Kaia Kanepi kohtub homme lõuna paiku Dubais Bulgaaria esireketi Viktoria Tomovaga, kes aastaid tammus 100.-150. koha vahemikus, aga eelmisel aastal lõi siiski tropi eest ja pääses ka esisajasse. Seal on Tomova ka praegu, täpselt 100. kohal.
Raske on öelda, kust algab tipptennis, mis on rahvusvaheline tase ja nii edasi. Ilmselt ei ole Tomova ikkagi tippmängija, kuid rahvusvahelise tasemega kindlasti. Kui sa pääsed ikkagi slämmiturniiridel põhitabelisse ja saad mängida madalama auhinnafondiga WTA turniiridel, oled seltskonnas sees.
Tomova, kes on kümme kuud vanem, ent samal aastal sündinud kui Anett Kontaveit, oli 2016. aastal edetabelis enam-vähem samas kandis, kus Eesti praegune esireket. Anett siiski pisut kõrgemal, aga aasta lõpus vaid 30-40 kohta. Edasi läks tee erinevalt – Anett oli pool aastat hiljem juba TOP50 sees, aga Tomova ei tõusnud peaaegu üldse. Aastatel 2017-2020 oli Tomova parim ranking 128 ja alles tunamullu kerkis 104. kohale. Samas oli see ka loogiline, sest juunioride klassis kuulus Anett esiviisikusse, aga Tomova parim koht oli 39. ja parim võit 2. kategooria turniiri tiitel.
Tomova on võitnud 16 ITF-i turniiri, aga WTA turniiril pole jõudnud finaaligi. Tomova esimesed 11 ITF-i võitu tulid 10-15-tuhandelistel turniiridel, aga 2016. aastal esimest korda 50-tuhandelisel. Tema kaalukaim võit W80 turniiril sai teoks 2019. aastal Biarritzis, mis on Prantsusmaa edelaranniku sadamalinn, kus omapärasel kombel kohtus Tomova ainsal korral ka Kanepiga. Ent seda mitte võidukal 2019. aastal, vaid viis aastat varem ja Kaia jäi siis peale 7:5, 6:3, kuid tollal oli eestlanna ka tunduvalt paremal edetabelikohal. Homme on ka, aga mitte nii palju, sest Kaia asub rankingu 48. positsioonil.
Esisajasse kerkis Tomova esmakordselt 2022. aasta 8. augustil ehk ca pool aastat tagasi. Edu tõi talle poolfinaali jõudmine ITF-i W100 turniiril Poolas. Üldiselt oli Tomoval mullu enda taset arvestades palju häid tulemusi: jaanuaris läbis ta Australian Openil kvalifikatsiooni, aprillis mängis W80 turniiri finaalis, mais läbis Prantsusmaa lahtiste kvalifikatsiooni, juunis jõudis Eastbourne’i WTA 500 turniiril veerandfinaali ja Wimbledoni teise ringi, juulis Bastadi WTA 125K (Challenger) poolfinaali, augustis juba mainitud edu Poolas, septembris mängis WTA 125K finaalis Budapestis. Slämmi põhiturniiril sai ta mullu üldse oma karjääri teise võidu, varem oli Tomova jõudnud 2. ringi ka 2018. aastal Wimbledonis.
Kui aga vaadata, keda on Tomova sellel üsna kenal teekonnal alistanud, siis TOP50 mängijaist ainult Shelby Rogersi Eastbourne’i 2. ringis. Karjääri kõrgeima kohani (89.) jõudis Tomova oktoobris, kui tal tegelikult ühtki head tulemust ei olnud. Aga seda me juba teame, et tõus edetabelis ei lähe alati sünkroonselt parimate tulemustega, vaid võib ette tulla hiljem.
Kõike eelnevat kokku võttes võime öelda, et 27-aastase Tomova tõus TOP100 sisse sai alguse sellest, kui ta hakkas regulaarselt võitma nii-öelda omasuguseid ehk mängijaid, kes samuti teises sajas paiknesid. Eespoolt ta kuigivõrd palju võite ei võta. Ja siit edasi minnes: ei peaks loogika kohaselt ka Kaia Kanepit võitma.
Ennustusportaal Paf ei ole veel mängule koefitsiente pannud, aga need peaksid lähiajal tulema. Üldiselt on Kaia kihlveokontorite soosik, aga mitte liiga kindel, talle saab panuseid teha keskelt läbi koefitsiendiga 1,45 ja Tomovale 2,8ga ehk siis Kaia on umbes 65-protsendiline favoriit. Võiks vast olla kindlamgi, aga Kaial endal ei ole 2023. aasta tulemused olnud piisavalt veenvad. Kuid meie teame, et vormis olles ta võib mängida TOP20 tasemel ja siis ei oleks Tomoval küll šansse.
Millal mäng algab? Dubais algavad kõigil väljakutel kohtumised Eesti aja järgi kell 10 ning Kanepi-Tomova on 3. väljaku kolmas mäng. Kui eeldada, et esimesed kaks kestavad 3-4 tundi, on reaalne algusaeg kella 13-14 paiku. Ilm tõenäoliselt rolli ei mängi, sest Dubais läheb palavaks alles järgmise nädala lõpul. Seni on pärastlõunal (kohalik aeg) 21-22 kraadi sooja.