fbpx
Close

Nädalavahetusel selguvad FedCupi finalistid

Austraalia naiskond 1. ringi mängu järel, paremal esireket Ashleigh Barty. / Foto: AP/Scanpix

Käesoleval nädalal ei toimu ühtki WTA turniiri ja selle põhjus on lihtne – tegemist on FedCupi nädalaga, mil reeglina individuaalvõistlusi (välja arvatud ITF World Tennis Touri turniirid) ei peetagi.

Olulisi matše on kokku kümme: Maailmaliiga I grupi kaks poolfinaali ja neli üleminekumängu ning Maailmaliiga II grupi neli üleminekumängu. Kõigis kohtumistes mängitakse laupäeval kaks üksikmängu ning pühapäeval kaks üksikmängu ja paarismäng. Eesti jõudis 2010. aastal Maailmaliiga I grupi üleminekumänguni, kuid vastu tuli tugev Belgia, kellele kaotati 2:3. Kaia Kanepi alistas selles matši endise maailma esireketi Justine Henini.

Tänavu mängivad kõige olulisemates kohtumistes ehk poolfinaalides Prantsusmaa – Rumeenia ja Austraalia – Valgevene. Neist Rumeenia ja Valgevene pole kunagi FedCupi võitnud, kuid Austraalial on seitse tiitlit (viimati 1974) ja Prantsusmaal kaks (1997 ja 2003). Käesoleva kümnendi valitseja (6 karikavõitu vahemikus 2011-2018) Tšehhi langes seekord I ringis kodus 2:3 kaotusega Rumeeniale.

Erinevalt ülejäänud poolfinaali riikidest on prantslannadel hetkel TOP50 seas vaid üks mängija, Caroline Garcia (WTA 21.), sest Alize Cornet (55.) ja Kristina Mladenovic (66.) on küll endised TOP20 tennisistid, aga praegu edetabelis langenud. Prantsusmaa naiskonnas on üles antud ka maailma 53. reket Pauline Parmentier, kuid arvata võib, et naiskonna kapten Julien Benneteau ei pane 33-aastast veterani üksikmängus väljakule.

Võõrsil mängiv Rumeenia on paberil igatahes tugevam. Esmajoones muidugi tänu Simona Halepile (2.), kes ka Tšehhi vastu kaks võitu ära tõi, aga ka Mihaela Buzarnescu (30.) paikneb teise numbri võrdluses prantslannadest edetabelis kõrgemal. Irina Camelia Begu (83.) ja Monica Niculescu (132.) on eelkõige head paarismängijad, kes Tšehhi vastu tõid otsustava punkti.

Halep on öelnud, et ta paneb FedCupi võidu slämmivõiduga ühele pulgale ning just tänavu on ta eriliselt keskendunud naiskondlikuks karikavõiduks. “Oleme sellepärast autsaiderid, et vastastel on Simona Halep,” ütles Benneteau. “Ta on väga hea kõigis mänguelementides ja lisaks tugev võitleja.” Kuigi Halep võitis oma ainsa suure slämmi turniiri liivaväljakul (Roland Garros 2018), valisid prantslased ikkagi saviliivakatte, kuid mängitakse Roueni tennisehalli siseväljakutel. “Halep on niikuinii tugev igal kattel, aga meie tüdrukud mängivad sisetingimustes paremini,” põhjendas Benneteau võistluspaiga valikut.

Ka Austraalia ja Valgevene on välja pannud tugeva koosseisu. Brisbane’is algab võistlus Eesti aja järgi juba homme varahommikul kell 6. Austraalia valis kiire põrkega kõvakatte ja mängitakse muidugi väljas, sest Brisbane’is on aastaringselt soe. Selline väljakukate peaks olema tugevaim nii Austraalia esireketi Ashleigh Barty (9.) kui ka Valgevene esireketi Arina Sabalenka (10.) jaoks. Viimasel ajal on Barty olnud paremas vormis, mida tõestab ka turniirivõit Miamis.

Austraalia – Valgevene matši loos on juba toimunud ning esimeses mängus kohtuvad Samantha Stosur (77.) ja Sabalenka ning teises Barty ja Viktoria Azarenka (61.). Mõlema naiskonna treener-kaptenid tegid panuse kogemusele, sest edetabelis eespool on austraallannadest Daria Gavrilova (58.) ja valgevenelannadest Aliaksandra Sasnovich (35.). Austraalia ei ole aga oma teist TOP50 mängijat Ajla Tomljanovici (39.) koondisse valinudki. Austraalia kapten Alicia Molik ütles, et kaalukeeleks sai ka Stosuri parem vorm treeningutel.

Oma vastaste kiitmisega polnud kitsid Stosur ega Azarenka. “Ta mängib jõuliselt, tal on tugevad tagajoonelöögid. Pean üritama tema tugevust pisut ära võtta sellega, et olen ise agressiivsem,” ütles Stosur Sabalenka kohta. “Kui võrrelda meie karjääre, siis oleme praegu erinevas seisus,” ütles 2016. aastal emaks saanud Azarenka ennast Bartyga võrreldes. “Ta on väga hea mängija, kes on näidanud viimasel ajal häid tulemusi. Mul on tema edu üle hea meel, sest ta on ka suurepärane inimene,” kiitis Azarenka Bartyt.

Maailmaliiga I grupi üleminekumängudest on võib-olla meie jaoks kõige huvitavam lõunanaabri Läti heitlus Riga Arenal Saksamaa vastu. Ent selles matšis puuduvad naiskondade liidrid Angelique Kerber (5.) ja Anastasija Sevastova (13.). Nii on mõlemal poolel välja panna üks TOP30 mängija – Lätil Jelena Ostapenko (29.) ja Saksamaal Julia Görges (17.). Võimalik, et vaekausi kallutab Saksamaa kasuks Andrea Petkovic (71.), sest Sevastova eemalejäämisel ei ole Lätil panna Ostapenko kõrvale sama head mängijat. Diana Marcinkevica (267.) on üles antud Läti teise üksikmängijana.

Veel kohtuvad Maailmaliiga I grupi matšides Tšehhi – Kanada, USA – Šveits ja Belgia – Hispaania, mängudes Maailmaliiga II gruppi pääsemiseks või püsimajäämiseks kohtuvad Venemaa – Itaalia, Jaapan – Holland (maailmna esireket Naomi Osaka ei mängi!), Suurbritannia – Kasahstan ja Slovakkia – Brasiilia.

scroll to top