Male, ehkki küll mõttesport, on praegu üks väheseid alasid, kus peetakse koroonaviiruse ajal turniire, sest neid saab mängida onlainis arvuti ees istudes.
Sellega seoses kirjutab Tennisnet väikese loo nii ühe värske intervjuu kui ka varasema ajaloo põhjal. Esiteks, Eesti tennisistide seas on olnud häid maletajaid ja vastupidi. Suurmeister Paul Keres oli 1940ndate lõpus ja 50ndate alguses tugevuselt umbes Eesti esikümne piiril tennisemängija, kes paarismängus on tulnud isegi Kalevi meistriks.
Eestis Kerese järel kaua aega males teist kohta hoidnud Iivo Nei mängis samuti heal tasemel tennist ja maailmameister Boriss Spasski kutsus ta 1972. aasta kurikuulsal MM-matšil Robert Fischeriga oma sekundandiks. Kuigi see on pisut kuulujutu tasemel, olevat Nei valikul maailmameistri tiimi olnud suur osa ka tenniseoskustel, sest partiidest vabal päeval sai Spasski temaga palli lüües hoida füüsilist seisundit kõrgel.
Omakorda Eesti tennisemeistritest on kohalikult tasemel (näiteks Keila Maleklubi turniiridel) kõrget taset näidanud Ants Juhvelt, kes omas males I järku. Ja lõpuks meie 1980ndate ja 90ndate parim meesmängija Andres Võsand oli poisipõlves niivõrd hea maletaja, et seisis isegi valiku ees, kas hakata tennisistiks või mõttemängijaks. Siingi on rohkem kuulduste tasemel jutt, et kui hilisem suurmeister Lembit Oll asus TSIK-i (praegune Audentes) õppima, mängis ta teiste spordiõppurite vastu malet materjali (lipp, vanker, ratsu) ette andes. Oll võitis ka sellisel viisil kõiki… peale Võsandi, kes pisut enammaterjali omades suutis tippmaletajale vastu saada.
Eesti maletaja-tennisiste võiks veel lisada. On ju Mati Nei praegu üks meie edukamaid seeniormängijaid, aga võitnud medaleid ka males. Ning pärnakas Raul Kukk on tasemelt kuulunud Eesti TOP50 sekka mõlemal alal. Lihtsalt hea harrastusmaletaja on näiteks 1970ndate tipptennisist ja hilisem Kaia Kanepi treener Tiit Kivistik.
Tänastest maailma meeste tippmängijatest on oma maleoskusi kiitnud Daniil Medvedev, kes on öelnud, et nuputõstmine aitab tal parandada analüüsivõimet, mis tuleb kasuks ka tennises. Ilmselt ta siis võidaks TOP10 meestennisistide maleturniiri. Kuid samas teame, et male maailmameister Magnus Carlsen on omakorda tennisemängu kasutanud füüsilise treeninguna. Twitteris (seda fotot näete ka üleval) tegi Carlsen korra postituse, kus oli rahul, et võitis tennises 15:13 (ilmselt punktide, mitte geimidega) prantslast Maxim Vachier-Lagrave’i, kes hetkel koroonaviiruse tõttu pooleli jäänud male MM-i pretendentide turniiri juhib.
Nüüd aga loo juurde, kus Venemaa meedias sai sõna 2018. aasta kiirmale maailmameister (edestas poole punktiga Carlsenit ennast!) Daniil Dubov. Ta ise küll tennist mängida ei oska, aga on erakordne fänn, kelle lemmikmängija on Stan Wawrinka. Dubov rääkis, et just tennise tõttu on ta tellinud Eurosport Playeri vaatamise võimaluse. “Kahjuks juhtub tihti nii, et suure slämmi turniirid kattuvad minu malevõistlustega. Eriti veel US Openi või Australian Openi ajavahe puhul tekib dilemma, kas vaadata kella neljani hommikul tennist või minna õigel ajal magama, et mängida malet värskena,” ütles Dubov.
Kui aga Rafael Nadal ja Medvedev mängisid US Openi finaali, alustas Dubov parajasti teekonda Hantõ-Mansiiskisse male MK-turniirile. Enne lendu ta jõudis näha, et Medvedev kaotas kaks setti ja oli lõpptulemuses kindel. Saabudes võistluspaika lülitas ta Eurosport Playeri sisse ja nägi üllatusena, et mäng veel jätkub. “Kui võistlejaid viidi lennujaamast mängupaika, hakkasin bussis finaali uuesti vaatama ning minu seljataha kogunes umbes paarkümmend maletajat, nende seas tugevaid suurmeistreid, kes kõik vaatasid väikeselt ekraanilt koos minuga selle põneva mängu lõpuni,” ütles Dubov.
Arvestades, kui palju inimesi ühte bussi mahub, võime liialdamata öelda, et pooled maletajatest on tennisehuvilised!