Austraalia lahtiste tennisemeistrivõistluste naiste üksikmängu finaalis kohtuvad laupäeval Jelena Rõbakina (Kasahstan, 22) ja Valgevenest pärit, kuid hetkel neutraalse sportlasena võistlev Arina Sabalenka (5).
Kaks endisest NSV Liidust pärit mängijat kohtusid viimati finaalis sealsamas Melbourne’is 11 aastat tagasi, kui Viktoria Azarenka alistas Maria Šarapova. Täna oli aga Azarenka (24) kaotaja rollis, sest just teda võitis Rõbakina 7:6, 6:3.
Esimest poolfinaali peeti tasavägisemaks ja seal polnud selget favoriiti. Rõbakina serv on kindlasti teravam ja lühikestel punktidel pigem eeldati tema edu, aga kui Azarenkal õnnestuks pallivahetused pikemaks ajada, oleks ta vast taktikaliselt parem. Nii see mäng enam-vähem kulgeski ja vaatamata Rõbakina pommservidele õnnestus Azarenkal vastase palling kolmel korral murda, aga valgevenelanna ise kaotas neli servigeimi.
Avasetis läks Azarenka murdega ette 3:2, kuid kaotas siis järjest kaks servigeimi. Seisul 5:3, 40:30 oli Rõbakinal oma pallingul kasutada settpall, aga Azarenka päästis selle ja murdis tagasi. Omakorda päästis Rõbakina seisul 5:5 kaotusseisu 0:40 ja ikkagi otsustati sett tie-break’is, mis kahjuks oli pisut vigaderohke ja lõppes sellega, et kuus punkti järjest võitsid tõrjujad, viimased kaks Rõbakina seisult 5:4.
Teises setis hakkas Rõbakina rohkem domineerima. Sisulist võimalust Azarenkal ei tekkinud. Ta suutis küll seisult 2:5 murda vastase serv, aga Rõbakinal oli üks veel varuks. Kuid seda ei läinud vaja, sest seisul 5:3 tegi Kasahstani tennisist veel ühe murde. Kuigi Rõbakina ütles väljaku intervjuus, et ta on superõnnelik, ei ole ta kunagi silma paistnud emotsionaalse juubeldajana. Mullu võttis Rõbakina ka Wimbledoni võidu vastu stoilise rahuga ja samasugune oli ta nüüd, Austraalias finaali jõudes.
“Tänane mäng oli mulle pisut raske teistsuguste tingimuste (jahedam ilm ja kohaliku aja järgi õhtu – toim.) tõttu, ma ei saanud olla üliagressiivne. Lõpuks suutsin võita ja üritan finaalis anda endast parima. Wimbledonist sain muidugi palju kogemusi, kuid ma tulen siiski väljakule, et seda atmosfääri nautida. Loodan, et sellega kaasneb võit,” rääkis Rõbakina.
Rõbakina võitis äralöögid 30:26, kuid nende hulgas olid ässad 9:3, mistõttu mängust tegi Azarenka ikkagi kaks äralööki rohkem. Eks see oligi põhjusel, et Rõbakina andis agressiivsuses veidi tagasi ja seetõttu pallivahetused venisid aeg-ajalt pikemaks. Kuid ikkagi võitis Rõbakina esimeselt servilt 76 ja Azarenka 63% punktidest ja suur osa on siin ka selles, et Kasahstani mängija sai tõrjeid palju rohkem mängu kui vastane.
Sabalenka ja suurüllataja Magda Linette (Poola) poolfinaalis oli peamine küsimus, kui kaua peab visa poolatar vastu valgevenelanna jõulisele mängule. Aga hoopis Linette murdis esimeses geimis Sabalenka servi nulliga ja see andis avasetile uue mõõtme. Jah, neljandas geimis võttis Sabalenka murde tagasi, aga Linette oli tunnetanud, et võib Sabalenkaga võrdselt mängida ja hoidis edaspidi servi kindlalt. Paraku ta ei suutnud seda tie-break’is, kus Sabalenka läks ette 6:0 ja võitis 7:1.
Teine sett oli juba ühepoolsem, ehkki Linette võitlusvaimule ei saa midagi ette heita – veel seisul 1:5 päästis ta kolm matšpalli ja hoidis järgmist geimi tasakaalus seisuni 30:30, aga tugevam võttis oma – 7:6, 6:2.
Selles kohtumises oli muidugi äralöökide arv kindlalt võitja poolel 33:9. Kuna Sabalenka tegi 25 lihtviga (Linette 16), oli ta sisuliselt võidu taganud, sest mängud, kus valgevenelanna teeb äralööke rohkem kui lihtvigu, ta võidab peaaegu alati.
Laupäeval on huvitav, et Rõbakinal juba on slämmiturniiri finaali kogemus ja liiati positiivne, aga Sabalenka mängib sellisel tasemel esmakordselt. Poolfinaalides oli ta seni kaotanud kolm korda – 2021 Wimbledonis ja US Openil ning mullu US Openil, mis oli ka eelmine slämmiturniir. Samas on tipptennise kogemusi Sabalenkal tunduvalt rohkem, ta on ju esikümnes püsinud rohkem kui neli aastat, aga temast aasta noorem Rõbakina polegi veel sinna jõudnud (parim koht 12.). Aga kui mulluse Wimbledoni punkte oleks arvestatud, olnuks Rõbakina esikümnes juba mullu. Rõbakina läbimurre sündis eelkõige 2020. aasta algul, aga katkes koroonaviiruse pausi tõttu. Kokku on Rõbakinal ainult kolm tiitlit, kuid üks neist Wimbledoni võit. Nii et mõneti on seda raske arvata, kumb peaks olema finaalis kogenum.
Mis puutub järgmise nädala edetabelisse, siis Sabalenka tõuseb teiseks finaali tulemusest olenemata. Rõbakina on kindlustanud 10. koha (lõpuks ometi esikümnes!), aga võidu korral kerkiks kaheksandaks. Anett Kontaveidi edetabelikoht järgmisel nädalal on 18. ja Kaia Kanepil 47.