Jah, nii see on, et üks suur üllataja jõuab Prantsusmaa lahtiste finaali, kuid juba homme saame teada, kas selleks on 17-aastane Mirra Andrejeva või Jasmine Paolini (Itaalia, 12).
Alustame väiksemast üllatusest, sest see mäng peeti varem. Paolini suutis 6:2, 4:6, 6:4 välja lülitada Jelena Rõbakina (Kasahstan, 4), kes erinevalt itaallannast ei ole küll liivaväljakute mängija, aga piisavalt hea tasemega, et ka sellel kattel kõrgele kohale pretendeerida.
Esimene sett võinuks ka 6:0 lõppeda, ehkki teisalt võinuks seis ka 4:4 olla. Nimelt võitis Paolini avasetis oma servil peaaegu kõik punktid (alles seisul 5:2. 40:0 kaotas ainsa), aga Rõbakina oli kõigis servigeimides 15:40 taga. Ta suutis neli korda sellest seisust välja tulla, aga esimeses ja seitsmendas geimis kaotas ikkagi pärast tasamängu. Nii et tõesti võinuks Kasahstani tennisist jääda nullile, aga tal oli ka võimalus pääseda.
Teises setis oli Paolini murdega ees ja endiselt vaevas Rõbakinat probleem, et eeskäe ründelöökidel lendasid pallid auti. Samas oli Paolini tagajoonemängus piisavalt terav ja niisama lihtsalt Rõbakina initsiatiivi ei saanud. Seega ei saa itaallanna edu ainult vastase vigadega põhjendada. Paraku eduseisul 4:3 servima asudes tuli itaallannale ikkagi “võiduvärin” sisse (ta ise ütles intervjuus, et “emotsioonid lõid üle pea”) ja ta kaotas seti. “Aga ma teadsin, et vastane on tugev mängija, kes on ennegi kaotusseisudest välja tulnud. Tennis selliseid asju juhtub ja püüdsin unustada, kuidas läks teises setis. Aktsepteerisin seti kaotust, aga õnneks säilitasin külma pea otsustavaks setiks ja suutsin võidelda edasi,” ütles itaallanna.
Otsustav sett algas vastastikkuste murretega, kuid seisult 2:2 suutsid mõlemad servi hoida, kuni seisul 4:4 mängis Rõbakina vigaderohke geimi ja andis Paolinile võimaluse. Kohe esimese matšpalli itaallanna realiseeris. Äralöögid võitis Rõbakina 35:22, kuid siin on suur osa serviässadel, mis olid maailma neljanda reketi kasuks 10:1, seega mängust tehtud äralöögid 25:21. Aga palju suurema miinusega kaotas Rõbakina lihtvead, mida ta tegi 48 Paolini 22 vastu. Itaallanna jäi seega äralöökide/lihtvigadega nulli, mis liivaväljakul on hea näitaja.
Kui Paolini võitu Rõbakina üle võis veel kuidagi ennustada, siis Arina Sabalenka (2) kaotust 17-aastasele Andrejevale vaevalt keegi uskus. Andrejeva oli mänginud väga hästi Madridi turniiril nii mullu kui ka tänavu. Aga saatus oli sarnane – välja langes ta siis, kui vastu tuli Sabalenka. Mullu kaotas Andrejeva Madridis 1:6, 4:6 ja tänavu 3:6, 1:6. Seega kolm on kohtu seadus ja nüüd siis pidi Pariisis tulema kolmas kaotus.
Kohtumine algas oodatult ja Sabalenka asus 3:1 juhtima. Kuid siis leidis ta ennast 3:5 kaotusseisust ning lisaks kurtis kas mingit kerget vigastust või terviseriket arstile. Korraks jäi mulje, et Sabalenka ei suudagi lõpuni mängida, aga just raskel hetkel hakkas ta paugutama ja tegi seda ka suhteliselt väheste vigadega. Nii võitis Sabalenka seti ja kuigi oli selge, et mäng tuleb raskem kui kaks eelmist, oli maailma teine reket võiduteel.
