Super! Anett Kontaveit sattus korraks raskesse seisu aga võitis teenitult! Finaalis!

See on võit! Anett Kontaveit pärast poolfinaali viimast punkti. / Foto: Reuters/Scanpix

Anett Kontaveit (8) alistas Guadalajaras WTA finaalturniiri poolfinaalis Maria Sakkari (Kreeka, 4) 6:1, 3:6, 6:3 ja mängib ööl vastu neljapäeva finaalis Garbine Muguruzaga (Hispaania, 6)!

Mämg, mis algul tundus tulevat kergelt, läks lõpus üha dramaatilisemaks ja võib-olla sel põhjusel tundub võit fännidele veel magusam. Täpsemalt öeldes läks Anettil vaja sattumist raskesse seisu, et teha see viimane ja otsustav spurt. Nimelt jäi Eesti esireket otsutavas setis murdega taha, aga võitis seejärel kaks geimi nulliga ja otsa Sakkari servil maratongeimi, kus tal oli ainult üks murdepall, mille realiseeris.

Kuid tulles mängu alguse juurde tagasi, siis esimese seti peamine märksõna oli Sakkari kahvatu esitus. Enda eest räägivad numbrid: Sakkari tegi esimeses setis 2 äralööki ja 13 lihtviga. Anettil jäi isegi suur varu, sest tema esimese servi õnnestumisprotsent oli avasetis vaid 54 ja äralööke tegi ta viis (8 lihtviga). Kohati oli Anetti mäng väga hea, aga see ei paistnud silma Sakkari saamatuse taustal.

Teises setis kõik muutus. Tegelikult panid juurde mõlemad, aga Anetti puhul see ei kajastu teise seti tulemuses. Sett oli õnnetu eelkõige sellepärast, et Anett oli murdele lähemal, aga ikkagi kaotas. Kaks pikka geimi vastase servil, esimene ja seitsmes. Kuigi Sakkari oli neis geimides juhtiv pool (tal oli kahes geimis kokku 10 geimpalli ja Anettil 3 murdepalli), mistõttu servi hoidmist võiks pidada seaduspäraseks, aga kahju oli ikkagi. Ja sellele justkui vastusena kaotas Anett seisul 3:4 oma servi, kui Sakkari teenis kogu mängu esimese murdepalli. Kreeklanna servis ikkagi teises setis ülihästi, ta lõi viies servigeimis kokku 6 ässa ja tema äralöökide/lihtvigade vahekord 11/8 oli kardinaalselt teistsugune kui esimeses setis. Seepärast ei paistnudki silma, et ka Anett oli plussis: 13 äralööki ja 11 lihtviga.

Otsustava seti algul tundus Anetti näos pisut ärevust. Kuigi seisuni 2:2 hoiti servi suhteliselt kindlalt, tulid punktid Sakkarile kuidagi lihtsamalt. Nüüd eksis juba Anett tunduvalt rohkem ja kokkuvõttes see nii oligi, et Anett tegi kolmandas setis viis lihtviga rohkem kui Sakkari. Kuid ilmselt oli Anettile vaja mingit tõuget, et mäng uuesti leida. Selleks tõukeks sai servigeimi kaotus üsna masendava esitusega. Jäänud 2:3 taha, võttis Anett ennast uuesti kätte ning äralööke tuli paremalt ja vasakult. Kuid tõeliseks maiuspalaks kujunes kaheksas geim Sakkari servil seisul 3:4. Kreeklanna oli ees 40:0 ja kokku oli tal 8 (!) geimpalli, aga Anett leidis alati vastuse ilusa ründelöögi näol. Kui ta lõpuks tänu Sakkari topeltveale murdepalli teenis, realiseeris ta selle kohe. Nüüd oli selge, et sellises psühholoogilises seisundis ei suuda Sakkari enam viimast geimi mängida. Anett loovutas vaid ühe punkti ning võit ja finaalikoht oligi käes!!

Väljaku intervjuus võisime näha vabanenud Anetti. Kui eelmised kaks võitu Guadalajaras olid tulnud liigagi lihtsalt, siis nüüd oli hoopis teine tera. “Mõtlesin, et kui see ongi siin viimane mäng, siis olgu, aga pean andma endast kõik,” ütles Anett. Lisame uusi kommentaare kolmapäeva jooksul.

Kokku olid äralöögid/lihtvead Anettile 32/34 ja Sakkaril 17/31. Sakkari lõi aga koguni 9 ässa, seega tegi ta mängust ainult 8 äralööki. Niivõrd selgelt domineeris Anett pallivahetusi. Eesti esireket ise lõi kuus ässa, topeltvigu tegid mõlemad kolm. Esimese servi õnnestumisprotsent oli Anettil lõpuks 64 (õige pisut üle tema keskmise) ja Sakkaril 58, esimeselt servilt võitis Anett 74 ja Sakkari 63% punktidest. Üldpunktidega oli Anetti ülekaal tegelikult veenev 93:78 ja ometi oli moment, kus võis juba karta kaotust. Õnneks oli see kartus asjatu.

Finaal Muguruzaga mängitakse ööl vastu neljapäeva taas kell 3.30. Nii et kordame fraasi: täna öösel me ei maga! On ju eelolev mäng veel tähtsam.