Eelmisel aastal koroonaviiruse vaktsineerimise vastu jonninud Novak Djokovicil (Serbia, 4) näis olevat hapu seis, arvestades kõigi aegade slämmivõitude tabelit, aga pärast tänast on ta Rafael Nadaliga viigis 22:22.
Austraalia on Djokovicile nagu kodu, mis küll eelmisel aastal “oma poja” hülgas. Pärast seda, kui Djokovic võitis 2008. aastal Melbourne’is oma esimese slämmitiitli, oli ta tänaseni seal kaotajana lahkunud vaid viis korda ja ühe korra mängimata. Tänavuse Austraalia lahtiste käigus sai Djokovicist suurfavoriit, kui mõned rivaalid välja langesid. Muidugi oli ta peamine soosik ka enne turniiri algust.
Lõpuks jäi vaid Stefanos Tsitsipas (Kreeka, 3), kes enne turniiri paiknes Djokovicist edetabelis koha võrra eespool. Reielihase vigastusest, mis ehmatas Djokovici pooldajaid teises ringis, sai serblane jagu ja finaalis ei olnud tema parem jalg enam sidemes, vaid reie siseküljel kandis ta kinesioteipi. Kuid Djokovici boksis oli ka miski (või keegi) puudu – Novaki isa Srdjan Djokovic jäi eemale pärast skandaali, kui ta poseeris Putini pildiga Venemaa lipu kõrval. Nii isa kui ka Djokovic ise küll selgitasid, et vene lipp lehvis Serbia poolehoidjate seas ja samade lipuvärvide tõttu ei saanud Djokovic-seenior sellest aru, aga ta pidas ikkagi paremaks jääda tribüünilt eemale.
Raske öelda, kui tähtis oli finaalis selle algus, aga on fakt, et Tsitsipas ei saanud mängu hästi sisse. Esimeses kahes pallingugeimis servis ta halvasti, ta sai 14st esimesest servist sisse ainult 6, aga teiselt servilt võitis 8st punktist 2. Sellest oleks Djokovicile peaaegu piisanud kaheks murdeks, aga esimeses servigeimis Tsitsipas veel pääses 15:40 seisult. Kuid üks murre oli tõsiasi ja Djokovicil oma servil raskusi ei tekkinud. Tsitsipas aga parandas edaspidi servi päris selgelt ja näiteks mängu lõpuks oli tema esimese pallingu õnnestumisprotsent 65.
Teine sett oli kõige närvilisem ja Djokovic tegi selles setis oma 22st lihtveast pooled ehk 11, ka Tsitsipase lihtvigade arv (17) oli suurem kui teistes settides (kokku kreeklasel 42 lihtviga). Seisul 3:3, 30:30 pahandas Djokovic mingil põhjusel oma treeneritega. Tsitsipas sai servigeimi kätte ja Djokovicil oli seisul 3:4 raskusi keskendumisega, kuid 15:30 pealt päästis teda võrgutrips. Korra tuli tal seisul 4:5 päästa settpall, aga selle punkti võitis Djokovic kindlalt, vastasel võimalust ei tekkinud. Tie-break oli ka närviline, kui mõlemad eksisid just oma servi punktidel ja Djokovic tegi ka topeltvea. Seisul 4:4 oli kumbki mees võitnud servil ühe punkti, aga siis tegi Djokovic veel ühe minimurde ja võitis 7:4.
Kolmanda seti algul kaotas Djokovic oma ainsa servigeimi selles mängus, aga võib öelda, et õigel ajal. Tal jäi veel viis võimalust tagasi murda ja ta kasutas selle ära kohe teises geimis. Edaspidi servis Djokovic laitmatult – kolmandas geimis ta veel loovutas kaks punkti, aga seejärel võitis oma pallingugeimid nulliga. Tagajoonemäng oli samas üsna võrdne ja Tsitsipas ei jäänud grammigi alla, aga tie-break oli taas talle saatuslik. Üldiselt on kreeklane väga hea tie-break’ide mängija ja oli turniiril enne võitnud neid 5st 4, kuid maailma parima (homsest on selleks taas Djokovic) vastu ei piisanud. Tsitsipas jäi kolmanda seti viimases geimis taha 0:5 ja veel ühe minimurde võttis tagasi, aga seisul 6:5 sai Djokovic servida ja ta sundis eeskäelöögiga joonele vastase eksima.
