Kui enne vaagisime Tennisnetis maailma meestennisistide esimese ja teise saja vanuselist struktuuri, siis selles loos vaatame põgusalt parimate naistennisistide vanust – kuigi kõnekäänd ütleb, et naiste vanusest ei räägita, on tennisistide andmed paraku igal pool kirjas.
Tuletame meelde, et meeste puhul moodustasid peamise grupi küll 26-29-aastased, ent üle 30-aastaseid oli paremikus sama palju, kui alla 25-aastaseid. Naiste puhul näeme, et nooremad on siiski ülekaalus, aga möödunud sajandil triumfeerisid slämmiturniiril sageli ka alla 18-aastased naistennisistid nagu Tracy Austin, Steffi Graf, Monica Seles, Arantxa Sanchez-Vicario, Martina Hingis, Serena Williams.
Niisiis, WTA esisaja vanuseline struktuur ütleb, et kõige rohkem on seal 21-25-aastaseid (selles rühmas on ka Anett Kontaveit), nimelt 42. Kuna tegemist on sajaga, siis arv tähendab ühtlasi protsenti. Kui lisada alla 20-aastased (neid on esisajas 9), on noored ehk siis U25 minimaalses ülekaalus 51:49.
Viimasest arvust 29 moodustavad 26-29-aastased ja 20 üle 30-aastased (siia kuulub ka Kaia Kanepi). Viiendik üle 30-aastaseid naiste esisajas on siiski suur arv, näiteks 20 aastat tagasi olnuks see mõeldamatu.
Kui nüüd vaatame maailma teist sada, siis põhivanused (21-25 aastaseid samuti 42 ja 26-29-aastaseid 26) jäävad enam-vähem samaks, kuid noorte (U20) arv (21) kasvab vanade (30+ mängijaid 11) arvelt. Eks see on kogu aeg nii olnud, et naiste tennises peaksid 20-aastaselt olema juba TOP200 seas, kui tahad tipus kanda kinnitada, meeste tennises on selles vanuses veel aega.
Kui võtame TOP200 mõlemad pooled kokku, jäävad vanad noorte vastu üliväikesesse ülekaalu 31:30 – siin on siis mõeldud 30+ ja U20 jõudude vahekorda. Sedagi poleks sajandi algul saanud olla.
Kui mõtleme viimase kümnendi (alates 2010) slämmivõitjatele, siis näeme palju 30-aastaseid või sellele künnisele väga lähedal asuvaid naistennisiste: Francesca Schiavone, Sam Stosur, Marion Bartoli, Flavia Pennetta, Angelique Kerber ja loomulikult Serena Williams.
Kas keegi on sel kümnendil võitnud naiste slämmiturniiri ka 20-aastasena või nooremana? Jah, Jelena Ostapenko ja Naomi Osaka (kuu aega enne 21. sünnipäeva). Napilt läks vanus üle Petra Kvitoval 2011. aasta Wimbledoni võites.
Meenutame, et sama noori mehi sel kümnendil slämmi võitnud pole, aga eelmisel kümnendil kuulusid nimekirja Rafael Nadal, Novak Djokovic ja Juan Martin Del Potro.