Üllatustevaene päev USA lahtistel

Maailma kuues reket Jannik Sinner sai jagu Stanislas Wawrinkast, kes võidutses US Openil seitse aastat tagasi. / Foto: Getty images/Scanpix

Kui täna öösel selgusid USA lahtistel meistrivõistlustel viimased kaheksandikfinalistid, sai selgeks, et meeste üksikmängu ülemisel ja naiste üksikmängu alumisel tabelipoolel pääsesid edasi enamasti need mängijad, kes edetabeli põhjal pididki pääsema.

Meeste üksikmängus võinuks koguni seitse TOP16 mängijat tabeli ülemisest poolest 16 parema hulka saada, aga üllatas 22-aastane itaallane Matteo Arnaldi (ATP 61.), kes alistas kindlalt 6:3, 6:4, 6:3 Cameron Norrie (Suurbritanmia, 16). Arnaldi kaotas vaid ühe servigeimi teise seti algul, kui jäi taha 1:2. Aga ta kohe viigistas ja seega polnud itaallane kordagi raskes seisus. Arnaldi realiseeris murdepalle suurepäraselt – 6st 5.

Kuni tänavu juunini oli Arnaldi peamiselt Challenger’ide mängija ja neist kolm ta sel aastal ka võitis – Tenerifel, Murcias ja Heilbronnis, neist viimane oli juba Challenger 125 turniir. Selle võiduga Arnaldi kinnitas alles kanda esisajas, ehkki korraks käis ta 99. kohal ka kevadel, kui jõudis Madridi Masters 1000 turniiril kvalifikatsiooni kaudu põhiturniiri 3. ringi. Jooksvas edetabelis on Arnaldi tõusnud nüüd 47ndaks, aga ilmselt sealt enam kõrgemale ei tõuse, sest ta kohtub 1/8 finaalis Carlos Alcaraziga (Hispaania, 1). Kuid ka TOP50 sisse pääsemine on erakordne saavutus mängijale, kes 2022 augustis alles esmakordselt 200 parema hulka kerkis.

Siinkohal oleks paslik teha võrdlus Eesti esireketi Mark Lajaliga, kes tänavu kerkis maailma 235. reketiks 20 aasta ja 1 kuu vanuselt. Arnaldi oli umbes samal kohal (238.) 21 aasta ja 3 kuu vanuselt. Kahjuks ei saa küll sellisest võrdlusest teha automaatseid järeldusi, aga lootust need annavad.

Kõige oodatum oli eile võib-olla kolmekordse slämmivõitja Stanislas Wawrinka (Šveits) ja Jannik Sinneri (Itaalia, 6) kohtumine. See oli tasavägine kolmanda seti seisuni 4:4. Sinner võitis esimese, aga Wawrinka veel kindlamalt teise seti. Kolmandas oli itaallane murdega ees, aga Wawrinka võitles suurepäraselt ennast viigini. Ja kui ta selle oli saavutanud, näitas Sinner tõrjegeimis kõrget klassi ja läks uuesti ette 5:4. Mängu viimasest 10st geimist võitis itaallane 8 ja kohtumise 6:3, 2:6, 6:4, 6:2.

Samas polnud kohtumise tase siiski liiga kõrge – lihtvigu oli palju. Sinner tegi neid 61 ja Wawrinka 58, aga äralöökide paremus kuulus itaallasele 33:22. Sealjuures äralöökidest vähemalt kolmandik olid ässad – Sinner 12 ja Wawrinka 8. Kuid sellegipoolest arvatakse, et Sinner võib anda veerandfinaalis Alcarazile kõva lahingu. Eelmise aasta veerandfinaalis see juhtuski – Sinner servis tookord neljandas setis seisul 5:4 matši võiduks, aga kaotas viies setis. Mullu oli Sinner õnnetu – ta kaotas slämmiturniiridel kolm veerandfinaali, neist Wimbledonis 2:0 seisult Novak Djokovicile ja US Openil sai juba mainitud kaotuse Alcarazilt. Kuid Sinner murdis needuse tänavu, kui jõudis Wimbledonis poolfinaali, ent seekord sattus talle veerandfinaalis vastaseks üllataja Roman Safiullin.

Naiste üksikmängus võitles taas vaprale Elina Svitolina (Ukraina, 26), aga Jessica Pegulast (USA, 3) jagu ei saanud. Võrdne mäng kestis kolmanda seti seisuni 2:2, siis võitis Pegula neli geimi ja mängu 6:4, 4:6, 6:2. TOP16 mängijaist on naiste üksikmängu tabeli alumises pooles 1/8 finaali jõudnud viis, aga kuues on Madison Keys (USA, 17), keda võis Ljudmilla Samsonova (14) vastu pigem favoriidiks lugeda ja seda ameeriklanna ka kinnitas alates teisest setist – 5:7, 6:2, 6:2. Seega ikkagi kuus seaduspärast edasipääsejat nagu ka meestel.