Anett Kontaveit pääses WTA finaalturniirile viimasena, ent tennisemaailm vaevalt teda sellel võistlusel autsaideriks peab. Niivõrd hea on olnud Anetti minek viimastel kuudel.
Kuid seda tuleb tunnistada, et seitse vastast, kellega Anett Guadalajaras (Mehhiko) alates 10. novembrist tiitli pärast võitleb, on kokkuvõttes tema vastu plussis 17:10. Vaatame kõik rivaalid ükshaaval läbi, aga kui üldises plaanis kokku võtta, siis geograafiliselt on tegemist igava turniiriga, sest kõik kaheksa mängijat on Euroopast. Punkti ühekülgsusele pani Anett ise, sest tema tõrjus viimaselt finaalikohalt välja aafriklanna Ons Jabeuri. Riikidest on esindatud kuus, sest Tšehhi ja Hispaania on Mehhikos kahe mängijaga.
Vanuse poolest on Anett finaalturniiril täpselt keskel: kolm mängijat on temast vanemad, kolm nooremad ja üks sama vana. Barbora Krejcikova (Tšehhi) ei ole küll päevapealt sama vana, aga kuus päeva vanemat võib pidada täiesti eakaaslaseks. Muide, sünniaasta 1995 domineerib, sest lisaks Anettile ja Krejcikovale on sel aastal ilmale tulnud Maria Sakkari (Kreeka), kes sai suvel 26-aastaseks. Üks üldine fakt veel: Karolina Pliškova mängib oma viiendal ja Garbine Muguruza neljandal WTA finaalturniiril, aga kõik ülejäänud kuus tennisisti on debütandid!
Veidi ka mängupaigast. Guadalajara asub Mehhiko lääneosas pealinnast Mexico Cityst ligi 500 km lääne-loode suunas. Paarisaja kilomeetri kaugusel on Vaikse ookeani kuurortlinn Puerto Vallarta, kuid Guadalajara ise mere ääres ei asu, vaid paikneb keskmäestikus. Ta on Mehhiko suuruselt teine linn ning kuna elanike arvu andmed on erinevad, siis kirjutame, et linnas elab umbes 1,5 miljonit elanikku, aga metropolis (Guadalajara pluss eeslinnad) üle 5 miljoni. Merepinnast on Guadalajara 1500 m kõrgusel, kuid vaatamata sellele on seal novembriski üsna soe – päevased temperatuurid keskmiselt +26 ja öised +12. Guadalajara novembrikuu keskmine temperatuur on umbes kaks kraadi kõrgem Eesti juulikuust, aga mitte soojem kui meie tänavune juuli. Vihma sajab seal ainult suvel, oktoobri keskpaigast mai lõpuni on peaaegu garanteeritud kuiv ilm.
Sobivate ilmaolude tõttu mängitakse turniir välisväljakutel Panamerica Tennis Center’i nimelises keskuses, mis avati 2010. aastal ja seal toimus 2011. aasta Panameerika mängude tenniseturniir. Sponsori järgi nimetatakse turniiri Akron WTA Finals Guadalajara. Turniiri reeglitest ja auhinnarahadest me siinkohal ei räägi, aga ilmselt enamik tennisesõpru teab, et turniir peetakse kahes neljaliikmelises alagrupis, mille kaks paremat pääsevad poolfinaali.
Nüüd aga Anetti vastastest hooaja edetabeli järjekorras (sulgudes 2021. aastal kogutud punktid).
Arina Sabalenka, Valgevene (4768). Valgevenelanna vastu on Anett lausa 0:4 kaotusseisus ja kaks neist on saanud tänavu. Kuid Sabalenka oli selgelt parem hooaja esimeses pooles. Oma esimese turniirivõidu sai ta juba jaanuaris Abu Dhabis ja teise maikuus Madridis, finaali jõudis veel aprillis Stuttgardis, kus ta veerandfinaalis ka Anetti võitis. Tõsi, Sabalenka jõudis poolfinaali nii Wimbledonis kui ka US Openil, mis peeti aasta teises pooles, ent samas tal ebaõnnestusid olümpiamängud ning Cincinnati ja Moskva turniir. Usutavasti loetakse Sabalenkat Anetti vastu ikka soosikuks. Sabalenka lööb väga kõvasti ja on üks väheseid, kes võib tempomängus ka praeguses vormis olevat Anetti haavata.
Barbora Krejcikova, Tšehhi (4518). Eakaaslasest tšehhitar on ainus finaalturniirist osavõtja, kellega Anett pole kordagi kohtunud. Nad ei ole isegi juunioride ITF-i turniiridel vastamisi sattunud. Võimalik, et ei satu nüüdki, kui neid erinevatesse alagruppidesse loositakse. Krejcikova on kindlasti 2021. aasta komeet, tal on kolm turniirivõitu, aga need kaaluvad üles Anetti neli, sest hulgas on ka Prantsusmaa lahtiste tiitel. Tšehhitar alustas tõusu märtsikuus Dubai WTA 1000 turniiri finaali jõudmisega, aga parim oli ta vahemikus mai kuni juuli, mil ta võitis kõik oma kolm tiitlit (lisaks Pariisile Strasbourgis ja Prahas). Ent ei saa sugugi öelda, et ta olnuks augustist oktoobrini nõrk, Cincinnati ja US Openi veerandfinaal ning Indian Wellsi kaheksandikfinaal räägivad siiski enda eest. Ta kaotas neil turniiridel ainult tugevatele: maailma esireket Ashleigh Bartyle (Austraalia), Sabalenkale ja Paula Badosale (Hispaania), kes hiljem sama turniiri Indian Wellsis võitis.
