Mark Lajal ja Daniil Glinka alustasid Prantsusmaa Challengeri võiduga

Mark Lajal. / Foto: Igor Pissarev, ETL

Mark Lajal ja Daniil Glinka osalevad St Brieuc’i (Prantsusmaa) ATP Challengeri kvalifikatsioonis, kus mõlemad said avaringis võidu. Põhiturniirile pääsuks tuleb alistada veel üks vastane.

Lajal (ATP 389.) on kvalifikatsioonis asetatud esimesena – mõnevõrra ka õnnetu koht, sest see tähendab otse põhiturniirile pääsust esimesena väljajäämist. Lajal kohtus 32-aastase prantslase Jonathan Eyssericiga, kes on tugevam paarismängus (ATP 100.), aga üksikmängus alles maailma 897. reket. Lajalil oli võit sisuliselt käes, aga lõpuks tuli tal teises setis päästa kolm settpalli, et suuremate seiklustega mäng 6:4, 7:6, enda kasuks kallutada.

Esimene sett oli rahulik – Lajal sai murde kätte viiendas geimis ja hoidis seejärel servi kindlalt. Teise seti esimene geim osutus pikaks ja Lajal võitis geimi neljandalt murdepallilt, kusjuures ka prantslasel oli neli geimpalli. Teine murre seisuks 3:0 näis olevat mängu otsustanud, kihlveokontorites oli eestlase võidukoefitsient 1,01, aga Lajal andis kaks murret tagasi ja jäi taha 3:4. Seisul 5:6 päästis ta oma servil kolm settpalli ja lõpuks tie-break’is võitis 7:3. Lajal võitis esimeselt servilt siiski selgelt rohkem punkte (82 vs 70%) kui vastane ja küllap see kokkuvõttes otsustas.

Glinkal (ATP 779.) oli loosiõnne, sest ta sai avaringis kohtuda Sem Verbeekiga (Holland), kes on ATP edetabelis alles 1449. Glinkal võitis 6:3, 6:4, kuid teine sett oli pea sama seikluslik kui Lajali mängus. Eesti tennisist oli 1:3 taga, viigistas 3:3 ning järgmine geim Verbeeki servil kestis 20 punkti ja Glinka võitis selle kuuendalt murdepallilt. Aga ta kaotas otsa oma servi ja kogu eelnev pingutus näis olevat nullitud. Ent Glinka murdis seisul 4:4 uuesti ja tagas võidu.

Kvalifikatsiooni otsustavas ringis kohtub Lajal Amaury Rayneliga (Prantsusmaa, ATP 849.), kes on eestlasest aasta vanem (20). Glinka vastane on aga kvalifikatsioonis kolmandana asetatud Jurgen Briand (Prantsusmaa, ATP 416.).

St. Brieuci Challenger on tasemel 75, mis tähendab, et võitja teenib nii palju ATP punkte ja turniiri auhinnaraha on tuhandetes umbes sama suur (tegelikult 73 000 eurot). See on pigem madalama tasemega Challenger, näiteks täna lõpeb Phoenixis 175 taseme turniiri, kus mängis kaasa isegi Wimbledoni finalist (2021) ja endine esikümne mees Matteo Berrettini (Itaalia) ja veel mõned TOP50 mängijad. Kuid finaali jõudsid hoopis kvalifikatsiooni läbinud venelane Aleksandr Ševtšenko (ATP 132.) ja portugallane Nuno Borges (80.).

St. Brieucis mängitakse siseväljakutel, sest see asub Põhja-Prantsusmaal Bretagne’i poolsaarel La Manche’i väina ääres. Mängukohast vaid mõnekümne kilomeetri kaugusel asub Põhja-Prantsusmaa tuntuim suvituslinn St. Malo, kus merevesi on suviti umbes sama soe (või jahe!) nagu meie Läänemeres.