fbpx
Close

EELVAADE | meeste finaal Novak Djokovic vs Rafael Nadal

– Rafael Nadal / Foto: Pixabay

Traditsiooniliselt lõpetab suure slämmi turniiri meeste üksikmängu finaal, kuhu seekord on jõudnud edetabeli põhjal kaks maailma parimat ja seniste mängude põhjal ka tippvormis tennisisti.

Novak Djokovic (31) ja Rafael Nadal (32) laiemale tenniseüldsusele tutvustamist ei vaja. Kahe peale on nad võitnud 31 suure slämmi turniiri ja homme tuleb siis 32 täis, sest keegi ju peab võitma. Ning kõige selle juures ei ole nad isegi tänapäeva kõige võidukamad tennisistid, sest ikka veel 37-aastasena karjääri jätkav Roger Federer on mõlemast ees. Aga suur kolmik veel teed teistele ei anna…

Kui võrrelda kahe finalisti mängustiili, siis peamine erinevus on löögitehnikas. Nadal annab pallile keerdeid, lööb topspinni ning ähib ja puhib väljakul nagu tennis oleks maailma raskeim töö (eks see mäng ongi raske, aga Nadali ilme väljakul teeb selle veel dramaatilisemaks). Samal ajal tundub tennis Djokovici esituses kui maailma lihtsaim mäng. Serblasel tulevad imelöögid välja justkui pingutamata: paneb reketi pallile ette, natuke sätib lööginurka ja pall maandub kui pomm vastase väljakunurgas.

Tehnilistele erinevustele vaatamata on mehed paljuski sarnased. Tagajoonelt on mõlemad võimelised mängima kõrge intensiivsusega pikki punkte, sest füüsiline ettevalmistus on Djokovicil ja Nadalil ideaalne. Initsiatiivi loovutamine pallivahetuses ei ole kummalegi saatuslik, sest nad oskavad mängida ka kaitses. Mõlema liikumine on suurepärane, raskeid palle joostakse mängeldes ära. Ning võib-olla nõrkus (kui Djokovici või Nadali mängus neid üldse on) on ka sama – kummagi mehe palling ei ole kuigi kõva relv, ässasid nad palju ei löö. Aga samas on nii Djokovicil kui ka Nadalil piisavalt hea serv, et oma pallingugeimi enamasti hoida.

Novak Djokovic koos oma treeneri Marian Vajdaga. / Foto: Reuters/Scanpix

Mängustiili võrdlemisest märksa huvitavam on aga analüüsida meeste omavaheliste mängude seisu. Üldtulemus on 27:25 Djokovici kasuks, kuid neid kohtumisi saab jagada ka osadeks – näiteks väljakukatte, hooaegade või mängu tähtsuse kaupa. Kuna aga Djokovic ja Nadal oma kõrge asetuse tõttu tavaliselt enne poolfinaali ei kohtu, siis vähetähtsaid mänge palju pole.

Väljakukatte puhul on üks asi selge, et saviliival on Nadal rivaalist tugevam, mida näitavad ka tema 11 Roland Garrosi tiitlit. Slämmivõitude arvestuses juhib Austraalias Djokovic 6:1, Prantsusmaal Nadal 11:1, Wimbledonis Djokovic 4:2 ning US Openil on seis viigis 3:3. Kui vaadata aastate lõikes, siis enne 2010. aastat pälvis Nadal 6 slämmivõitu, aga Djokovic vaid ühe, seega on käesoleva kümnendi seis 13:11 serblase kasuks. Djokovici parimad aastad olid 2011 ja 2015 kolme slämmiturniiri võiduga, Nadalil 2010 samuti kolme tiitliga. Kokku ATP tuuri võite on Nadalil 80 ja Djokovicil 72 ning peamine põhjus ikka selles, et Djokovic kerkis tippu paar aastat rivaalist hiljem.

Kui aga minna ainult omavaheliste mängude juurde, siis meeste esimene kohtumine peeti 2006. aasta juunis Prantsusmaa lahtiste veerandfinaalis ning seisul 4:6, 4:6 Djokovic loobus. Liivaväljakul on mehed kohtunud 23 korda ja Nadal juhib 16:7. Ent hispaanlane võitis kõik kohtumised (9:0) aastatel 2006-2009. Hiljem on seis 7:7, mistõttu võime öelda, et oma tippajal on Djokovic ilmselt ainus mees, kes mänginud liival Nadaliga võrdselt.

Murul on mängitud neli korda ja seis 2:2, ent Djokovic on võidud saanud Wimbledoni finaalis ja poolfinaalis (vastavalt 2011 ja 2018), Nadal pisut vähem tähtsamates kohtumistes. Seega jõuame nüüd kõvakatteni, kus mängitakse ka Austraalias ja siin juhib Djokovic veenvalt 18:7. Kõvakattel on seis Nadali jaoks üsna karm, sest viimased seitse mängu on võitnud Djokovic. Kuid Nadali viimane võit pärineb väga olulisest mängust: 2013. aasta US Openi finaalist.

Ajalises lõikes võib meeste mängud jagada viieks. 2006. aastast kuni 2009. aasta kevadeni juhtis Nadal 14:4, kuid sama aasta sügisel teenis Djokovic kolm võitu. Periood 2009. aasta sügisest 2012. aasta Australian Openini lõppes 10:2 Djokovici kasuks, siis aga kuni mainitud 2013. aasta US Openini oli Nadal 6:1 parem. Serblase täieliku valitsemise tähe all möödusid aga 2013. aasta lõpp ja aastad 2014-2016, kui ta jäi peale 11:1. Kahel eelmisel hooajal on kohtutud ainult kolm korda ning need ei ole homse finaali suhtes kuigi märkimisväärsed, sest Nadal võitis kaks mängu liival ja Djokovic ühe murul.

Ja lõpuks viimane statistika: kuidas on mehed kohtunud slämmiturniiride finaalides? Seis on 4:3 Nadali kasuks. Kummalegi tuleb juurde kaks võitu, kui lisada kohtumised slämmiturniiride veerand- või poolfinaalis. Niisiis on Nadal olnud slämmiturniiride omavahelistes kohtumistes napilt edukam. Kas ta on sellepärast favoriit ka homme? Kindlasti mitte! Aga kas Nadali võidušansid on head? Jah, vähemalt 50%. Selline oleks siis seis homse finaali eel.

scroll to top