Djokovici emotsioonid olid algul väljakul ja vastasega kätt surudes tagasihoidlikud, aga siis läks ta oma boksi juubeldama, lebas seal isegi korra pikali ja uuesti väljaku pingile istudes vappus nuttes – üleelamised olid ilmselt suured.
Tsitsipas rääkis autasustamisel vastasest palju. Kuigi teineteise kiitmine on mõistagi tavapärane, ei olnud kreeklane seekord sõnadega kitsi. “Sa oled tennise jaoks nii palju teinud ja muudad ka teisi mängijaid paremaks. Ka minu mäng on tänu sulle edasi läinud ja andsin endast täna parima, aga maailma suurima mängija vastu jäi sellest väheks,” ütles Tsitsipas. “Raske on kaotada teine slämmiturniiri finaal, kuid mul on alati lootus tulla tagasi ja tänu oma tiimile saan selle teoks teha, sest nemad annavad iga päev endast kõik, et minu ambitsioone täide viia.”
Ka Djokovic ütles, et tema ja Tsitsipas austavad teineteist. “Avaldan sulle tunnustust jõupingutuste ja võitluse eest. See ei ole kindlasti sinu viimane finaal. Sul on neid ees palju rohkem kui minul. Oled üks kõige professionaalsemaid ja huvitavamaid mängijaid tuuril,” ütles Djokovic. “Serbia ja Kreeka on mõlemad väikesed riigid, aga ka sealt võib edaspidi võrsuda parimaid. Ütlen noortele ainult seda, et unistage suurelt, siis saate võimaluse!” Djokovic tänas oma tiimi, kes on pidanud “tema rasket iseloomu taluma”. Kui treener Goran Ivaniševic selle peale naeris, ütles Djokovic: “Aga mida te naerate!? See karikas on teie oma sama palju kui minu oma.”
Natuke veel statistikat ka: lihtvigade arvust juba kirjutasime, aga äralöögid võitis Tsitsipas 40:36 ja nende hulgas ässad 15:7. Murdepalle oli üsna vähe ja Djokovic realiseeris neid 5st 2, Tsitsipas 3st 1. Sellest võib eeldada, et mõlemad võitsid esimeselt pallingult palju punkte, aga tegelikult oli vaid Djokovici 82% eeskujulik näitaja, Tsitsipase 72% on võib-olla pisut keskpärane, aga ilmselt saidki otsustavaks tema ohtrad servipunktide kaotused mõlemas tie-break’is. Samuti näitavad üldpunktid 112:94 ehk viie enamgeimiga +18 Djokovicile, et ta võitis servigeime kindlamalt. Ja eks seda oli näha ka mängust, ei pea selleks numbreid vaatamagi.
Enne meeste finaali selgusid ka turniiri eelviimased võitjad, kelleks olid taas Tšehhi paarismänguspetsialistid Barbora Krejcikova ja Katerina Siniakova (1). Naiste finaalis võitsid nad kümnendana asetatud Jaapani paari Shuko Aoyama/Ena Shibahara 6:4, 6:3. Nüüd on Krejcikova/Siniakova võitnud kokku seitse slämmiturniiri ja järjest neli viimast, kus nad on mänginud. Nimelt eelmisel aastal võitsid tšehhitarid kolm tiitlit, aga Prantsusmnaa lahtistel pidid loobuma Krejcikova haigestumise tõttu koroonaviirusesse.