Elina Svitolina pääses raske heitluse järel finaali

Elina Svitolina võidurõõm. / Foto: AFP/Scanpix

24-aastane ukrainlanna Elina Svitolina (6) pääses esmakordselt WTA aastalõputurniiri finaali, kui alistas Singapuri poolfinaalis hollandlanna Kiki Bertensi (8) 7:5, 6:7, 6:4.

Ülipingeline heitlus kestis 2 tundi ja 38 minutit. Võib uskuda, et kui teine poolfinaal Sloane Stephensi (USA, 5) ja Karolina Pliškova (Tšehhi, 7) vahel lõpeb kiiremini, on selle võitjal finaalis eelis.

Avasetis murdi vastase pallingu esimesena Svitolina, kuid Bertens sai kaotatu kohe tagasi ning mäng jätkus viigiseisult. Eduseisul 5:4 jättis Svitolina kasutamata ühe murdepalli, mis oli ka settpall, aga Bertensi järgmise servigeimi seisult 6:5 ta ikkagi murdis kindlalt.

Teine sett oli kõige dramaatilisem. Bertens pääses kohe murdega ette ja edaspidi mõlemad hoidsid pallingut kindlalt, kuni seisul 5:3 oli hollandlannal kasutada murdepall ehk settpall, mille Svitolina päästis. Seejärel juhtis Bertens oma pallingul 5:4, 40:0, aga Svitolina päästis veel kolm settpalli. Kolmas katse tie-breakis tõi alles Bertensile edu, kui ta 0:2 seisult läks 4:2 ette ja võitis kiire lõppmängu 7:5.

Otsustav sett algas kolme murdega, millest kaks tegi Svitolina. Pärast seda enam kumbki pallingut ei loovutanud ja nii jõudiski Svitolina 6:4 võiduni, ehkki viimaseks jäänud geimis pidi ta selleks päästma kaks murdepalli.

Servi näitajad olid selles kohtumises mõlemal enam-vähem võrdsed. Bertens lõi 7 ässa ja tegi 5 topeltviga, Svitolina vastavalt 3 ja 2. Esimene palling õnnestus Bertensil 60 ja Svitolinal 59%, esimese servi pealt punkte võitis Bertens 69 ja Svitolina 66%. Natuke edukam oli ukrainlanna aga teise servi punktide võitmisel – vastavalt 56 ja 52%. Ka murdepalle realiseeris Svitolina paremini – 8st 5, samal ajal Bertens 9st 3.

“Täna oli tõeliselt raske heitlus ja olen õnnelik, et suutsin lõpus võita, see tähendab mulle palju. Usun, et mängutase oli kõrge ja mõlemad mängisid oma parimat tennist. Lõpus taandus kõik füüsilisele vastupidavusele, püüdsin välja joosta iga raske palli,” rääkis Svitolina.

Svitolina ei ole oma karjääri jooksul jõudnud suure slämmi turniiril veerandfinaalist kaugemale ega võitnud ka ühtki Premier Mandatory tasemega turniiri. Tema parimad saavutused on Premier 5 turniiri kolm võitu (2 x Rooma ja Toronto). Seega võib ainuüksi Svitolina finaalipääsu Singapuris pidada tema seni parimaks tulemuseks.

“Praegune turniir näitab, et suudan mängida head tennist ka suurel areenil. Usun, et see on üks samm edu poole suure slämmi turniiridel,” sõnas Svitolina.