Djokovic kindlalt veerandfinaali, Fritz võitis 0:2 seisult Zverevi

Nii juubeldas võidu puhul Taylor Fritz. / Foto: Imago images/Scanpix

Novak Djokovic (Serbia, 2), kelle osavõtt Wimbledonist oli nädal enne turniiri veel kahtluse all, on nüüd kindlasti põlvevigastusest üle saanud ja veerandfinaali jõudnud.

Veerandfinaali jõudmine ei ole muidugi Djokovici jaoks mingi märk heast vormist, küll aga tänane tulemus – 6:3, 6:4, 6:2 Holger Rune (Taani, 15) vastu – näitab, et turniiri käigus on serblane paremaks läinud. Loovutas ta ju kahes eelmises mängus seti, aga märksa tugevama vastasega sai puhtalt hakkama. Ainult kaks murdepalli oli Runel terve mängu jooksul ja kummagi neist ta ei realiseerinud.

Djokovic tegi esimeses ja kolmandas setis murde kohe algul (vastavalt teises ja esimeses geimis), kuid kolmanda lõpus lisas veel ühe murde. Kõige tasavägisem oli teine sett. Võrreldes esimese setiga mängiti ainult üks geim rohkem, aga ajaliselt avasett 29 ja teine 53 minutit. Pikaks venis eelkõige lõpp. Djokovici murre seisuks 4:3 tuli üsna pika geimi järel, aga seisul 5:3 oli Djokovic vastase servil ees 40:0 ja hiljem oli tal veel kolm settpalli, aga Rune hoidis pallingut. Omakorda sai taanlane viimases geimis murdepalli, kuid Djokovic ei vääratanud.

Staitstiliselt oli serblane parem absoluutselt kõiges. Toome näite äralöökide/lihtvigade osas – Djokovic 21/22 ja Rune 15/29. Võib ka esile tõsta võrgus võidetud punkte: Djokovic 37st 29 (78%) ja Rune 18st 7 (39%). Djokovic käis võrgus üle poole rohkem kordi, aga kaotas punkte ainult 8, taanlane 11.

Kõige põnevama veerandfinaali pidasid Alexander Zverev (Saksamaa, 4) ja Taylor Fritz (USA, 13). Zverev võitis alustuseks kaks setti, aga alates kolmandast servis Fritz nii hästi, et üheski pallingugeimis ta enam üle kahe punkti ei loovutanud. Loomulikult see tähendab, et Zverevil polnud ka enam murdepalli. Kaalukeeleks pidi saama neljanda seti tie-break, aga võitlust seal ei tekkinud, sest Fritz läks ette 4:0 ja võitis 7:3. Lõpptulemus märgiti 4:6, 6:7, 6:4, 7:6, 6:3.

Enne tänast mängu oli meeste omavaheline seis 5:3 Zverevi kasuks ja sealhulgas murul 2:0. Mõlemad mängud toimusid Wimbledonis, kus Zverev võitis 2018. ja 2021. aastal, aga möödus jälle kolm aastat ja enam ei võitnud. Selge on muidugi see, et aastal 2018 oli Zverev edetabeli esiviisikus, aga Fritz ei kuulunud veel isegi TOP50 sekka, seetõttu antud tulemus palju ei loe.

Mida ütleb statistika? Tavapäraselt oli Zverevi esimese servi protsent parem (vastavalt 75 ja 66%), aga võidupunkte sai ta vähem (80 ja 83%). Samas oli Zverev ässsadega üle 19:15. Kuid Fritz võitis äralöögid 69:55 ja tegi vähem lihtvigu (23:33). Ameeriklane mängis üsna ideaalselt, aga ometi jäi 0:2 taha.

“Imeline oli teha seda peaväljakul kahesetilisest kaotusseisust täistribüünide ees – see oli nagu unistus,” ütles Fritz. “Mulle tundus, et mängisin ka kahes esimeses setis hästi. Mõtlesin, et see oleks tõeline jama, kui niisuguse mänguga 0:3 kaotada. Ja nii hakkasin ükshaaval sette võitma. Mu usk seisul 0:2 püsis. Teadsin, et olen mänginud hästi ja küsimus oli vaid mõnes üksikus punktis, mis tema kasuks langesid.”

Fritz kohtub nüüd veerandfinaalis Lorenzo Musettiga (Itaalia, 25) ja peaks selles mängus olema favoriit. Ameeriklasel on väga hea võimalus esimest korda slämmiturniiri veerandfinaalist edasi jõuda. Seni oli ta kaheksa parema hulka pääsenud 2022 Wimbledonis 2023 US Openil ja tänavu Australian Openil, kuid alati kaotanud.

Djokovici vastane on Alex De Minaur (Austraalia, 9). Musetti on ainus, kes nii-öelda “ansamblist välja langeb”. Veerandfinaali pääses viis esikümne meest ja kaks ameeriklast teise kümne algusest (Tommy Paul on asetatud 12ndana). Mõistagi on keskne veerandfinaal Jannik Sinneri (Itaalia, 1) ja Daniil Medvedevi (5) kohtumine. Oleme sellest ka varem kirjutanud, et Medvedev juhtis Sinneri vastu omavahelistes mängudes veel mullu septembris 6:0, aga pärast seda kaotas poole aasta jooksul viis mängu, nende hulgas Australian Openi finaali 2:0 eduseisust. Sinneril on hetkel psühholoogiline ülekaal, aga tundub, et ka mänguvõimetelt on itaallane favoriit.