Leylah Fernandez jõudis poolfinaali!

Leylah Fernandez. / Foto: USA Today/Reuters/Scanpix

Naiste tennises ei saa üllatused otsa ja esmaspäeval 19-aastaseks saanud maailma 73. reket Leylah Fernandez (Kanada) on juba poolfinaalis!

Meenutame, et just Fernandez lülitas teises ringis 7:5, 7:5 võiduga välja Kaia Kanepi. Tookord arvas enamik Eesti tennisesõpru, et pigem ei vedanud teises ringis vastasega (Jil Teichmann) Anett Kontaveidil, kuid Kaial võiks olla veidi kergem. Näiteks Delfi küsis Kanepilt pärast avaringi võitu: “Teise ringi mäng kanadalanna Leylah Fernandeziga tuleb ehk lihtsam?” Kaia vastas tookord, et vasakukäelistega pole kunagi lihtne mängida, aga see vastus näitas, et ka tema ei aimanud, et Fernandez sedavõrd hea on.

Pärast Kanepi võitmist on Fernandez järjest alistanud Naomi Osaka (Jaapan, 3), Angelique Kerberi (Saksamaa, 16) ja nüüd veerandfinaalis Elina Svitolina (Ukraina, 5) 6:3, 3:6, 7:6. Neist kahel esimesel on kokku seitse slämmiturniiri võitu, aga Svitolina on pigem kolmest vastasest hetkel parimas hoos. Huvitav, et Svitolina ei pääsenud selles mängus kordagi ette. Pärast avaseti kaotust võitis ta teise seti, aga esialgu oli ikkagi viik. Seejärel pääses Fernandez murdega ette, ta juhtis 3:1 ja 5:2, aga Svitolina uuesti viigistas. Kuid nüüd Fernandez hoidis oma servi, juhtis taas 6:5. Svitolina viigistas jälle, aga ka tie-break’is ajas kogu aeg vastast taga: 1:4, 4:5, 5:6. Ei tea, kas Svitolina oli vaimselt väsinud pidevalt sammu võrra maha jäädes, aga seisul 5:6 tõrjus ta Fernandezi teise pallingu auti, ehkki Fernandez võitis kokku ainult 48% teise servi punktidest.

Väljaku intervjuus tänas Fernandez publikut, kes andis talle jõudu lõpuni võidelda. Ta tunnistas, et närveeris kõvasti, aga suutis täita treeneri seatud plaani ja võidelda iga punkti eest. Noor mängija näitas ka erakordset respekti vastase ees. “Elina on tõeline võitleja, mul oli suur au temaga mängida,” ütles kanadalanna.

Mäng olng oli tõeliselt nauditav, sest terve kohtumise vältel pidi Svitolina mõtlema, mida teha järgmisena. Mingitel perioodidel suutis ta domineerida, aga siis leidis Fernandez uue käigu. Eelmises ringis ei suutnud Kerber otsustavas setis enam midagi teha, aga Svitolina võitles visamalt. Paraku jäi üks samm ikkagi puudu, ehkki punktidega jäi ukrainlanna peale 99:97. Fernandez võitis aga äralöögid 42:32 ja tegi lihtvigu veidi rohkem (31:25).

Maailma jooksvas edetabelis on Fernandez tõusnud juba 36. kohale. Finaalipääs kergitaks ta 27ndaks ehk täpselt Anett Kontaveidi ette. Ööl vastu kolmapäeva selgub, kellega Fernandez poolfinaalis kohtub, kas Arina Sabalenka (Valgevene, 2) või Barbora Krejcikovaga (Tšehhi, 8).

Lõppenud on ka üks meeste veerandfinaal, kus 25-aastane hollandlane Botic van de Zandschulp taas üllatas. Ei, teisena asetatud Daniil Medvedevit (Venemaa) ta ei võitnud, aga kaks viimast setti mängis võrdselt. Maailma 117. reket oli esimene, kes suutis US Openil Medvedevi vastu seti võita, ent neljanda seti viimase geimi kolm lihtviga ei võimaldanud Van de Zandschulpil võitlust tie-break’is jätkata. Medvedev võitis 6:3, 6:0, 4:6, 7:5.