
Eesti tennisenaiskond peab järgmisel aastal mängima Billie Jean King Cupi III grupis, sest Larnacas peetud II grupi turniiril jäädi oma alagrupis vaatamata ühele võidule viimaseks.
Kuigi hetkel on veel võimalik, et tekib nn “surnud ring” Küprose, Eesti ja Bosnia vahel, on meie naiskonnal võidetud settide arv kõige väiksem ja seetõttu tulebki leppida neljanda kohaga, mis selgus täna pärast seda, kui Eesti jäi dramaatiliselt Bosnia ja Hertsegoviina vastu 0:2 kaotusseisu.
Draama toimus eelkõige esimeses mängus, kus treener-kapten Märten Tamla pani teise numbri kohal mängima Valeria Gorlatši, kes on vast Laura Rahnelist stabiilsem, kuigi löögivõimsuselt jääb pisut alla. Gorlatši vastane Suana Tucakovic asub maailma edetabelis 912. kohal, aga meie mängijal WTA edetabelikoht puudub, sest Gorlatš polegi enam rahvusvahelistel turniiridel pikka aega osalenud. Samas võitis Gorlatš novembrikuus Alexela Mastersil oma alagrupi ja sai jagu ka Rahnelist.
Gorlatš läks esimeses setis 4:2 ette, kui teda tabas mõõn. Järgmises neljas geimis võitis ta vaid kaks punkti ning pärast 4:6 setikaotust jäi “ühe soojaga” teises setis taha 0:4. Tundus lootusetu seis, aga naiste mängus on ennegi juhtunud imelisi pöördeid. Algul sai Gorlatš ühe murde tagasi, aga ikkagi pidi nii seisul 2:5 kui ka 3:5 päästma matšpalli. Pärast seda sattus ta hoogu ja vastane lasi ilmselt pea longu – 7:5 setivõit eestlannale. Otsustavas setis oli Gorlatš murdega ees, aga seisul 5:3 ei võitnud tõrje- ega servigeimi, saades mõlemas vaid ühe punkti. Gorlatš läks uuesti murdega ette ja omas seisul 6:5 ka ise üht matšpalli, kuid tegi sellel topeltvea. Järgnes tie-break, kus Eesti teine number oli kogu aeg kaotusseisus, sai küll 3:6 pealt kaks punkti, aga kaotas 5:7 ja kohtumise 4:6, 7:5, 6:7.
Kaks tundi ja 51 minutit kestnud mängus võitsid mõlemad hea protsendiga murdepalle (Gorlatš 11st 8 ja Tucakovic 12st 8) ning said ka esimeselt servilt pea võrdselt punkte (Gorlatš 64, Tucakovic 65%). Üldpunktidega jäi Gorlatš alla 118:124.
Nüüd pidi Elena Malõgina tooma kastanid tulest välja Bosnia esireketi Ema Burgici (WTA 800.) vastu. Burgic on võib-olla kogu II grupi Euro-Aafrika tsooni turniiri suurim üllataja, sest oli alustanud nii Gruusia esireketi Mariam Bolkvadze (195.) kui ka Küprose esireketi Raluca Georgiana Serbani (228.). Tõsi, Serbanit võitis ka Malõgina. Mängust võis näha, et Burgic on pigem kontramängija ja väga visa kaitsja, mis tekitas Malõginale raskusi, sest ka Eesti esireket ei ole “superründava” stiiliga ja kui ta peab ise kogu aeg suruma, pole lihtne.
Burgic oligi pea kogu mängu Malõginast sammu võrra ees. Teises setis tuli Malõgina 1:4 pealt järele 3:4 ja järgmine pikk geim sai sisuliselt otsustavaks. Burgic tundus närveerivat, ta tegi kaks topeltviga ega saanud hakkama palli ülesviskega. Kuid Malõgina ei kasutanud head ründevõimalust murdepallil ja lõpuks kaotas geimi. Nii kuulus kogu mäng 6:4, 6:3 Burgicile.
Paarismängul enam tähtsust polnud, seal osalesid mõlema naiskonna varumängijad, Eestil tegi debüüdi Grete Gull. Koos Kiira Paškoviga võitsid nad lohutuseks Tea Kovacevici ja Sara Mikaca 7:5, 6:2.
“Väga valus kaotus täna. Tüdrukud andsid endast kõik, aga kahjuks kukkusid otsustavad pallid Bosnia poolele.” kommenteeris Tamla.
Kuigi Eesti naiskond pole paberil nii tugev, et teda nõrgemate tiimide vastu ette võitjaks kuulutada, võib siiski olla üsna kindel, et C-grupis ei oleks me viimaseks jäänud. Seal grupis jäi võiduta Kosovo, kellega Eesti homme kohtub eelviimasele kohale, aga sel mängul pole muud tähtsust, kui koht maailma naiskondade edetabelis. Kuid praegune turniir näitas, et vahel see edetabelikoht üldse ei loe, sest Eesti loositi kõige tugevamas grupis, aga sai ikka endale Küprose ja Gruusia näol vastasteks kõige kõrgema individuaalse (mitte võistkondliku!) edetabelikohaga tiimid. Naiskondlik edetabelikoht on selle poolest kummaline, et kui sul on võistkonnas isegi maailma esireket, pannakse asetus paika ikka naiskonna varasemate mängude põhjal.
Eesti langes korraks III gruppi ka eelmise kümnendi keskel, kui Kaia Kanepi ja tollal veel nooruke Anett Kontaveit ei saanud mõnel hooajal kaasa teha. Aga siis tõusti kiiresti I gruppi, kust Eesti langes välja alles 2022. aastal, kui taas Anett vigastuse tõttu mängida ei saanud.