fbpx
Close

SUUR LUGU | Ülevaade neljast tippu kuuluvast tenniseakadeemiast, kus treenimas ka eestlased

– Rafael Nadal ja Roger Federer Nadali akadeemias / Foto: Reuters/Scanpix

Noorte lootustandvate kui ka juba profituuril kaasa tegevate tennisemängijate minek erinevatesse rahvusvahelistesse tenniseakadeemiatesse muutub järjest populaarsemaks. Panime kokku ülevaate neljast tenniseakadeemiast, kus treenivad ka Eesti tennisistid.

Rafael Nadali Tenniseakadeemia

Saviliivaväljakute kuninga Rafael Nadali nimeline tenniseakadeemia on asutatud 2016. aastal ning on juba mõne aastaga kasvanud üheks edukaimaks noori mängijaid koolitavaks akadeemiaks. Ülisuur ja modernne tennisekeskus asub Nadali kodukohas Manacori linnas Mallorca saarel, kuhu algselt ehitati 26 tenniseväljakut, kuid pärast laiendust koosneb kompleks juba 45 väljakust! Suureks plussiks on kindlasti ka akadeemia asukoht ja sellest tulenevalt pea aastaringselt soodne kliima õues mängimiseks.

Rafael Nadali akadeemias on tennisetreeningute aluseks võetud hispaanlase enda oskused ja võimed, mis talle edu on toonud (liikuvus, võidutahe, intensiivsus, keskendumine ja võitluslik mentaliteet). Kuna tennisemäng on muutumas aina kiiremaks, punktid lühemaks ning serv ja tõrje järjest olulisemaks edasise punkti mängimise arengus, peavad mängijad olema võimelised tegema otsuseid lühema aja jooksul kui varem. Eesti noortest treenib Nadali akadeemias 15-aastane Karola Suviste, kes rääkis suve lõpus Tennisnetile antud intervjuus, et võrreldes kodumaaga on Hispaanias treeningud palju intensiivsemad, ning ainuüksi soojaks löömine kestab umbes 40 minutit. “Löögi korduste arv on palju suurem, tennisetrenn kestab umbes kolm tundi. Võistluskoormus on ka piisav, palju saab end proovile panna erinevates Hispaania linnades, enamasti on vastased päris kõrgel tasemel – ka see arendab,” ütles Suviste.

Noortel on võimalus treenida kolme erineva programmi raames: aastane- ja semestriprogramm, nädalane treeningperiood või suvelaager. Püsivalt akadeemias elavate noormängijatel on nädalas 17 tundi tennist ja 6 tundi füüsilist treeningut.

Nadal ise on öelnud, et akadeemia elus on ülioluline roll ka vaimsel treeningul. Psühholoogiliste harjutustega tegeletakse nii väljakul kui ka pärast tennisetreeningut, mille eesmärk on noori arendada mitte ainult sportlaskarjääriks, vaid ka muudeks eluvaldkondadeks. Lisaks tennisele, füüsilisele ja vaimsele ettevalmistusele on noore tennisisti akadeemiaelu osaks ka spetsiaalne isiklik toidukava ja muidugi ka võistlemine.

Õppeaasta Nadali akadeemias maksab ligikaudu 60 000 eurot.

Good to Great Tenniseakadeemia

Rootsis baseeruva tenniseakadeemia on asutanud Magnus Norman, Nicklas Kulti ja Mikael Tillström, kes kõik on Rootsi eest mänginud Davis Cupi koondises. Prantsusmaa lahtistel 2000. aastal finaali jõudnud Magnus Norman on omal ajal ka Eestis peetud rahvusvahelisel ITF turniiril kaasa teinud. Good to Great akadeemia asub Catella Arenal ning kui treeninguid peal ei ole, on igaühel võimalus väljakutel mängida. Akadeemia koosneb seitsmest kõvakattega siseväljakust, millele lisandus 2019. aasta suvel seitse saviliivaväljakut õues. Hetkel töötab seal täiskohaga 11 treenerit, kes saadavad mängijaid ka võistlustel.