Karolina Pliškova, Tšehhi (4036). Pliškova on finaalturniiri teine mängija, kellele Anett omavahelistes kohtumistes nulliga kaotab (0:3). Kuid nende viimane kohtumine toimus 2019. aasta augustis. Pliškova ei ole pärast 2020. aasta jaanuari võitnud ühtki turniiri, aga paistis tänavu silma kolme kõva finaaliga: Wimbledonis ning kahel WTA 1000 turniiril, Roomas ja Montrealis. Rooma finaali tahaks Pliškova ilmselt unustada, sest ta kaotas seal Iga Swiatekile (Poola) 0:6, 0:6. Kuid Wimbledoni finaalis andis kõva lahingu Bartyle. Pliškova on võib-olla WTA finaali “must hobune”, sest viimase kahe kuu jooksul on ta mänginud ainult kaks turniiri – US Openi ja Indian Wellsi ning vältinud sagedast reisimist. Kuid praeguse seisuga julgeks pakkuda Anettile tema vastu häid šansse, sest tagajoonemängus on pikk tšehhitar haavatav.
Maria Sakkari, Kreeka (3346). Sakkari juhatab sisse WTA finaalturniiri tagumise viisiku, sest neljandat ja kaheksandat lahutab ainult 280 punkti. Kreeklanna 2021. aasta edu põhineb slämmiturniiri kahel poolfinaalil, mis talle kokku andsid 1560 punkti ehk ligi poole kogu punktisaagist. Prantsusmaa lahtistel kaotas ta matšpallilt Krejcikovale ja US Openil lahja mänguga Emma Raducanule (Suurbritannia), olles enne seda võitnud kaht favoriiti – Pariisis Swiatekit ja New Yorgis Pliškovat. Finaali jõudis Sakkari ainult Ostravas, kus kaotas Kontaveidile. Kreeklanna on olnud stabiilne, aga mitte päris tipus. Viimaste hooaegade põhjal võis teda pidada ebamugavaks vastaseks, aga Anetti Ostrava võit kummutas selle arvamuse vähemalt praegu. Üldseis on Sakkari kasuks 6:5 ja tänavune seis 2:2.
Iga Swiatek, Poola (3226). Poolatariga ei ole Anetti omavaheline seis halb (2:2), aga ta on viimased kaks mängu kaotanud ja mõlemad tänavu sama väärtusega turniiri samas staadiumis – Roland Garrosi ja US Openi 3. ringis. Swiatek on aga ilmselgelt hooaja teisel poolel mänginud kehvemini. Rooma turniiri veenev võit lubas teda pidada peasoosikuks Pariisis, aga ta kaotas seal teatavasti Sakkarile. Swiatek on pidanud WTA finaalturniiri osavõtjatest hooajal vähim mänge (48, võidud kaotused 35-13) ja saanud seetõttu ka vähim kaotusi, kuid pärast Roomat tal silmapaistvat tulemust pole. Esimese tänavuse tiitli võitis ta veebruaris Adelaide’is. Wimbledonis ja US Openil piirdus ta 1/8 finaaliga. Ei julgeks küll ennustada, kuidas lõpeb Anetti ja Swiateki mäng Mehhikos – mõnes mõttes oleks poolatar justkui favoriit, aga samas ei ole ka.
Garbine Muguruza, Hispaania (3195). Muguruzaga on Anetti seis täpselt sama, mis Swiatekiga ehk 2:2, aga kindlasti sooviks Eesti esireket nö kolmandast loosigrupist, kuhu nemad kahekesi kuuluvad, saada vastaseks hispaanlanna. Tema vastu oleks Anett kindlasti soosik, kõigi ülejäänute kohta võib öelda, et nii ja naa. Muguruza võitis küll ühe tänavuse tiitli kahest sügisel Chicagos, kuid hispaanlanna parim hoog sai otsa siiski märtsis. Tookord võitis ta kahel turniiril (Doha ja Dubai) 11st mängust 10. WTA 1000 tiitel Dubais oli hispaanlanna kõrghetk, aga näiteks slämmiturniiridel jäi laeks 1/8 finaal. Seda fakti, et Muguruzal on erinevalt kuuest rivaalist WTA finaalturniiri kogemused, ei tohiks üle tähtsustada.
Paula Badosa, Hispaania (3112). Badosa on ainus finalist, kellega Anett on plussis, kuid ainult tänu Ostrava turniiri 2. ringis saadud võidu tõttu, sest rohkem nad kohtunud pole. Ostravast sõitsid mõlemad USA-sse, kus Badosa saavutas elu parima tulemuse Indian Wellsi turniiri võitmise näol. Badosal oli tänavu kaks laineharja, neist Indian Wells teine, aga esimene pigem periood aprillist juuni keskpaigani, kui ta liivaväljakutel mängis välja sellise seeria: Charlestoni poolfinaal, Madridi poolfinaal, Belgradi turniiri võit ja Roland Garrosi veerandfinaal. Badosaga Anett alagrupis kohtuda ei saa, sest nad on koos viimases loosigrupis.
Anetti kolm vastast tulevad sellistest paaridest:
1) Sabalenka või Krejcikova. Loogiliselt võiks justkui eelistada tšehhitari. Tal on raskem ka, sest peab osalema kahes mänguliigis (paarismängu WTA finaal peetakse samaaegselt).
2) Pliškova või Sakkari. Julgeksin arvata, et Pliškova oleks soodsam vastane vaatamata 0:3 omavahelisele seisule. Kuid vahe on üsna väike.
3) Swiatek või Muguruza. Siin on kindel – loosiõnn tähendaks seda, kui Anetti gruppi satub Muguruza.
Aneti uus treener oli enne Anetti Arina Sabalenka treener. Põnev 🙂