WTA 250 turniirini Tallinn Open on veel aega kaks ja pool kuud, aga ettevalmistus käib juba hoolega ning tegeldakse juba ühe probleemiga – üllatuslikult on maailmas praegu tekkinud tennisepallide tootmise kriis.
Täna Tallinna Kalevi väljakutel enne Eesti meistrivõistluste mänge toimunud Tallinn Openi pressikonverentsi tervitasid läbi telesilla ka WTA tegevjuht Steve Simon ja asepresident Fabrizio Sestini. “Praegu on parim aeg pidada turniir Eestis, kui teil on maailma paremikus Anett Kontaveit ja Kaia Kanepi ning kasvamas häid noormängijaid. Lisaks on Eestis kõrge tennisekultuur. Loodan, et see turniir leiab koha kalendris veel paljudeks aastateks,” ütles Sestini.
Eestil tekkis võimalus korraldada turniiri kahel põhjusel. Esiteks, Hiina on loobunud sügiseste WTA turniiride korraldamisest ja teiseks seoses Ukraina sõjaga ei korraldata enam turniire Venemaal. Esialgu saigi Tallinn Open endale Kremlin Cupi litsentsi, nagu teavitas Eesti Tennise Liidu peasekretär Allar Hint. “Pakkumine, mis meile tehti, on unikaalne,” ütles Hint. “Maailmas ongi vaid 50+ sellist turniiri ning mainitud sõda ja muud mured maailmas mängisid meile võimaluse kätte.”
Kuid ETL poleks saanud turniiri korraldada Tallinna linna abita, aga linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul ei olnud neil raske teha toetavat otsust. “Rahvusvahelise turniiri korraldamine Tallinnas on meile auasi,” ütles Kõlvart. “Igal üritusel on oma majanduslik mõju, aga arvan, et peamine eesmärk seisneb hoopis selles, et tippsport on nii-öelda massispordi vedur. Mida rohkem anname tippsporti ressursse, seda rohkem arendame laste ja noorte sporti. Aga muidugi on siin ka pragmaatiline lähenemine – iga selline üritus lisab tuntust Tallinna linnale ja innustab ka teisi alaliite korraldama siin võistlusi. Lisaks meelitab kohale turiste, kes jätavad siia raha. Oleme uhked ka selle üle, et terves maailmas saab Tallinna linna näha tele-eetris.”
Kõlvart tänas tenniseliitu, et nad sellise initsiatiiviga linnajuhtide jutule tulid. “Iga suur asi sõltub eelkõige inimestest, kes seda ette võtavad, ja siis alles ressurssidest,” sõnas Kõlvart ja lisas, et käesoleva aasta turniirile antud 400 000 euro suurune toetus tulenes sellest, et turniir ikkagi toimuda saaks. “Edaspidi saab summa olema suurusjärgus 100 000 eurot nagu meil on traditsiooniliselt eelarves selline rida rahvusvaheliste spordiürituste toetamiseks.”
Hint ütles, et lisaks Tallinna linnale tuleb turniiri korraldamise võimaluse eest tänada ka WTA-d. “Meil on mõlemapoolne soov, et see turniir jääks kalendrisse,” ütles Hint. “Me ei korralda turniiri üksi, suhe WTA-ga on olnud väga hea ja toetav.”
Hindi sõnul on turniiri korraldamisel palju plusse: “Inspiratsiooni saab terve meie tennisekogukond, lisaks maine ja majanduslik pool. Eesti mängijatel, kes saavad turniirile vabapääsmeid, on võimalus särada ja fännidele saame pakkuda maailmatasemel tennist ning näidata Tallinna muule maailmale. Ootame siia ka rahvusvahelist publikut. Korralduses on meie eesmärk saavutada sama tase nagu sel nädalal lõppeval Wimbledoni turniiril.” Viimane lause tekitas kuulajais elevust, aga Hint lisas: “Ma ei tee nalja. See ei olnud sõnakõlks – tahame korraldada turniiri, mis jääb kõigile meelde. Saab olema meeleolukas ja eeskujuks teistele.”
Praktilises mõttes on korraldus juba alanud. Näiteks on planeeritud 2500 kohaga tribüün, mille kohta küll Hint (seekord naljaga pooleks!) ütles: “Pean teid kurvastama, et tegelik number on 2450.” Alanud on pallilaste ettevalmistus ja nende kogumine üle Eesti, joonekohtunike värbamine peatselt algab. “Töötame selle kallal, et esimest korda Eestis kasutada kotkasilma, mis tähendab, et mängija saab vajadusel nõuda elektroonilisel teel palli maandumisjälje kontrollimist. WTA poolt on peakohtunik ja pukikohtunikud, kellele saabumisel hakkame õpetama eesti keelt – kõigil turniiridel loetakse seisu ja antakse käsklusi kohalikus keeles, kohtunikele on see tihti väga põnev taas uut keelt õppida,” rääkis Hint.
Nagu sissejuhatuses märgitud, on ootamatu probleemina tekkinud tennisepallide puudus. Turniiriks on vaja umbes 5000 palli. “Kõikidele muudele kriisidele on maailmas lisandunud pallikriis,” ütles Hint. “Tennisepallide tootmine on täna väga piiratud. Eesmärk on leida pallid, mis on WTA poolt litsentseeritud ja ka pallipartner. Sportland Eesti paneb riidesse pallilapsed, kohtunikud ja vabatahtlikud, mängijaid majutab Tallink City hotell.” Hint mõistagi tänas ka Forus Tennisekeskust, kus turniiri 24. septembrist 2. oktoobrini toimuma saab. Tähtis on ka mängude edastamine interneti ja teleühenduse kaudu. Tähtsamaid mänge hakkab näitama TV6, aga kõiki kohtumisi saab näha Delfi striimist. Selleks, et õppida teistelt korraldajailt on Eesti Tennise Liit juba teinud koostööd ka “suure venna” (Hindi väljend) Rally Estoniaga.
Kes Tallinn Openil mängivad, seda on praegu vara öelda, registreerimine läheb lukku neli nädalat enne võistluse algust. Kuid jagatakse ka vabapääsmeid ehk wild card’e. Siin on ka oma piirangud, näiteks WTA 250 turniirist võib osa võtta ainult üks esikümne mängija ja kui sellel kohal püsib septembri lõpuks Anett Kontaveit, on tema see, kes vabapääsme teenib, vastasel juhul võib ka olla mõni teine mängija. Kokkuleppel rahvusvaheliste korraldajatega antakse vabapääsmeid nii põhiturniirile kui ka kvalifikatsiooni 2+2, mis tähendab, et pooled on Eesti tennisistid ja ülejäänud välismaalased. Täna selgub Eesti naiste tennisemeister, kellele on lubatud vabapääse kvalifikatsiooni – seega on finaalil ka oma lisastiimul.
Hint lisas, et lähinaabritest käivad läbirääkimised Läti esireketi Jelena Ostapenkoga, kuid Rootsi esireket, Eesti juurtega Rebecca Peterson peaks igal juhul Tallinnas mängima. Venemaa ja Valgevene tennisistide osas on korraldajate seisukoht, et neid ei tohi turniirile lubada, aga selleks vajatakse valitsuse otsust, sest WTA nende mängimist ei keela.