fbpx
Close
paf.com

Kaia Kanepi 35! Palju õnne!

Kaia Kanepi 2019. aasta US Openil. / Foto: AFP/Scanpix

Täna saab 35-aastaseks Kaia Kanepi, keda võib õigusega pidada Eesti kõigi aegade edukaimaks tennisistiks.

Edukus väljendub eelkõige tema tulemustes, sest kui me räägime parimast, siis tuleb mängu alati subjektiivne hinnang. Ent fakt jääb faktiks, et eelmisel nädalal valisid Kaia kõigi aegade parimaks ka tenniseeksperdid Eesti Päevalehe küsitluses.

Just eile 19 aastat tagasi ehk siis päev enne 16. sünnipäeva võidutses Kaia Prantsusmaa lahtiste noorteturniiril, mis jäi tema juunioride karjääri tippsaavutuseks. Kuid 2001. aastal Kanepi ka juhtis maailma noorte edetabelit mõne kuu vältel.

Eestlanna murdis täiskasvanute konkurentsi algul jõuliselt, sest kohe pärast triumfi Pariisis mängis Kaia kahe 50 000 dollari auhinnafondiga ITF-i turniiri finaalis. Edasi ei kulgenud aga teekond enam nii lihtsalt. Ka elulooraamatus on Kaia kirjeldanud seda nagu liikumist ameerika mägedel. Vead füüsilises ettevalmistuses ja vigastused lükkasid Kanepi oodatud tõusu mõne aasta võrra edasi. TOP 100 mängija sai Kaiast esimest korda 2005. aastal, TOP 50 sekka murdis ta end kaks aastat hiljem ja siis juba pikaks ajaks, kui mitte lugeda üht vahepealset mõõna, mis algas 2009. aasta suvel. Samas aitas Kaia just 2009. aastal Eesti FedCupi Maailmaliigasse.

Kaia Kanepi 2012. aasta Roland Garrosi veerandfinaalis Maria Šarapovaga. / Foto: AFP/Scanpix

Mõõna tõttu edetabelis langenud Kanepi pidi 2010. aastal alustama Wimbledoni turniiri kvalifikatsioonist, aga lõpuks teenis ta seitse võitu nagu ka turniiri tollane võitja Serena Williams. Ühtlasi oli Kaia tollal kõige lähemal suure slämmi turniiril poolfinaali jõudmisele, kui ta matšpallilt kaotas Petra Kvitovale.

Kanepi oli esimest korda pääsenud suure slämmi turniiri veerandfinaali 2008. aastal Pariisis, kuid eestlanna tõeline tippaeg jäi siiski vahemikku 2010-2013, mil ta mängis nelja slämmiturniiri veerandfinaalis ja võitis kõik oma neli WTA turniiri. Kuigi 2012. aasta suvel tabas Kaiat ebameeldiv kannavigastus, mis ta sügisel operatsioonilauale viis, kerkis ta just pausi ajal oma karjääri kõrgeimale edetabelikohale, mis oli 15.

Kaia Kanepi ja Simona Halep. / Foto: AP/Scanpix

Kaia pidas pausi ka aastatel 2016-2017 (suveni), aga pärast tagasitulekut ta tõestas, et tase pole kuhugi kadunud, kui ta jõudis uuesti US Openil veerandfinaali (2017), siis veel 1/8 finaali US Openil (2018) ja Roland Garrosis (2019). Sellesse perioodi kuulub ka Kanepi võit maailma esireketi Simona Halepi üle. See oli teine sarnane võit, sest 2011. aastal oli ta alistanud tollase valitsejanna Caroline Wozniacki.

Viimasel kahel hooajal on Kaia mänginud vähem turniire, aga loobumismõtteid ta veel ei heieta, seda ka mitte koroonaviiruse pausi ajal, kus ta kasutas Eesti Olümpiakomitee pakutud šanssi harjutada Audentese hallis. Võib uskuda, et Kanepi naaseb tuurile kohe, kui see pärast viirusepausi uuesti käivitub. Oma praeguse edetabelikohaga (99.) pääseb ta suure slämmi turniiride ja ka väiksemate WTA turniiride põhitabelisse.

Hoiame Kaiale pöialt uuteks turniirideks ja soovime Tennisneti poolt palju õnne!

Tennisnet-FORUS
scroll to top