fbpx
Close

EELVAADE | Mark Lajali senine tähetund – kohtumine Carlos Alcaraziga

Carlos Alcaraz mullu Wimbledonis. / Foto: Imago images/Scanpix

Kõrvaltvaatajana võiks öelda, et Mark Lajalil ei vedanud loosiga – jõudnud esimest korda suure slämmi põhiturniirile, tuleb tal kohe kohtuda maailma kolmanda reketi Carlos Alcaraziga (Hispaania), mistõttu lootus pääseda teise ringi on üliväike.

Pealegi on Alcaraz tiitlikaitsja, olnud ka maailma esireket ja võitnud kokku kolm slämmiturniiri. Lajali võitu võiks nimetada imeks. Kuid teisalt on hea, kui saad kohe Wimbledoni peaväljakule ja sellise mänguga rambivalgusesse. Igatahes Lajal ise oli loosiga rahul ning isegi meeste profitennise katusorganisatsiooni ATP kodulehekülg on kirjutanud lühikese artikli sellest, kuidas Eesti esireket rõõmustas loosi tulemust kuuldes.

Võib-olla kunagi hiljem on Alcaraz kõige kuulsam mängija, kellega Eesti meestennisist kohtunud, aga hetkel ta seda nimetust veel ära pole teeninud, sest hispaanlane on alles tee alguses. Toomas Leius on kohtunud paljude tippmeestega, eesotsas kahel aastal suurel slämmi välja mänginud Rod Laveriga, ja Andres Võsand oli 1988. aasta Prantsusmaa lahtiste kolmandas ringis vastamisi kaheksakordse slämmivõitja ja karjääri kuldse slämmi välja mänginud Andre Agassiga.

Lajal on Alcarazist nädala võrra noorem, aga nende teed noorteklassis ei ristunud. Alcarazil polnudki eesmärki juunioride seas läbi lüüa. 2019. aastal võitis ta ühe 1. kategooria noorteturniiri ja oma viimase võistluse juunioride klassis pidas sama aasta Wimbledonis, kus piirdus veerandfinaali jõudmisega. Lajal polnud sel ajal veel isegi noorteklassi paremiku lävel. Hiljem (2021) kerkis eestlane 13ndaks, kuid Alcarazi parimaks kohaks juunioride edetabelis jäi 22. Sest 17-aastaselt mängis ta väga edukalt Challenger-turniiridel ja 18-aastaselt võitis juba ATP turniire.

Enamik tennisesõpru teab, kes on Alcaraz, aga toome siin välja tema lühikese, aga tormilise eduloo, kuidas noormängijast sai kahe aastaga maailma parim. 2020. aastal võitis ta pärast koroonaviiruse pausi kolm Challengeri ja kerkis edetabelis 318. kohalt aasta lõpuks 141ks. Nii pääses hispaanlane 2021. aasta Australian Openil esmakordselt slämmiturniirile ja jõudis seal teise ringi.

Oma esimese ATP turniiri võitis Alcaraz 2021. aasta juulis Umagis ja sellega kerkis edetabelis juba 55. kohale. Septembris US Openil üllatas Alcaraz Stefanos Tsitsipase alistamisega viies setis ja jõudis veerandfinaali ning selle tulemuse toel oli noor hispaanlane maailma 38. reket. Võib-olla mõni juba tol hetkel aimas, et aasta hiljem Alcaraz selle turniiri võidab, ehkki see näis liiga julge ennustus.

Kuid 2022 oligi Alcarazi läbimurdeaasta. Kevadel hakkas ta võidujada pihta Rio de Janeiros, kuid seejärel sai hispaanlane juba enne 19. sünnipäeva võidu Miami Mastersil, millele lisandusid tiitlid Barcelonas ja Madridis (samuti Masters 1000 turniir). Suvel tõusis ta maailma edetabelis neljandaks, kuid enne US Openit oli selge, et “vabaneb” esireketi koht, sest Novak Djokovic ei saanud koroonavaktsiini puudumise tõttu Ameerikas mängida, aga Daniil Medvedevil olid kaitsta 2021. aasta võidupunktid. Alcaraz alistas finaalis Casper Ruudi ja kasutas võimaluse ära.

Täpselt aasta oli Alcaraz vahelduva eduga maailma esireket kordamööda Djokoviciga, kes 2023. aastal uuesti tõusis. Selles vahemikus õnnestus Alcarazil juhtida maailma edetabelit neljal perioodil kokku 36 nädalat, aga US Openi võidupunktide kaotamine ja Djokovici võit andis 2023 septembris nüüd juba päris pikaks ajaks liidrikoha serblasele. Alcarazile oli 2023. aasta kõigele vaatamata edukas – ta võitis ju Wimbledonis ja Indian Wellsi Mastersil, kaitses tiitlit Barcelonas ja Madridis. Ent segama hakkasid väiksemat sorti vigastused ja hispaanlane pidas ka lühikesi mängupause, muu hulgas pidi ta vahele jätma Austraalia lahtised.

Tänavu on maailma tennises hoopis uus komeet, sest ukse lõi pauguga lahti Jannik Sinner. Ent nii Sinneril kui ka Alcarazil on tänavu võidetud võrdselt üks slämmiturniir, sest Pariisis valitses Lajali tänane vastane. Kuid kolmandast kohast ülespoole see tiitel Alcarazi ei aidanud ning Wimbledoni järel kerkiks ta teiseks ilmselt vaid tiitli kaitsmise korral.

Mida ütlevad kihlveokontorid tänase mängu kohta? Üldiselt on selline kummaline lugu, et Alcarazi võidu peale ei saagi panuseid panna, sest ilmselt peetakse isegi madalaimat koefitsienti 1,01 tema jaoks liiga suureks. Seega on lihtne matemaatika – Lajali võiduvõimalusi hinnatakse alla 1%! Lajalile saab panust teha ja võidad umbes 20-kordselt, aga kes julgeb? Oleks 100-kordne võit, siis vast riskijaid leiduks. Vaadake ennustusportaali Paf panuseid siit.

Kuid kindlasti rõhutagem seda, mis on ka pealkirjas – Lajali senine tähetund. Sest järgnevate aastate jooksul võib neid tähetunde olla palju rohkem. Ja mitte ainult sellega, et ta kohtub staariga, vaid ka võidab tugeva mängija või suuremat sorti tiitli.

Lajali ja Alcarazi kell 15.30 algavat mängu saab vaadata Go3 Sport Extra vahendusel.

scroll to top