kaia võidušansse umbes 60-protsendiliseks.
Nii et naljatamisi võime öelda: võitja on selles mängus selge, küsimus on vaid, mis kell kohtumine New Yorgis algab. Nojah, nii kindlalt me muidugi Kaia võitu lubada ei saa, aga kõik märgid näitavad, et ta on favoriit ja midagi peaks ka tõestama Kanepi juulikuised võidud Jelena Ostapenko ja Anastasija Sevastova üle. Mis puutub mängu algusesse, siis 7. väljakul, kus Kanepi ja Siniakova kohtumine on päeva kolmas, toimub alates kella 18st (Eesti aeg) enne üks naiste ja üks meeste kohtumine. Eile sai Anett pärast kolme mängu väljakule kell 23.15, sama rütmiga arvestades võiks Kaia alustada kell 22. Kuid taas on hilisem aeg veidi reaalsem. Eks võtame pöidlad pihku ja ootame!