Kuid Andrejeva, keda aprillist alates juhendab 2021. aastal WTA parimaks treeneriks valitud hispaanlanna Conchita Martinez, mängis endiselt visalt ja pani Sabalenka võimsusele vastu kavaluse. Teises seti seisul 4:5 Sabalenka järsku murdus ja mängis viimase geimi kehvasti. Ilmselt miski valgevenelannat ikkagi häiris, aga see ei varjuta fakti, et Andrejeva vääris 6:7, 6:4, 6:4 võitu. Tema ootamatud löögisuuna muutused, õigeaegsed tilkpallid ja matšpallil veel tehniliselt ideaalselt sooritatud ületõste – see kõik tekitas spetsialistides ja publikus imetlust.
Väljaku intervjuus Mats Wilanderile ütles Andrejeva, et ta oli niivõrd keskendunud mängule, et unustas tulemuse. “Kui ma viimase punkti võitsin, siis ise arvasin, et päästsin murdepalli,” tunnistas Andrejeva naerdes. “Olin enne mängu väga närvis, teadsin ka seda, et mu vastane on publiku lemmik, aga olin meeldivalt üllatunud, et mind nii palju toetati.”
Wilander imestas, kuidas on tennisist 17-aastaselt nii küps taktikaliselt. “Ma ei oskagi öelda. Lihtsalt näen väljakut ja tean, kuhu peab lööma. Kõik on üsna intuitiivne. Näiteks tegi ka treener tänaseks mänguks plaani, aga kohtumise käigus ma juba selle unustasin,” naeris Andrejeva uuesti, kuid tõstis seda väga esile, et Martinez nõustus teda juhendama. Meenutame, et Martinez oli Garbine Muguruza treener nii Wimbledoni turniiri kui ka 2021. aasta WTA finaalturniiri võitmise ajal, samuti mängis hispaanlanna juhendamise ajal (2018-2019) üsna hästi ka Karolina Pliškova.
Erinevalt Paolinist suutis aga Andrejeva vastasest parem olla nii äralöökidega (43:40) kui ka lihtvigade vähesusega (26:41). Murdepalle realiseeris Andrejeva 14st 8 ja Sabalenka 6st 6. Murrete suur arv eeldab, et serv polnud kummalgi väga hea ja nii see oligi, sest Andrejeva lõi esimest servi sisse 49 ja Sabalenka 53%, punkte võideti vastavalt 57 ja 53%. Kuid just need numbrid eelistavad Andrejevat, sest Sabalenka jaoks on servi õnnestumine olulisem faktor.
Andrejevat ei tohi alahinnata, aga tundub, et poolfinaali kerge soosik on Paolini, kes on juba järgmiseks nädalaks kindlustanud pääsu esikümnesse, aga poolfinaali võitmisega tõuseks ta isegi seitsmendaks. Ja alles neli aastat tagasi see oli, kui Tallinnas FedCupi turniiri matšil Eesti – Itaalia ei pannud meie vastased Paolinit mängima, sest arvasid, et ta Anett Kontaveidile niikuinii vastu ei saa . Prooviti hoopis Camila Giorgit ja ilmselt õigustatult, sest Anett võitis teda alles otsustavas setis 7:6.
Paolini on täpselt kümme päeva noorem kui Kontaveit, aga me ei mäleta, et kunagi oleks itaallanna olnud Eesti tollase esireketi rivaal. Ei olnudki, sest kuni 2023. aasta augustini, mil Kontaveit juba suurest tennisest loobus, polnud Paolini veel kordagi TOP40 sekka mahtunud. Ja esimest korda TOP20 hulka jõudis ta tänavu veebruaris pärast Dubai turniiri võitmist, mis kergitas itaallanna 14. kohale.
Andrejeva puhul me muidugi ei pea mingit ajalugu otsima, sest temal on parimad aastad kindlasti ees, aga TOP30 hulka tõuseb ta järgmisel esmaspäeval esimest korda. Hetkel on noor venelanna jooksvas edetabelis 23., aga poolfinaali võitmine kergitaks ta 16. kohale.