Rivaalid võivad seda tüdrukut kadestada. Maailm imestab, kuidas on võimalik, et üks 21-aastane Poola tennisemängija võib naiste tennises niivõrd domineeriv olla. Aga see on erinevate faktorite koosmõju tulemus. Tema edu saladus peitub temas eneses ja tema lähedastes.
Iga Swiatekil on käsil fenomenaalne hooaeg. Poolatar on võitnud kaks suure slämmi turniiri: Roland Garrosi ja US Openi. Lisaks on ta on võitnud viis WTA tiitlit ning on maailma edetabeli juht viimased 24 nädalat. Matemaatiliselt pole ette näha, et ta võiks lähikuudel oma positsiooni loovutada. Aasta lõpetab ta kindlasti maailma esireketina. Tema punktiedu konkurentide eest on tohutu. Ja paremus tenniseväljakul veelgi suurem. Isegi kui Iga Swiatek ei näita oma parimat mängu – nagu see oli äsja New Yorgis – ta võidab ikkagi. Tundub, et Swiatekil on samasugune võitjamentaliteet, nagu Rafael Nadalil või Novak Djokovicil.
Poola tenniseajakirjanik Dominik Sentowski analüüsis kaasmaalanna edu faktoreid ja leidis, et peamine põhjus seisneb Swiateki iseloomus. „Tal on meeletu kirg tennisemängu vastu, ta on ambitsioonikas ning täis tahet. Neli aastat tagasi, pärast seda, kui Iga oli võitnud juunioride Wimbledoni turniiri, ütles ta, et tema sihiks on võita kõik neli suure slämmi turniiri. Ta on väga keskendunud ja teeb tööd eesmärgipäraselt, seda oli ta juba siis, 17-aastaselt,“ sõnastas Sentowski.
Teine põhjus on tema isa, Tomasz Swiatek, endine sõudja, kes 1988. aasta OMil Soulis tuli Poola neljapaadi meeskonnaga seitsmendale kohale. „Iga on kasvanud sportlikus peres. Ta on varakult teadnud, mida tähendab sportlaskarjäär tegelikult. Et see pole lihtsalt sõnakõlks. Swiateki isal pole olnud kerge, sest kasvatada tütrest Poola-suguses riigis hea tennisemängija tähendab loota ainult iseendale. Tomasz Swiatek on pühendanud oma elu tütre karjäärile,“ kirjeldas Sentowski.
Swiateki tulemustel ja saavutustel on suur roll ka mentaalsel ettevalmistusel. „Swiatekil poleks neid tiitleid ilma psühholoogi Daria Abramowiczita. Ta on esimene naine, kes hakkas Poolas kõnelema psühholoogia osatähtsusest tennises, eelkõige naiste tennises. Swiatek on Abramowicziga koos töötanud nüüdseks üle kolme aasta ja resultaadid on näha.“
Nüüd kasutavad paljud naistennisistid psühholoogide abi. Sellest on saamas normaalsus (teiste seas ka tuneeslanna Ons Jabeur, Swiateki finaalivastane US Openil).
„Aga ka füsioterapeut Maciej Ryszczuk teeb suurepärast tööd. Ta valmistab Igat ette nii, et poolatar oleks valmis võitlema läbi aasta, igal väljakukattel, iga ilmaga. Ryszczuk ütles, et ta analüüsib paljude maailma paremate naismängijate esitusi, jälgib nende liikumisi väljakul ning löökide sooritusvõimet erinevatel mängumomentidel. Ta on valmistanud neist hulga jooniseid ja teinud järeldusi, kuidas paremini Igat ette valmistada, millal treenida täiega, milliseid harjutusi teha ning millal vähe kergemalt võtta. See oli ka põhjus, miks Iga näiteks tänavu Madridis ei mänginud,“ pajatas Sentowski.
Kõige tähtsam tiimiliige on loomulikult treener. Varem treenis Swiatekit Piotr Sierzputowski, kes aitas poolataril üle minna täiskasvaute klassi ning viis Iga esimese suure slämmi võiduni Pariisis. Praegune juhendaja Tomasz Wiktorowski on viinud Swiateki aga järgmisele tasemele. Kasuks tuleb koostöökogemus Agnieszka Radwanskaga. 21-aastaselt on Iga kindlasti hoopis teine mängija, kui ta oli kolm aastat tagasi. „Ka tema mänedžerid teevad tänuväärset tööd, et Swiatek saaks keskenduda ainult tennisemängule – treeningutele ja võistlustele.
Kunagi varem pole Poola tennises kellelgi olnud nii professionaalset meeskonda. Igal on alati ette teada, mida ta teeb näiteks kaks päeva pärast turniiri lõppu, selle jaoks on tal inimesed, kes treening- ja võistluskalendrit hoolikalt planeerivad. Ühtegi juhuslikku sammu ei tehta,“ võttis Sentowski asja kokku.