fbpx
Close

4. katkend. “Tennisevanemate käsiraamat”: Punktidevahelised ja pooltevahetuse rituaalid

– Pooltevahetus / Foto: Jaan Rahe

Tennisnet jätkab katkendite avaldamist Frank Giampaolo betsellerist “TENNISEVANEMATE KÄSIRAAMAT”.  Käesolev katkend, mis pajatab punktidevahelistest ja pooltevahetuse rituaalidest, on järjekorras juba neljas. Soovitame tutvuda ka varasemate katkenditega.

PUNKTIDEVAHELISED JA POOLTEVAHETUSE RITUAALID

Enamik kesktaseme sportlasi mõtlevad nüüd: „Mis jahumine see kogu aeg käib nende punktivaheliste rituaalidega? Pall ei ole ju mänguski!“ Nii kahjuks juhtub, kui me ei õpeta oma noortele sportlastele varakult ja tihti, kui tähtsad on rituaalid. Sportlased, kellel ei ole rituaale, mida täita, jäävad ilma olulisest võimalusest, millega vastast analüüsida, ise lõõgastuda ja taastuda, ning edasisi mustreid planeerida. Nende meel on nii hõivatud mürgistest mõtetest, mis keerlevad tulevaste mängude tulemuste ümber – kes võidab väljakul #6 – või nende endi välja mõeldud võistlushirmude ümber, mis takistavad neid saavutamast tulemusi,mida nad väärt on.

On kindlaks tehtud, et matši ajal viibivad mängijad väljakul tegelikult vaid 20-30% kogu matši ajast. 70-80% on nad punktide vahel. Üllatav lugu. Oleks ju mõistlik, kui nad õpiks seda aega kasulikult sisustama?

Punktide vahele eraldatud 25 sekundi jooksul on soovitav luua isiklik 3-osaline rutiin, mida sportlasel on mugav iga punkti vahel läbi teha. On sisemised ja välised rituaalid, mida täidetakse paralleelselt:

1) Sisemised rituaalid: Viitan sisemistele rituaalidele rääkides vaimsetele/emotsionaalsetele koridoridele, mille mängija peab läbima. Olen need jaganud kolme faasi: ülesaamine eelmisest punktist, järgmise punkti mustri planeerimine ning lõõgastumisrituaal.

2) Välised rituaalid: need rituaalid on rutiinid, mida näevad ka asjasse pühendamatud kõrvalseisjad. Enamasti võetakse siis reket teise kätte, et domineeriv käsi saaks puhata, kasutatakse ajaplaneerimist, et võita ettevalmistuseks vajalikku aega juurde, kuivatatakse higi või vaadatakse reketi keelestut, et silmi puhata.

Kui sportlane on kord rituaalide olemusest aru saanud, mõistab ja arendab neid nii, nagu talle vajalik, siis on ta teel kõrgemale tasemele.

Vanemad, leppige treeneritega kokku ning planeerige aeg, kus saate harjutada sette, nii et teete alati läbi ka kohustuslikud punktidevahelised rituaalid.

– Raamatu “Tennisevanemate käsiraamat” I osa esikaas / Foto: Indrek Raudkivi
scroll to top