– Good to Great akadeemia üks asutajatest Magnus Norman | Foto: AFP/Scanpix

Good to Great tenniseakadeemia filosoofia põhineb sõnal CARE: concentration – attitude – respect – energy (keskendumine – hoiak – respekt – energia).  Samuti on Good to Great akadeemias oluliseks märksõnaks kvaliteet – õppekohad on limiteeritud ning ühel treeneril on tavaliselt maksimaalselt kolm õpilast, seega keskendutakse väga palju personaalsele lähenemisele.

Good to Great akadeemias saab treenida nelja erineva programmi raames: valikus on aastane, nädalane, päevane ja “pärast kooli” treeningpakett. Samuti korraldatakse suvel treeninglaagreid. Püsivalt akadeemias elavad noormängijad õpivad enamasti Interneti kaudu, kuid akadeemia teeb koostööd ka Laurel Springsi kooliga. Eesti mängijatest treenib Good to Great akadeemias 18-aastane Alexander Georg Mändma ja hiljuti tegi otsuse Rootsis treenima hakata ka Kenneth Raisma (kuula ka Delfi podcasti “Matšpall” SIIT). “Akadeemia tingimused on väga-väga head ning siin on kõik, mis vaja, olemas – treenerid, füsioterapeudid, taastuskeskus ja muu. Kuigi teises riigis elamine ning perest ja sõpradest eemal olemine on raske, meeldib mulle siin väga,” ütles Mändma.

Tennisetreeninguid on nädalas umbes 10 ning nende kestuseks poolteist tundi, sellele lisandub füüsiline ettevalmistus ja taastus, millega tegeletakse akadeemias iga päev. Treeningu sisuks on Mändma sõnul tihti erinevate mängusituatsioonide läbi tegemine, ka mängitakse palju punkte. “Erinevus Eestiga on see, et siin on ühtlasemal tasemel oluliselt rohkem mängijaid kui Eestis,” tõi Mändma välja. Good to Great akadeemia raames treenib ka hetkel ATP edetabelis 15. kohal paiknev Stan Wawrinka.

Good to Great akadeemias on ühe õppeaasta hinnaks 35 000 eurot.

Mouratoglou Tennisekadeemia

Patrick Mouratoglou nimeline akadeemia on üks mainekamatest tenniseakadeemiatest kogu maailmas, mille prantslane juba 1996. aastal asutas, olles ise kõigest 26-aastane. Keskus asub Nice’i lähedal, Prantsuse Riviera piirkonnas, ning koosneb 34 saviliiva- ja kõvakattega väljakust. Hetkel töötab akadeemias 25 tennise- ja 7 füüsilise ettevalmistuse treenerit.

– Patrick Mouratoglou | Foto: EPA/Scanpix

Mouratoglou akadeemia on tuntud ka kui koht, kus näiteks Novak Djokovic, Serena Williams, Andy Murray ja Stefanos Tsitsipas oma ettevalmistusperioodil treenivad. Sarnaselt Nadali akadeemiale, on ka Mouratoglou keskuse asukoht suureks eeliseks näiteks Good to Great akadeemia ees – kliima lubab pea kogu aeg õues mängida.

Nagu ka eelnevate käsitletud tenniseakadeemiate puhul, on ka Mouratoglou akadeemias võimalik treenida erinevate programmide raames: noorte- ja täiskasvanute laagrid ning täiskohaga programm. Mouratoglou akadeemias ei järgita ühte ja ainsat meetodit, vaid keskendutakse igale mängijale personaalselt, mis tähendab, et igaühe jaoks arendatakse välja erinev treeningmeetod.

Kuna akadeemias saab maksimaalselt treenida 145 õpilast, peavad sisseastujad läbima personaalse intervjuu ja rea teste, nii sportlikke kui akadeemilisi. Osad mängijad aga saavad akadeemiasse personaalse kutse. Treeningute filosoofiaks on luua enesekindlad ja terviklikud mängijad, oluliseks peetakse ka akadeemiasisest atmosfääri ning tugevaid suhteid mängijate ja treenerite vahel.

