fbpx
Close

Caroline Wozniacki lõpetas karjääri enne 30. sünnipäeva

Caroline Wozniacki lahkumispisarad. / Foto: AFP/Scanpix

71 nädalat maailma esinumber, Austraalia lahtiste võit, 30 WTA tiitlit, aastalõputurniiri võit ja kolmed olümpiamängud – Caroline Wozniackil on, mille üle uhke olla.

Austraalia lahtiste kolmanda ringi kohtumises tuneeslanna Ons Jabeurile kaotanud Wozniacki pani selle mänguga punkti oma ligi 15 aasta pikkusele profikarjäärile. Pärast matši kogunes 29-aastase Taani tennisisti perekond väljakule tseremooniaks, mis kulmineerus videoga, kus teised profimängijad rääkisid oma mälestustest seoses Wozniackiga. “Ma ei oleks suutnud seda kuidagi paremini ette kujutada. See oli perfektne hetk,” ütles taanlanna.

Poola päritolu Caroline Wozniacki on sündinud Taanis Odenses ja kuulub tõelisesse spordiperekonda. Tema ema Anna mängis Poola võrkpallikoondises ning isa Piotr ja vend Patrik on olnud profijalgpallurid. Wozniacki alustas tennisega 7-aastaselt ja juba 9-aastaselt võitis ta oma teisi pereliikmeid. Ta on ka järjekordne naistennisist, kelle peamiseks treeneriks on olnud isa. Profikarjäär sai Wozniacki jaoks alguse 15-aastaselt ning ta hakkas kohe tegema kiireid edusamme, jõudes kõigepealt juunioride üksikmängu finaali Austraalia lahtistel, seejärel paarismängu finaali Prantsuse lahtistel ja võitis Wimbledoni noorteturniiril lõpuks tiitli.

– Caroline Wozniacki koos oma abikaasa David Lee ja treenerist isa Piotr Wozniackiga / Foto: Sipapress/Scanpix

2007. aasta oli Wozniacki jaoks esimene täiskoormusega hooaeg profitennises ning siis jõudis ta esimest korda esisaja hulka, lõpetades aasta 64. edetabelikohal. Järgmisel aastal võitis ta kolm esimest WTA tiitlit, jõudis Austraalia ja Ameerika lahtistel neljandasse ringi, ning oli aasta lõpus maailma 12. reket. 2009. aastal võitis taanlanna veel kolm WTA tiitlit, jõudis US Openil finaali ning lõpetas aasta 4. edetabelireal. 2010. aasta oli Wozniacki jaoks tõenäoliselt karjääri edukaim, sest ta kogus kuus WTA turniirivõitu ja lõpetas aasta maailma esireketina, jäädes oma positsiooni hoidma järgnevaks 67 nädalaks.

2011. – 2016. aastal võitis Wozniacki veel 13 WTA tiitlit ja sellele järgnenud 2017. aasta oli taanlanna jaoks kümnes järjestikune aasta Top 20 ning neljas aasta Top 5 seas. Hooaja lõpus suutis Wozniacki võita ka aastalõputurniiri. 2018. aasta jaanuaris võitis ta oma esimese ja ainsa suure slämmi tiitli Austraalia lahtistel, tõustes uuesti esireketiks. Hiljem samal aastal sai taanlannast ka neljas mängija WTA ajaloos, kelle teenitud auhinnaraha ületab 30 miljoni dollari piiri. Samuti on ta esimene Taani mängija, kes on jõudnud TOP 30 hulka ja ka esimene Skandinaavia naine, kes on hoidnud esireketi kohta.

Eesti tennisistidest on Wozniacki kohtunud nii Kanepi kui Kontaveidiga. Kanepiga on omavaheliste mängude seis Wozniacki kasuks 5:2 ning viimati Sony Openil mängides võitis taanlanna seisuga 4:6 6:1 6:3. Kontaveidiga on ta mänginud neljal korral ja nende omavaheliste kohtumiste seis on 2:2, kuid viimasel korral 2018. aastal Hiinas jäi peale Wozniacki seisuga 7:5 6:4. Samuti on huvitav fakt, et Wozniacki käis 2009. aastal Tallinnas mängimas kõrgetasemelist Fed Cupi esiliiga turniiri, kus osalesid ka näiteks Viktoria Azarenka ja Agnieszka Radwanska, ent kodupubliku rõõmuks oli üks kahest edasipääsejast siiski Eesti.

Caroline Wozniacki mänguhoos. / Foto: internet

Wozniackit peetakse väga stabiilseks ja järjekindlaks kaitsemängijaks, kellel ei ole kindlat silmapaistvat relva. Tema tugevusteks on ülihea füüsiline vorm ja kiire jalgade töö, mis talle enim edu on toonud. Hea vastupidavuse musternäide on see, et kui Caroline jooksis New Yorgis elus esmakordselt maratoni, läbis ta distantsi vähem kui 3,5 tunniga.

Taktikaliselt on Wozniacki olnud kogu aeg tark mängija, ta varieerib edukalt oma mängu, kuid võib sageli muutuda liiga passiivseks ja kaitsvaks. Samas aga on tema vaimne tugevus märkimisväärne – on üldteada, et Wozniacki on suutnud ka kõige keerulisematest seisudest võitjana väljuda, sest ei anna kunagi alla.

Nagu eelnevalt mainitud, on Wozniacki neljas mängija WTA ajaloos, kelle teenitud auhinnaraha on üle 30 miljoni dollari. Lisaks sellele põhineb väga suur osa Caroline sissetulekust reklaamil. 2011. aastal nimetas SportsPro taanlanna maailmas müüdavuselt üheksandaks sportlaseks ning ajakirja Forbes järgi oli Wozniacki maailma teine kõige rohkem teeniv naissportlane. Hetkel on tal leping kuue suure firmaga, mille hulka kuuluvad ka näiteks Adidas, Babolat ja Rolex.

Caroline Wozniacki WTA finaalturniiri võitjana. / Foto: AP/Scanpix

Võib-olla on huvitav mainida fakti, et tennisefännide seas on Caroline vastuoluline mängija, kel nii palju andunud fänne kui ka vihkajaid. Näiteks naiste tennisefoorumis kommenteeritakse tema mänge alati väga intensiivselt. Vihkajatele ei meeldi Wozniacki stiil, et ta oma stabiilse mänguga nii palju ründavaid tennisiste “peedistab”.

Wozniacki otsus lõpetada karjäär 29-aastaselt oli ootamatu, sest tänapäeva tennisemaailmas peetakse sellist vanust veel suhteliselt nooreks. Tegelikult tuleb Caroline siiski ühe korra veel väljakule, aga vaevalt selles mängus kuigivõrd võidule mängitakse – 18. mail kohtub ta Kopenhaagenis ametlikus lakumismatšis Serena Williamsiga, kes viimased kolm-neli aastat on olnud profituuril tema parim sõbranna. Nad on koos käinud ka erinevatel vastuvõttudel ning reklaami- ja glamuuriüritustel.

Caroline lõpetamisotsus on peamiselt seotud abiellumisega eelmisel suvel – Wozniacki on öelnud, et tahab koos abikaasaga, endise NBA korvpalluri David Leega varsti pere luua, ning alustada oma elus järgmist peatükki. Taanlannal diagnoositi 2018. aastal ka reumatoidartriit, mis küll ei ole tema “pensionile mineku” põhjuseks, kuid pärast tipptennisest taandumist on Wozniacki eesmärk selle haigusega seotud inimesi aidata, neid inspireerida ja informeerida.

Edu Wozniackile uues eluetapis!

Teksti autor on Nell Natali Kivi

scroll to top