Kes võinuks seda arvata: Borna Coric võitis ATP Masters 1000 turniiri!?

Borna Coric Cincinnati turniiri võitjana. / Foto: AP/Scanpix

Ka meeste tennises juhtub üllatusi, ehkki neid on viimastel aastakümnetel olnud vähe. Borna Corici (Horvaatia, ATP 152.) võit Cincinnati ATP Masters 1000 turniiril on kindlasti selle sajandi üks suuremaid.

Viimasel paaril aastal on Masters 1000 turniire võitnud ka Hubert Hurkacz (Poola), Cameron Norrie (Suurbritannia) ja sel kevadel Carlos Alcaraz (Hispaania), kes tookord paiknes teises kümnes. Kuid need võidud kahvatuvad Corici Cincinnatis korda saadetu taustal.

Coric pääses turniirile nn protected ranking‘u (PR) abil (WTA nimetab seda special ranking), mis horvaadil on 27. See oli edetabelikoht, kus Coric paiknes 2021. aasta märtsis, pärast seda võttis ta aastase vigastuspausi. Täna avaldatud uues edetabelis on Coric kerkinud 152. kohalt 29ndaks, mis on ilmselt viimaste aastate suurim hüpe TOP200 sees (tagapool on võimalikud ka palju suuremad hüpped). Sellega saab Coric US Openil asetuse, ehkki mängima lubati ta slämmiturniirile vaid PR abil, sest põhitabelisse pääsejad selguvad alati kuus nädalat enne turniiri. Kuna hetkel on Corici tegelik edetabelikoht peaaegu sama kõrge kui tema vigastuseelne, siis ei ole Coricil pärast US Openit enam vaja PR-i kasutada.

Coric on tegelikult veel üsna noor mängija, ta saab novembris alles 26-aastaseks. Ta oli juunioride klassis omavanustest üks parimaid, võitis ka 2013. aastal US Openi noorteturniiri ja juba 2015. aasta augustis, enne 19. sünnipäeva, kerkis ATP edetabelis 33. kohale. Corici tugevaim tulemus tol hooajal oli Dubai ATP 500 turniiril poolfinaali jõudmine, aga ta jõudis ka Prantsusmaa lahtistel 3. ringi ja võitis ühe Challengeri.

2016. aasta lõpul käis Coric põlvelõikusel, kuid kaks järgmist hooaega olid tal tugevad. Kummalgi aastal võitis ta ühe ATP turniiri ja jõudis 2018. aasta US Openil 1/8 finaali. Oktoobris mängis Coric oma karjääri esimeses ATP Masters turniiri finaalis, olles alistanud poolfinaalis Roger Federeri. Finaalis kaotas ta Novak Djokovicile. Novembris kerkis horvaat karjääri parimale kohale, mis on 12. Järgmised hooajad aga enam nii head ei olnud ja Coricit hakkasid kimbutama vigastused. Tal oli probleeme seljaga, aga lõpuks võttis ta suure pausi siiski õlavigastuse tõttu. Ta pääses uuesti TOP30 sekka tänu veerandfinaali jõudmisele 2020. aasta US Openil ja seetõttu saigi sedavõrd kõrge PR-i nagu 27.

Coric naasis tuurile tänavu märtsis, aga mängis algul erilise eduta. Tema tegelik edetabelikoht (mitte PR) oli tuurile naastes 167., sest ATP süsteemi järgi säilisid ka 2020. aasta võistluste 50% punktidest. Coric proovis punkte teenida tippturniiridel, kuid ainult Miamis sai ühe võidu, mujal langes välja avaringis. Nii naases ta vahepeal Challenger’idele, kus ei olnud vaja PR-i kasutada, et säilitada oma šanss veel PR-i jaoks (kokku saab seda kasutada 9 turniiril) suvistel USA turniiridel. Ta võitiski Parmas Challenger’i, aga tegelikku edetabelikohta see suurt tõsta ei aidanud. Nüüd on Coricil aga kõik korras ja edaspidi ta ei pea enam mõtlema, kuidas tippturniiridele mängima pääseda.

„Arvan, et kui mängija jõuab maailma esikahekümne-kolmekümne kanti, siis võib muutuda pisut mugavaks ja vahel võib tennisist seal tsoonis ka täitsa normaalselt hakkama saada. Aga minul toimus edetabelis suur langus ja teadsin, et pean nüüd kolm korda rohkem tööd tegema kui varem, et sinna tagasi jõuda. Ja ma tegin ka! Viimased kuus kuud olen olnud väga keskendunud, hoidsin vaimu kõrgel ka siis, kui mul matšid ei õnnestunud ja ma ei mänginud väga head tennist,“ rääkis Coric.

Cincinnatis alustas Coric itaallase Lorenzo Musetti alistamisega, aga siis tuli vastu Rafael Nadal (Hispaania, 2). Kui Coric selle mängu 7:6, 4:6, 6:3 võitis, olid Nadali fännid muidugi ärevil, sest tundus, et ta pole kõhulihase vigastusest taastunud. Hiljem aga selgus, et Nadal oli ainus, kes Coricilt Cincinnatis seti võitis. Alates Nadalist alistas horvaat ainult asetatud mängijaid – Roberto Bautista Aguti (Hispaania, 15), Felix Auger-Aliassime’i (Kanada, 7), Cameron Norrie (Suurbritannia, 9) ja finaalis Stefanos Tsitsipase (Kreeka, 4) möödunud ööl 7:6, 6:2.

Pärast ajaloolist triumfi ütles horvaat, et ta ei mõelnud turniiri alguses selle võitmisele. „Nagu juba korduvalt olen öelnud, ei olnud mul turniiri alguses piisavalt enesekindlust, ma ei mänginud oma parimat tennist, võitlesin iseendaga. Võtsin matši korraga ja sain sellega hakkama.“ Coric lisas, et see, mis järgnes pärast võitu Nadali üle, oli fataalne. „Olen ka varem tippmängijaid alistanud, kuid siis järgmise kohtumise kaotanud. Olen sellest õppinud ning hoidsin pärast võitu Nadali üle pea külmana ja püüdsin fookust säilitada.“

Tsitsipas läks finaalis 3:0 ette, olles kolmes geimis kokku kaotanud vaid kaks punkti. Keegi ei osanud siis aimata, et finaali ülejäänud geimid lõppevad 13:5 Corici kasuks. Horvaat murdis Tsitsipase servi seisul 2:4 ja päästis järgmises geimis kolm murdepalli. Nii oli seis tasa ja otsustas tie-break, mille Coric võitis 7:0! Teise seti esimeses geimis päästis Coric oma servil 0:40 kaotusseisu ja seisult 2:2 lõpetas mängu nelja järjest võidetud geimiga. Murdepalle võitis Coric 12st 3 ja Tsitsipas 7st 1. Kõige suurem vahe tuli aga sisse esimeselt servilt võidetud punktides – Coric 78 ja Tsitsipas 64%.

“See oli väga-väga raske mäng,” ütles Coric. “Algul ma ei mänginud hästi ja ta surus mind kõvasti. Kuid hakkasin servima üha paremini ja võitlesin tugevalt. Arvan, et finaali teises setis mängisin oma selle aasta parimat tennist.” Kuid vaatamata kõigele isegi siis, kui lugeda Coricit mitte maailma 152., vaid 27. reketiks nagu eeldas tema PR, oleks ka selle edetabelikohaga mängija võit ATP Masters 1000 turniiril väga suur üllatus.