Ka Eesti noored on jõudnud välja Mouratoglou akadeemiasse, hetkel treenivad seal 16-aastane Mark Lajal, 16-aastane Marten Murrand, 17-aastane Carol Plakk ja 21-aastane Kristjan Tamm. Tamm rääkis oma elust akadeemias Delfi “Matšpalli” podcastis (kuula SIIT) mullu suvel. “Ei ole olemas paremat kohta tennisistile kui Mouratoglou,” ütles Tamm, kelle mäng on tema enda sõnul tänu akadeemiale kindlasti stabiilsemaks läinud. Võrdluses Eestiga tõi Tamm välja, et nii treeningute arv kui ka intensiivsus on suurem, samuti treeningu kvaliteet, sest väljakul on mängijad maksimaalselt kahekesi. Treeninud on ta ka koos mitmete staaridega, näiteks Benoit Paire ja Caroline Wozniackiga. “Põhimõtteliselt olen väljakul hommikust õhtuni,” ütles Tamm. Lisaks valgustas oma elu akadeemias Kristjan Tamm ka Tennisneti podcastis „Kiire lõppmäng“. Kuulata on võimalik saadet SIIT.  

Mark Lajaliga tegi Tennisnet.ee podcasti 11. saate “Kiire lõppmäng”, mis jõuab meie lugejateni lähiajal.

Mouratoglou akadeemias on õppeaasta maksumuseks 80 000 eurot.

Ferreri Tenniseakadeemia

Hispaanias paikneva tenniseakadeemia asutajaks peetakse sageli David Ferreri, kuid tegelikult on selle loonud hoopis tema vend Javier Ferrer. Akadeemia tegutseb kahes kohas, La Nucias ja Jáveas, kus on vastavalt 12 ja 8 tenniseväljakut. Nagu eelnevalt mainitud, on kliima suureks eeliseks kõigi lõuna pool paiknevate tenniseakadeemiate puhul ja samuti on see ka Ferreri Tenniseakadeemia plussiks.

– David Ferrer oma perega profikarjääri lahkumisetendusel / Foto: ZumaPress/Scanpix

Üks kõige olulisematest asjadest, millele akadeemias rõhutakse, on briljantse tehnika arendamine ning seeläbi mängija varustamine laia löökide arsenaliga. Samuti on tähelepanu võistlussituatsioonide läbimängimisel, mis arendab mängijaid nii tehniliselt, taktikaliselt kui ka vaimselt. Nii nagu ka eelnevalt käsitletud akadeemiate puhul on välja toodud, lähenetakse ka Ferreri akadeemias igale mängijale personaalselt. Et jõuda iga mängija puhul täieliku potentsiaalini, keskendutakse võitjamentaliteedi, ülima füüsilise vormi ja laitmatu tehnika arendamisele.

Sarnaselt teistele tenniseakadeemiatele, on ka Ferreri akadeemias erinevad programmid. High performance programm on suunatud profisportlastele, kuid annual tennis + study programm võimaldab kombineerida intensiivsed tennisetreeningud õpingutega. Samuti on Ferreri akadeemias ka tavaline tennisekool ning jooksvad laagrid.

Eesti noormängijad, 14-aastaste poiste paremikku kuuluvad Petrik Tamtik ja Sander Sootla alustasid treenimist Ferreri akadeemias möödunud septembris ning on oma eluga Hispaanias väga rahul. Tennisnetile sügisel antud intervjuus ütlesid poisid, et treeningud leiavad aset kuus korda nädalas ning on võrreldes Eestiga oluliselt intensiivsemad – väljakul on maksimaalselt kaks-kolm last ja tennistreeninguid on päevas kaks, kokku umbes viis tundi. Samuti tõid Tamtik ja Sootla välja, et füüsilisele pannakse palju rõhku ning see on väga raske, näiteks tuleb vahepeal joosta korraga seitse kilomeetrit, mis poistele eriti ei meeldi.

Ühe kuu õppemaks mängijatele, kes treenivad Ferreri akadeemias vahemikus 7-12 kuud, on ligikaudu 1500 eurot. Seega on aastane õppemaks ligikaudu 18 000 eurot.

Autor: Nell Natali Kivi

scroll to top