fbpx
Close

Mis nüüd saab? WTA ei ole Svitolina ja Potapova mängus võitjat välja kuulutanud

– Elina Svitolina / Foto: ETL

Nagu teame, on möödunud nädalal alanud Venemaa sõjaline sissetung Ukrainasse avaldanud suurt mõju ka spordimaailmale. Paljudel aladel hakatakse Venemaa (ja ka Valgevene) sportlasi või võistkondi turniirilt kõrvaldama. Tennises ei ole esialgu välja kuulutatud, et Venemaa mängijad võistelda ei tohiks.

Otsa tegi lahti Elina Svitolina, kes Monterrey turniiril esimesena asetatuna keeldus mängimast avaringis Anastassia Potapovaga (Venemaa). Svitolina lisas: “Ma ei süüdist Venemaa sportlasi. Veelgi enam, sooviksin austust avaldada mängijaile, eriti venelastele ja valgevenelastele, kes on vapralt avaldanud arvamust sõja vastu. Nende toetus on vajalik.”

Näiteks jõudis juba sõjavastast meelsust näidata Andrei Rublev, kes pärast Dubai turniiril tiitli võitmist kirjutas kaameraläätsele sõnumi: “No war!” (Ei sõjale! – toim.). Mõnes mõttes oleks kahju, kui niisugust seisukohta avaldavad tennisistid enam võistelda ei saaks, kuid kampaania on tegelikult ette võetud Venemaa riigi vastasena, sest ka president Vladimir Putinile on sport väga tähtis. See on lihtsalt üks võimalus avaldada talle mõju, et ta sõdimise lõpetaks.

Samal ajal tundub kummaline, et WTA kodulehekülg ei ole Monterrey sündmusest midagi kirjutanud ning tabelis ei ole Svitolina – Potapova mängule edasipääsejat kirja pandud. Kas mõlemad võeti turniirilt maha? Selline mulje jääb, kui WTA mingit seisukohta ei võta.

Kui minna ajalukku, siis juhtivad tenniseorganisatsioonid (enne ATP ja WTA sündi ka ITF) on reeglina poliitikast kõrvale hoidnud. Kui möödunud sajandi 1960ndatest aastatest alates oli Lõuna-Aafrika Vabariik peaaegu kõigist spordivõistlustest kõrvaldatud, mängisid selle riigi tennisistid turniiridel edasi.

Ka praegu võivad tennisejuhid võtta seisukoha, et nad ei puutu asjasse, aga sel juhul peavad otsustama, mis juhtub mängijaga, kes Venemaa tennisistiga keeldub kohtumast. Kui pannakse lihtsalt loobumiskaotus, võib turniiridel tekkida täielik kaos, sest nii läheks ju Venemaa mängijad lihtsalt loobumistega edasi ja otsustaksid võitja omavahel.

Võiks veel lisada, et ITF-i 25-tuhandelisel turniiril Nur-Sultanis (Kasahstan) kohtusid eile kvalifikatsioonis Marianna Zakarljuk (Ukraina) ja Darja Zelinskaja (Vemenaa). Mäng toimus ja Zelinskaja võitis 6:2, 6:3. Põhiturniiril mängib koguni 14 venelannat ja ka Eesti kolmandal reketil Elena Malõginal tuleb kellegagi neist kohtuda, kui ta avaringi mängu kasahhitari vastu võidab. Samuti käib hetkel Lyoni turniiril mäng Vera Zvonareva ja Alyson van Uytvancki (Belgia) vahel.

scroll to top