Eesti tennisesõpradel tuleb ka täna pea kindlasti oodata uut päeva, kui nad soovivad kaasa elada Kaia Kanepi ja Arina Sabalenka (6) mängule. Võib uskuda, et enne kella 1 ööl vastu reedet nad väljakule ei tule.
Sabalenka on viimasel ajal olnud üsna sage Eesti tennisistide vastane. Anett Kontaveidiga mängis ta juba enne koroonaviiruse pausi, aga pärast seda on pidanud temaga kolm ja Kaia Kanepiga kaks kohtumist Austraalias. Meie naismängijail on tugeva valgevenelanna, kelle karjääri parim edetabelikoht on teine, vastu erinev bilanss – Anett on kõik viis mängu kaotanud, aga Kaia mõlemad võitnud.
Viimase eelvaate, mis Tennisnetis ilmus, kirjutasime Kaia ja Sabalenka mängule tänavuse Australian Openi 1/8 finaalis. Ei hakka siinkohal kõiki linke esile tooma, aga antud viimase eelvaate sees on ka lingid varasematele lugudele, kus Sabalenkast põhjalikult kirjutatud.
Kõigpealt sellest, et tolle mälestusväärse kohtumise Melbourne’is võitis Kaia dramaatiliselt 5:7, 6:2, 7:6. Õnne oli pisut ka, sest otsustavas 10 punktini mängitud tie-break’is tegi Sabalenka 9 lihtviga. Aga võit on võit ja Austraalias näitas Kaia igatahes hiilgavat vastupidavust kuumusele ja oli lähedal veerandfinaalis isegi praeguse maailma esireketi Iga Swiateki alistamisele.
Vaatame nüüd ainult, mida on Sabalenka suutnud 2022. aastal pärast Austraalia lahtiseid. Melbourne’i turniiri alustas valgevenelanna, kes tollal sai veel oma riigi lipu all mängida, maailma teise reketina, aga nüüd on langenud kuuendaks. Osaliselt mitte oma süül, sest tal läksid kaduma Wimbledoni poolfinaali punktid, aga sel aastal Sabalenkal seal mängida ei lubatud, kuigi punkte ei jagatud niikuinii kellelegi. Seega kaotasid enim need tennisistid, kes 2021. aastal Wimbledonis edukalt mängisid.
Kuid tegelikult oli Sabalenka edetabelis langenud juba varem, sest ta oli 2021. aasta kevadel hästi mänginud. Ehkki Sabalenka võitis Stuttgardi turniiri, läksid tal Madridis maha mullused võidupunktid, mistõttu langes valgevenelanna maailma kaheksandaks reketiks. Seega on ta viimase nelja kuuga isegi kaks kohta tõusnud.
Kõigepealt kompenseeris Sabalenka Madridi kaotatud punkte pisut Roomas, kus jõudis poolfinaali ja sama tulemuse mängis ta välja ka US Openile eelnenud Cincinnati turniiril. Veel jõudis Sabalenka ‘s-Hertogenboschi WTA 250 turniiri finaali, aga see tulemus andis punkte vähem. Huvitav, et algul kaotas Sabalenka kolmel korral Venemaa mängijaile, aga Torontos jäi maratonlahingus alla Cori Gauffile ja Cincinnati poolfinaalis hilisemale võitjale Caroline Garciale.
Ei saa öelda, et Sabalenka oleks saavutanud sama taseme kui 2021. aastal, mil ta võitis kaks turniiri ja mängis ühe finaalis ning jõudis kahel slämmiturniiril poolfinaali. Kuid samas pole ta enam olnud ka nii hädas nagu talvel, kui ta kuidagi serviga hakkama ei saanud ja riburada pidi topeltvigu tegi. Sabalenka mäng oleneb suuresti lihtvigade arvust. Ta teeb neid niikuinii, aga on juba päris suur vahe, kui ta ühes setis teeb 10 või 15 lihtviga, sest esimesel juhul ta reeglina suudab selle numbri äralöökidega võrdsustada. Valgevenelanna mure on tihti ka selles, et ta ei suuda võita mänge, kus ta löökide osas domineerib – Gauffile ta just niimoodi kaotaski. Noor ameeriklanna oli lihtsalt visam.
Kaia on aga samas Sabalenkale sarnane mängija, kes samuti teeb palju nii äralööke kui ka lihtvigu. Ent seni on Kaial olnud suur pluss, et temaga mängides pole Sabalenka pääsenud piisavalt domineerima ja sellest on valgevenelanna läinud närvi. Mõlemale meeldib tegelikult mäng, kus punktid on lühikesed, aga Sabalenka on tihti osutunud kärsitumaks, nagu näitas ka juba nimetatud Australian Openi 1/8 finaali otsustav tie-break.
Aga nagu arvata võibki, ei huvita kihlveokontoreid Kaia 2:0 edu Sabalenka vastu ja favoriidiks peetakse ikkagi maailma kuuendat reketit, kes jooksvas edetabelis on langenud üheksandaks, aga võib sealt tõusta, kui jõuab New Yorgis vähemalt veerandfinaali.
Ennustusportaal Paf annab Sabalenka võidukoefitsiendiks 1,49 ja Kaiale 2,63. Enam-vähem 65-protsendiliselt on Sabalenka favoriit, aga koefitsiendiga 1,4-1,5 on tänavusel US Openil juba paljud naismängijad langenud, viimati Anett Kontaveit Serena Williamsi vastu. Seda, et kolm (võitu) on kohtu seadus, kihlveokontorid ka ei tea.
Mängu algusest kirjutasime juba sissejuhatuses, aga tegelikult on kell 1 öösel isegi optimistlik pakkumine. Kell 18 Eesti aja järgi algavad 5. väljakul mängud ja enne Kanepi-Sabalenka kohtumist peetakse kaks meeste ja üks naiste üksikmäng ehk kokku 8-13 setti. Isegi 8 seti korral ei tohiks mäng enne keskööd alata, aga 13 setti võiks tähendada seda, et meid huvitav kohtumine algab alles kell 4. Imelik on natuke, et maailma kuues reket ja tuntud soosikute hirm Kaia Kanepi kohtuvad 5. väljakul, sest vaadates teisi tänaseid kohtumisi väärinuks ehk see duell vähemalt Grandstandile (suuruselt kolmas väljak) paigutamist.